Populární doplňky stravy: Může CLA napomoci rychlejšímu spalování tuků?

img

Některé doplňky stravy hlásají do světa, že umí pomoci s hubnutím do plavek. A odbouráváním přebytečných tukových polštářků. Právě jedním z takových suplementů je i CLA. Oblíbený doplněk, který by měl urychlit metabolismus a pomoci nám tak dosáhnout optimální postavy. Je to skutečně tak?

Doplňky stravy s názvem CLA nejsou drahé a u hubnoucích jsou poměrně oblíbené. CLA je vlastně konjugovaná kyselina linolová. Za úkol má, mimo jiné, udržet normální hladinu cholesterolu v krvi. Tím hlavním benefitem by však měl být úbytek tukové tkáně. Lze se tedy spolehnout, že s tímto doplňkem stravy skutečně zhubneme?

Doplňky stravy: CLA pro rychlejší a účinnější hubnutí?

CLA není na poli doplňků stravy ničím novým. Reklamní sdělení ohledně tohoto suplementu nás informují, že jde o prostředek s dlouhodobým účinkem. A má za úkol podpořit metabolismus tuků a celkově zlepšit metabolismus. Oproti ostatním spalovačům tuků má CLA tu výhodu, že jde o spalovač bez stimulátorů poslední generace, funguje sám o sobě. CLA neboli konjugovaná kyselina linolová je mastná kyselina, která se přirozeně nachází v mase a mléčných výrobcích. Předpokládá se o ní, že je nejen účinným doplňkem na hubnutí, ale rovněž má různé zdravotní výhody.

Čtěte také:

Spinning: výborný spalovač tuku, u kterého se musíte hlídat

Populární doplňky stravy: L-karnitin je nejznámnější spalovač tuků. Jde však o placebo efekt nebo zaručeně funguje?

Lněné semínko a lněný olej dokonale vyčistí tělo. Musíte s nimi ale správně zacházet

Doplňky stravy: CLA pod drobnohledem

Konjugovaná kyselina linolová (CLA) je nejběžnější omega-6 mastná kyselina, která se ve velkém množství nachází především v rostlinných olejích. Slovo “konjugovaná” souvisí s uspořádáním dvojných vazeb v molekule mastné kyseliny. Celkem existuje 28 různých forem CLA. Rozdíl mezi nimi je v tom, že jejich dvojné vazby jsou uspořádány různými způsoby. Tedy “naše” CLA je druh polynenasycených omega-6 mastných kyselin. Je to přirozených typ trans-tuků, který se vyskytuje v mnoha potravinách, které jsou všeobecně považovány za zdravé. Ani tak není ovšem žádoucí jíst takové potraviny ve velkém, pak mohou naopak škodit.

Doplňky stravy: Kvalitní zdroj CLA

Mezi hlavní zdroje CLA patří maso a mléko přežvýkavců (krávy, ovce, kozy). Celkové množství CLA v dané potravině se však vždy liší podle toho, co dané zvíře konzumovalo. Například obsah CLA může být až o 300-500 % vyšší u hovězího masa a mléčných výrobků krav krmených trávou než u krav krmených obilím. Důležité je však vědět i to, že CLA, kterou obsahují doplňky stravy, nemá původ v přírodních potravinách, ale je vyrobena chemickou přeměnou kyseliny linolové v rostlinných olejích. Právě proto je nutné upozornit, že doplňky stravy s CLA neposkytují stejné benefity pro zdraví jako CLA z přirozených potravin.

