Pitný režim: Kolik toho vypít, abychom tělo povzbudili a ne utopili?

Pitný režim: Kolik toho vypít, abychom tělo povzbudili a ne utopili?

Zejména v letních měsících se vrací otázka pitného režimu. Voda totiž udržuje náš organismus v chodu. Je pro náš život nezbytná a už při malých nedostatcích se tělo hlásí o pozornost. Signálům bychom měli naslouchat a vodu včas dodat. Kolik však máme vypít, abychom si prospěli a ne ublížili?

Čtěte také:

Hydroterapie neboli vodoléčba: rehabilitační metoda využívající léčivé síly

Tělo jako vodní elektrárna

Pitný režim je důležitý celý rok. Udržení správného vodního hospodářství našeho těla je jedním z pilířů zdraví. Důležité je si uvědomit, že nedostatek vody v organismu mimo jiné zamezuje vyplavování tělo zatěžujících látek, zpomaluje proces trávení (hrozí zácpa) a může vyvolat nepříjemné obtíže v oblasti močových cest. V každém případě však nedostatek vody probouzí obranné mechanismy, které mají za cíl jediné: udržet nás naživu. Pokud máte vody nedostatek, začne se to zpravidla projevovat nejen fyzickými signály, ale také například zvyšující se únavou, podrážděním a nesoustředěností. Jedním ze signálů je i „suchá“ kůže, resp. snížení její pružnosti. Ohroženější na dehydrataci bývají ženy, neboť hlavní zásobárnou vody v těle jsou svaly, a těch má průměrný muž až o 10 % více.

Pitný režim: Děti a senioři jsou ohroženou skupinou

Samostatnou kapitolou je pitný režim u dětí. Pro mnohé bude překvapením, že dětský organismus tvoří vyšší procento vody, než je tomu u toho dospělého. Navíc i starší dítě snadno zapomene, že má žízeň. Ano, zapomene. Ve víru událostí, hry, soustředění či aktivit stav tekutin nedoplňuje včas, což může vést k nepříjemným následkům (bolest hlavy, problémy s trávením či teplota). Pokud kojíte, pak v horkých dnech můžete prso poskytnout dítěti častěji. U batolat pak v horkých dnech doplnit pitný režim například o převařenou a následně vychladlou vodu nebo dětský čaj (pozor však na složení, aby zbytečně nevyvolal alergickou reakci). Pro úplnost uvádíme, že další rizikovou skupinou jsou senioři. S rostoucím věkem se snižuje pocit žízně.

Pitný režim: Najednou nebo zvlášť?

Přístupy k pitnému režimu se různí. Zatímco většina západních odborníků se přiklání k průběžnému pití během celého dne, některé východní směry zase doporučují jednorázové prolívání organismu. Jednoznačný návod neexistuje, vždy je třeba přihlédnout k aktuální zdravotní situaci jedince, jeho životnímu tempu i aktivitám. Odborníci ze západu a východu se však víceméně shodnou na tom, že pít bychom neměli během jídla, a také cca 30 minut před ním a 30 minut po něm. Pozor bychom si také měli dát na „tekutiny“, které se do pitného režimu nepočítají, například káva (ta dokonce odvodňuje), mléko nebo polévka.

Pitný režim: Kolik vody vypít?

Velkou otázkou také je: Kolik toho vypít? Jak jsme naznačili, vždy záleží na konkrétním člověku, situaci, ve které se nachází a jeho zdravotním stavu. Je nutné též zohlednit venkovní teplotu a tělesnou zátěž.  Obecně lze říci, že potřebujeme asi 35 ml tekutin na jeden kilogram tělesné hmotnosti za den. Odtud doporučení cca 2–2,5 litrů na den (při váze 60-70 kg). Pozor byste si však měli dát i na opačný extrém, kdy tělu dodáte tekutin moc. Ano, i tento krok pro vás může být ohrožující. Nadbytek vody (stejně jako nedostatek) způsobuje vážné potíže v organismu (v extrémních případech i otok plic nebo mozku).

 1201

Pitný režim není „jen“ voda

Mnoho lidí argumentuje tím, že je voda pro ně moc „těžká“. Utíkají pak k různým méně zdravým alternativám, které bohužel tělo zatíží buď různými chemikáliemi anebo cukrem. Přitom stačí relativně málo, aby vám pitný režim chutnal. Nejjednodušší je přidat do vody vhodnou bylinku nebo i čerstvé ovoce. Variantou jsou samozřejmě také čaje a odvary. Obzvlášť v parných dnes se doporučuje místo ledové vody sáhnout po kvalitním čaji. Podle vědců totiž právě čaj zažene žízeň, a navíc nezvýší pocení. Černý či zelený čaj mohou pomoci i s pozorností, například při jízdě autem. Černý čaj je též vhodný podávat jako podporu zlepšení stavu při žaludečních obtížích. Samostatnou kapitolou je ovoce a zelenina „nadupaná“ vodou, mezi ty patří červený meloun a okurka. Jahody, hrušky, papriky anebo třeba cuketa jsou cenným, chutným a zdravým zdrojem vlákniny (ta na sebe vodu váže).

