Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá

Zázrak jménem pitná voda. 7 nečekaných důvodů, proč nám pití vody prospívá

Každý slyšel, že pití vody je pro nás zdravé. Ale víme proč? Pitná voda má celou řadu výhod, o kterých často ani nevíme. A byla by škoda je nevyužít. Kromě hydratace organismu nás také zbavuje špatného dechu, kocoviny a bolesti hlavy. Navíc podporuje činnost našeho mozku a dodává energii. Výčet jejich pozitiv ale nekončí. Zjistěte, proč je pitná voda pro naše tělo opravdovým požehnáním!

Čtěte také:

Drahokamová voda - a jak na čištění pitné vody?

I pitná voda z kohoutků je prospěšná

Oproti jiným zemím světa má Česká republika jednu velkou výhodu. Tou je kvalitní pitná voda z kohoutků. Nemusíme proto vodu jen kupovat. Pokud je naše pití vody z kohoutku dlouhodobé, vyplatí se pořídit si přístroj na filtraci vody. Čističky totiž neumí vodu zbavit zbytků léčiv anebo pesticidů. Proto se v ní občas mohou objevit. S přístrojem na filtraci budeme mít jistotu, že je pitná voda opravdu čistá. Přečtěte si, jak na rozbor pitné vody. Pokud chcete vodu filtrovat, vyzkoušejte drahokamovou vodu

1. Pitná voda zlepšuje dech

Díky pití vody budeme mít svěží a čistý dech. Pokud nepijeme dostatek vody, naše tělo je dehydratované. Snaží se tekutiny šetřit a zastavuje tvorbu slin. To nemá za následek jen sucho v ústech, ale i špatný dech. Důležitou funkcí slin je zbavování zubů plaku, odstraňování zbytků jídla a udržování dutiny ústní čisté. S nedostatkem vody bohužel zůstávají ústa zanesená, bakterie se množí a tím vzniká špatný dech. Pokud nás zápach z úst trápí, vyzkoušejme častější pití vody. Pitná voda nám může opravdu pomoci.

2. Pití vody zmírňuje kocovinu

Jedním z důvodů, proč po pití alkoholu zažíváme kocovinu, je dehydratace. Za bolestí hlavy, suchostí v ústech stejně jako za vyčerpáním stoji močopudné vlastnosti alkoholu. Zbavuje nás tekutin a způsobuje některé příznaky kocoviny. Proto při konzumaci alkoholu vždy pamatujme na pití vody. Po každé sklence alkoholu vypijme jednu sklenku vody. Stejně tak na pití vody mysleme před spánkem. Ráno nás nebude kocovina tolik trápit.

3. Pitná voda zlepšuje fyzickou kondici

Dostatek vody a dobrá fyzička spolu úzce souvisí. Naše svaly jsou totiž ze tří čtvrtin tvořené vodou. Pokud nepřijímáme dostatek tekutin, naše fyzická výkonnost jde dolů. Výzkum ukázal, že ztráta pouhých 2 procent vody v těle se na fyzičce silně odrazí. Vrcholoví sportovci můžou vypotit až 10 procent vody. Nezapomínejme proto na dostatečné pití vody. Zvláště, pokud se věnujeme sportu anebo cvičení. Pitná voda nám tak pomůže dosáhnout těch nejlepších výsledků.

4. Pití vody zlepšuje náladu a zvyšuje energii

Pitná voda má obrovský vliv na náš mozek a nervový systém. Nedostatek tekutin zhoršuje náladu, soustředěnost a výkon. Tělo je unavenější a vyčerpanější. Někdy dokonce i úzkostnější. Vliv pití vody na mozek dokázaly i studie. Pokud chceme být spokojenější a výkonnější, nezapomínejme na dostatečné pití vody.

pití pitné vody2

5. Pitná voda zlepšuje bolesti hlavy a migrény

Bolest hlavy nás dokáže vyřadit z běžných denních aktivit. Musíme sahat po prášcích, které někdy nepomůžou. Často za bolestí hlavy stojí dehydratace. Té ale můžeme zabránit. Pitná voda může bolestem hlavy předejít. Zvláště, pokud je dostatečné pití vody dlouhodobé. Jestliže nás bolest hlavy už zaskočila, pití vody zmírní její průběh. Podobně může pitná voda předcházet migrénám a zmírňovat její dopady.

6. Pití vody pomáhá zhubnout

Pití vody podporuje zdravé hubnutí. Pitná voda pomáhá odstraňovat tuky a také nám dává pocit plnosti. Navíc zlepšuje metabolismus. Vyzkoušejme pití vody před každým jídlem. Nebudeme tak hladoví a nastartujeme organismus.

7. Pitná voda zbavuje tělo toxinů

Toxiny a škodlivé látky tělo často vylučuje potem. Ale abychom opravdu mohli nečistoty vypotit, potřebujeme dostatek vody. Toxinů se zbavujeme i močí. Při nedostatečném pitném režimu se tvoří moči jen málo a toxiny zůstávají v těle. Dokonce můžou až způsobit tvorbu ledvinových kamenů. Pitná voda proto působí jako přírodní detoxikant. Přečtěte si, jak na pitný režim podle ajurvédy.



Diskuse k článku

  • Marie

    23:45 2. 1. 2020 +1
    Na dostatek tekutin nedám dopustit. Dřív jsem to hodně zanedbávala a taky jsem to cítila. Byla jsem často unavená a trpěla bolestmi hlavy. Když jsem na to začala víc dbát tak mi bylo hned lépe. Pořídila jsem si filtrační láhev http://www.penepex.cz/kategorie/filtracni-konvice-a-lahve/filtracni-lahve/ a piji především čistou vodu. Omezila jsem i kávu a raději si uvařím caro nebo čaj.

Lunární kalendář

STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 28. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

7x zdravé obědy do práce, které vám ušetří čas i peníze

Jíst zdravé obědy, zvlášť pokud na ně v práci máte jen půlhodinu, může být často téměř nadlidský výkon. Často tak jíme fast food nebo potraviny, které se zdravým stravováním nemají vůbec nic společného. Přitom ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!