Opravdu nám pomůže vláknina zhubnout?
Celkem pravidelně se setkáváme s různými dietními doporučeními, které skloňují v různých mutacích slovo vláknina. Vláknina je prezentována jako složka stravy, bez které se neobejdeme a díky níž dokážeme také úspěšně odhodit nastřádané kilogramy. Je vláknina opravdu tak důležitá pro zeštíhlení a hubnutí?
Co je vláknina a jak funguje?
Vláknina je souhrnný název pro složku potravy, která je sama o sobě velmi obtížně stravitelná, není vstřebatelná v tenkém střevě. Je zcela nebo částečně fermentovaná v tlustém střevě. Vláknina pochází z rostlinných zdrojů a dále se rozděluje do dvou kategorií: na rozpustnou a nerozpustnou. Každá z nich funguje v těle jinak. Obě jsou však pro hubnutí nezbytné. Rozpustná vláknina se spojuje se schopností eliminace břišního tuku. Mezi typy rostlinné vlákniny patří například beta-glukan, pektin a glukomannan. Ty se mísí s vodou a vzniká tak viskózní, gelovitá látka, která zpomaluje rychlost toho, jak žaludek uvolňuje trávené jídlo do střeva.
Rozpustná vláknina
Rozpustná vláknina napomáhá dobrému trávení přijaté stravy a udržuje v dobré kondici funkce zažívání. A tím pomáhá nastartovat procesy hubnutí. Díky schopnosti vyvolat pocit nasycení podporuje zaplnění žaludku, dále přispívá k vytvoření příznivého prostředí pro množení přátelských střevních bakterií. Má probiotickou funkci. Rozpustná vláknina také reguluje trávení tuků a dalších sacharidů. Po fermentaci střevními bakteriemi funguje rozpustná vláknina jako zdroj energie. Při hubnutí nám pomáhá, abychom nehladověli. Snižuje hladinu krevního cholesterolu. Má pozitivní vliv při eliminaci chuti na sladké.
Nerozpustná vláknina
Nerozpustná vláknina není v trávicím traktu fermentovaná anebo je fermentovaná jen částečně, neposkytuje tělu energii. Není rozpustná ve vodě, snižuje dobu, po kterou střevo tráví potravu. Působí jako objemové činidlo, podporuje větší produkci stolice, čímž zlepšuje frekvenci jejího vyprazdňování. Může fungovat jako účinná prevence zácpy. Funguje jako střevní čistič, odstraňuje usazeniny. Tím startuje detoxikační procesy i může nastartovat i hubnutí.
Nerozpustná vláknina podporuje dobrou peristaltiku. Napomáhá vylučování toxinů z těla. Oba typy vlákniny jsou tedy prospěšné našemu tělu, rozpustná může pomoct snížit pocit hladu a chuti na sladké a tím pozitivně ovlivnit snahu zhubnout. Nerozpustná nás účinně pročistí. Doporučený příjem vlákniny denně je 30 g pro dospělé osoby. Abychom ale byli s hubnutím s pomocí vlákniny úspěšní, nesmíme zapomenout na dodržování pitného režimu.
Kde se vyskytuje vláknina?
Rozpustná i nerozpustná vláknina se vyskytuje v luštěninách, jako jsou různé druhy fazolí, sója, hrách, čočka, cizrna, dále pak ve lněném semínku, ovsu, žitu, rýži loupané natural, v banánech, jablkách, jahodách, hroznech, pomerančích, meruňkách, batátech, rajčatech, okurkách, hlávkovém zelí, růžičkové kapustě, mrkvi, psylliu. Dobrým zdrojem vlákniny jsou také ořechy nebo čekanka. Zajímavým doplňkem naší stravy mohou být také mořské i sladkovodní řasy, v nichž se vláknina nachází také. Dají se používat sušené nebo vařené, ve formě vloček je lze přidávat například do polévek. Jsou skvělým pomocníkem k doplnění potřebných živin a navíc skvěle chutnají.
Diskuse k článku