Pozor na cukr! Doplňujte minerály

Sladké limonády, oslazený čaj či kolové nápoje jsou cestou nejen k nadváze, ale také žízni. Součástí limonád je též řada sladidel, konzervačních látek a barviv. Nápoj plný cukru sice dodá rychle energii, avšak zároveň následuje její propad do ještě větší únavy. Navíc obsažené látky mohou způsobit větší žízeň, čímž zatížíte tělo, ale i svou peněženku. Co si naopak pohlídat je dostatečný příjem minerálních látek, které jsou pro optimální chod těla zásadní. Minerálky je třeba však střídat, neboť jak řekl Paracelsus: „O léku rozhoduje množství.“

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

SOBOTA 22. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 23. 02. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 24. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
ÚTERÝ 25. 02. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
STŘEDA 26. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
ČTVRTEK 27. 02. 2025
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni
PÁTEK 28. 02. 2025
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, dnes je novoluní. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

MUDr. Romana Kochrdová
Hledáte v Jihlavě zkušenou a…
MUDr. Magdalena Zmrhalová
Interní a diabetologickou ordinaci v Jihlavě…
MUDr. Jarmila Kremerová: praktický lékař pro dospělé, Petřvald
Hledáte zkušeného praktického lékaře, který se postará o…

Přepadá Vás únava a ospalost během dne? Nepodceňujte je

V poslední době se mi pořád chce spát, i když spím celkem dost. Přes den se cítím unavená, večer už nemám sílu...

Houbová polévka z čerstvých hub

to není houbová polévka to je bramboračka. Moje maminka dávala jen brambory, houby koření a jíšku

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Za mě je postup v článku k zavařování masa a hotových jídel v pořádku. Vždycky se zavařovalo na dvakrát. Jedno...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY-- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebuje...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

NABÍZÍM FLEXIBILNÍ PŮJČKY- Dobrý den, jste v tíživé finanční situaci? Potřebujet...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Požádejte o půjčku 100% online, získejte rozhodnutí za 10 minut. Požádejte o půjčk...
Zobrazit všechna témata

Zpomalený metabolismus: Mýtus nebo fakt? Jak si s tím poradit?

Zpomalený metabolismus je téma, které vzbuzuje mnoho diskuzí. Mnozí se domnívají, že pomalejší metabolismus může být příčinou přibývání na váze nebo únavy, ale je to skutečně pravda? A jak můžeme podpořit správ...

Přílišná citová vazba: Jak rozpoznat a vyřešit závislost na vztazích?

Citová vazba je v romantických vztazích přirozená, ale její přehnaná intenzita může vést k emocionální závislosti a problémům v komunikaci. Rozpoznejte včas znaky přílišné citové připoutanosti, její dopady na p...

Valentýnské menu jako z restaurace: Vsaďte na tyto delikátní recepty

Valentýnské menu je skvělým způsobem, jak oslavit 14. února svátek zamilovaných. Jste zapálenými amatérskými kuchaři či cukráři? Pak vás jistě potěší inspirace na výtečné pokrmy, neboť jak praví přísloví: „Lásk...

Toužíte si splnit sny? 7 tipů, jak se konečně dostat k vysněnému cíli

Každý večer usínáte s tím, že si moc přejete, aby se vaše sny vyplnili. Přes den myslíte na to, jaké by to bylo, kdyby… Poznáváte se v tom? Jestli toužíte po změně a chcete si začít plnit sny, začněte hned teď....

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Kávová masáž zpevní tělo a zajistí hladkou pokožku

Kávová masáž je luxusní procedura, která spojuje blahodárné účinky kávy s regenerací pleti. Díky kofeinu, který podporuje prokrvení a detoxikaci, se tato masáž stává účinným prostředkem pro zpevnění pokožky a z...

Digitální empatie jako terapeutický nástroj 21. století. Skutečně to funguje?

Na první přečtení se může zdát, že jde o oxymorón. Ovšem není tomu tak. Technologie v dnešní době je schopna poskytnout nám ono porozumění, po kterém tolik zdánlivě toužíme. V tomto směru je nejvíce užitečná um...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.