Pitný režim: Kolik toho vypít, abychom tělo povzbudili a ne utopili?

Pitný režim: Kolik toho vypít, abychom tělo povzbudili a ne utopili?

Zejména v letních měsících se vrací otázka pitného režimu. Voda totiž udržuje náš organismus v chodu. Je pro náš život nezbytná a už při malých nedostatcích se tělo hlásí o pozornost. Signálům bychom měli naslouchat a vodu včas dodat. Kolik však máme vypít, abychom si prospěli a ne ublížili?

Čtěte také:

Hydroterapie neboli vodoléčba: rehabilitační metoda využívající léčivé síly

Tělo jako vodní elektrárna

Pitný režim je důležitý celý rok. Udržení správného vodního hospodářství našeho těla je jedním z pilířů zdraví. Důležité je si uvědomit, že nedostatek vody v organismu mimo jiné zamezuje vyplavování tělo zatěžujících látek, zpomaluje proces trávení (hrozí zácpa) a může vyvolat nepříjemné obtíže v oblasti močových cest. V každém případě však nedostatek vody probouzí obranné mechanismy, které mají za cíl jediné: udržet nás naživu. Pokud máte vody nedostatek, začne se to zpravidla projevovat nejen fyzickými signály, ale také například zvyšující se únavou, podrážděním a nesoustředěností. Jedním ze signálů je i „suchá“ kůže, resp. snížení její pružnosti. Ohroženější na dehydrataci bývají ženy, neboť hlavní zásobárnou vody v těle jsou svaly, a těch má průměrný muž až o 10 % více.

Pitný režim: Děti a senioři jsou ohroženou skupinou

Samostatnou kapitolou je pitný režim u dětí. Pro mnohé bude překvapením, že dětský organismus tvoří vyšší procento vody, než je tomu u toho dospělého. Navíc i starší dítě snadno zapomene, že má žízeň. Ano, zapomene. Ve víru událostí, hry, soustředění či aktivit stav tekutin nedoplňuje včas, což může vést k nepříjemným následkům (bolest hlavy, problémy s trávením či teplota). Pokud kojíte, pak v horkých dnech můžete prso poskytnout dítěti častěji. U batolat pak v horkých dnech doplnit pitný režim například o převařenou a následně vychladlou vodu nebo dětský čaj (pozor však na složení, aby zbytečně nevyvolal alergickou reakci). Pro úplnost uvádíme, že další rizikovou skupinou jsou senioři. S rostoucím věkem se snižuje pocit žízně.

Pitný režim: Najednou nebo zvlášť?

Přístupy k pitnému režimu se různí. Zatímco většina západních odborníků se přiklání k průběžnému pití během celého dne, některé východní směry zase doporučují jednorázové prolívání organismu. Jednoznačný návod neexistuje, vždy je třeba přihlédnout k aktuální zdravotní situaci jedince, jeho životnímu tempu i aktivitám. Odborníci ze západu a východu se však víceméně shodnou na tom, že pít bychom neměli během jídla, a také cca 30 minut před ním a 30 minut po něm. Pozor bychom si také měli dát na „tekutiny“, které se do pitného režimu nepočítají, například káva (ta dokonce odvodňuje), mléko nebo polévka.

Pitný režim: Kolik vody vypít?

Velkou otázkou také je: Kolik toho vypít? Jak jsme naznačili, vždy záleží na konkrétním člověku, situaci, ve které se nachází a jeho zdravotním stavu. Je nutné též zohlednit venkovní teplotu a tělesnou zátěž.  Obecně lze říci, že potřebujeme asi 35 ml tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za den. Odtud doporučení cca 2–2,5 litrů na den (při váze 60-70 kg). Pozor byste si však měli dát i na opačný extrém, kdy tělu dodáte tekutin moc. Ano, i tento krok pro vás může být ohrožující. Nadbytek vody (stejně jako nedostatek) způsobuje vážné potíže v organismu (v extrémních případech i otok plic nebo mozku).

 1201

Pitný režim není „jen“ voda

Mnoho lidí argumentuje tím, že je voda pro ně moc „těžká“. Utíkají pak k různým méně zdravým alternativám, které bohužel tělo zatíží buď různými chemikáliemi anebo cukrem. Přitom stačí relativně málo, aby vám pitný režim chutnal. Nejjednodušší je přidat do vody vhodnou bylinku nebo i čerstvé ovoce. Variantou jsou samozřejmě také čaje a odvary. Obzvlášť v parných dnes se doporučuje místo ledové vody sáhnout po kvalitním čaji. Podle vědců totiž právě čaj zažene žízeň, a navíc nezvýší pocení. Černý či zelený čaj mohou pomoci i s pozorností, například při jízdě autem. Černý čaj je též vhodný podávat jako podporu zlepšení stavu při žaludečních obtížích. Samostatnou kapitolou je ovoce a zelenina „nadupaná“ vodou, mezi ty patří červený meloun a okurka. Jahody, hrušky, papriky anebo třeba cuketa jsou cenným, chutným a zdravým zdrojem vlákniny (ta na sebe vodu váže).

Pozor na cukr! Doplňujte minerály

Sladké limonády, oslazený čaj či kolové nápoje jsou cestou nejen k nadváze, ale také žízni. Součástí limonád je též řada sladidel, konzervačních látek a barviv. Nápoj plný cukru sice dodá rychle energii, avšak zároveň následuje její propad do ještě větší únavy. Navíc obsažené látky mohou způsobit větší žízeň, čímž zatížíte tělo, ale i svou peněženku. Co si naopak pohlídat je dostatečný příjem minerálních látek, které jsou pro optimální chod těla zásadní. Minerálky je třeba však střídat, neboť jak řekl Paracelsus: „O léku rozhoduje množství.“

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...