Doplňky stravy: Konjugovaná kyselina linolová (CLA) a její vliv na hubnutí

Biologická aktivita CLA byla poprvé objevena vědci, kteří zkoumali její vliv na rakovinu, během pokusů na myších. Později zjistili také právě to, že CLA může snižovat hladinu tělesného tuku. Studie na zvířatech naznačují, že CLA může snižovat tělesný tuk hned několika způsoby. Během studií na myších se zjistilo, že díky CLA myši snižují příjem potravy, lépe spalují tuky, stimulují odbourávání tuků a inhibují produkci tuků. CLA byla rovněž studována i na lidech. Randomizované kontrolované klinické studie však dopadly se smíšenými výsledky. Během některých studiích se skutečně potvrdila významná ztráta tuku. Někdy se dokonce společně se snížením tělesného tuku zvýšila svalová hmota. Mnoho studií však neprokázalo vůbec žádné účinky CLA. Vědci došli také k závěru, že pokud už CLA nějaké pozitivní účinky má, pak jsou nejvýraznější během prvních šesti měsíců, následně pak plošné úbytky tuků mohou přetrvávat až dva roky. Nutno však také říci, CLA je jedním z nejkomplexněji studovaných doplňků na hubnutí na světě.

Doplňky stravy: CLA a potencionální přínosy pro zdraví

Jestliže člověk konzumuje maso a mléčné výrobky, pak má nějakým způsobem příjem CLA do organismu zajištěn. Jak už bylo uvedeno, nejlepší zdroj jsou volně pasoucí se zvířata. Tedy vhodné masné a mléčné produkty jsou lepší z ekologického zemědělství, případně domácí. Mnoho dlouhodobých observačních studií (založené na pozorování), které hodnotili riziko onemocnění u lidí, kteří konzumují větší množství CLA došlo k závěru, že tito jedinci mají nižší riziko různých onemocnění. A to včetně cukrovky II. typu a rakoviny. Navíc v zemích, kde krávy konzumují převážně trávu (nikoliv obilí) se ukázalo, že lidé s nejvíce CLA v těle mají nižší riziko srdečních onemocnění. I když to mohlo být způsobeno také dalšími ochrannými složkami v živočišných produktech krmených trávou, jako je vitamín K2. Mnoho studií však prokázalo, že lidé, kterí mají vyšší hladinu CLA v těle, mají lepší metabolické zdraví a rovněž i nižší riziko mnoha nemocí.

Doplňky stravy: Nadměrná konzumace CLA může škodit

Konjugovaná kyselina linolová, kterou přijímáme z přirozených potravin, pro nás může být skutečně prospěšná. Což potvrzují i četné studie. V případě, že užíváme doplňky stravy to však platit nemusí. Tyto doplňky stravy se většinou vyrábí chemickou změnou kyseliny linolové z rostlinných olejů. Obvykle pak mají jinou formu než CLA, které se přirozeně vyskytuje v potravinách.

Dobrým zdrojem CLA je kvalitní lněný olej

Dalším důvodem je i to, že denní dávky CLA jsou při užívání doplňků stravy mnohem vyšší než množství, které člověk nabídne tělu ze stravy. Dlouhodobě vysoké dávky doplňků stravy s CLA mohou, podle expertů, způsobit zvýšenou akumulaci tuku v játrech, což by pochopitelně mělo neblahý vliv na naše zdraví (metabolický syndrom, inzulínová rezistence, vznik zánětu v těle, vznik cukrovky, snížení “hodného” cholesterolu…).

Doplňky stravy: CLA a doporučená denní dávka

Chcete-li však zhubnout a dosáhnout pěkné postavy, pak je nutné uvést, že samotné užívání CLA rozhodně stačit nebude. Rozhodně je nutné zařadit pohybovou aktivitu a upravit jídelníček. Bez těchto dvou kroků se žádné zázraky konat nebudou. Pro kojnugovanou kyselinu linolovou není stanovena doporučená denní dávka. Většina studií používá dávky cca 3-6,5 g denně. Právě dávky do šesti gramů jsou považovány za bezpečné, bez hlášení nežádoucích účinků. Mějte však vždy na paměti, že riziko případných nežádoucích účinků vždy roste přímo s užitou denní dávkou.

Rozhodně je lepší začít užívat nižší dávky, max. kolem tří gramů. Ostatně, i u CLA platí to, co u jiných doplňků stravy. O tom, zda je CLA vhodná právě pro vás, případně jakou dávku užívat, řešte s odborníkem (lékař, farmaceut). Bez jeho doporučení byste nikdy neměli užívat žádné doplňky především v případě, že se léčíte s nějakým onemocněním a berete léky.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.