Pomalý metabolismus úzce souvisí se životním stylem.

Pomalý metabolismus: Co můžeme dělat, aby naše tělo lépe spalovalo?

Pomalý metabolismus dokáže pořádně potrápit. Zvláště pokud se snažíme shodit přebytečná kila. Změnili jste jídelníček, pravidelně sportujete, a přesto se vám nedaří zhubnout? Právě to může být signálem, že vaše tělo špatně spaluje. Dobrá zpráva je, že rychlost metabolismu máme do velké míry ve vlastních rukou a můžeme ho ovlivnit životním stylem. Víte, jak poznáte, že právě vy máte pomalý metabolismus? A jak tělo nastartovat k lepšímu spalování?

Co je metabolismus?

Metabolismus si lze představit jako komplexní proces látkové výměny. Díky tomuto procesu dochází k přeměně živin a látek na energii a poté k jejímu spálení. Smyslem metabolismu je schopnost přeměnit jídlo na využitelnou energii a důležité látky pro tělo. Rychlý metabolismus dokáže dobře přijatou energii spálit, pomalý metabolismus ji naopak ukládá. Rychlost fungování metabolismu ovlivňuje fungování takzvaného bazálního metabolismu.

Bazální metabolismus

Bazální metabolismus představuje energii, kterou tělo spotřebuje v klidovém režimu. Hodnota bazálního metabolismu se liší v závislosti na věku, pohlaví, výšce, váze, hormonálních faktorech, teplotě a aktivitě při zaměstnání.  

Čtěte také:

Triky, díky kterým nastartujete svůj metabolismus

Jak poznat pomalý metabolismus?

Projevy:

  • - nadměrné tukové zásoby
  • - přibírání v problémových partiích (boky, břicho, zadek)
  • - tělo má sníženou fyzickou výkonost
  • - pocit vyčerpanosti, pokles energie a celkové vitality

Pomalý metabolismus má mnoho projevů. Málo kdo si tyto signály ale spojí právě s tímto problémem. Na pomalý metabolismus tělo často reaguje únavou a zvýšenou chutí na sladké. Mezi další příznaky patří pocit zimy, suché vlasy a pokožka. Rychlost metabolismu může do jisté míry ovlivnit také genetika, hormonální nerovnováha a činnost štítné žlázy.

Štítná žláza a její vliv na pomalý metabolismus

Problém nastává, pokud je štítná žláza málo aktivní a neprodukuje dostatečné množství hormonů. Tento stav se nazývá hypotyreóza, v jejímž důsledku tělo využívá energii pomaleji.

Jak pomalý metabolismus zrychlit?

Nečekejte, že vám pomůžou nějaké zázračné tabletky. Existují ale způsoby, které dokáží metabolismus rozhýbat. Základem je zdravá životospráva, dostatek pohybu, ale také příjem určitých druhů potravin.

Kvalitní spánek

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je pro naše tělo základem nejenom při snaze zrychlit pomalý metabolismus. Tělo dospělého člověka potřebuje denně minimálně 7 hodin spánku. Spánek je významný z hlediska hormonální rovnováhy, která ovlivňuje fungování metabolismu.

Strava

Základním pilířem, jak změnit pomalý metabolismus, je kvalitní strava s dostatečným příjmem bílkovin a zdravých tuků. Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu svalové hmoty. A čím více má tělo svalů, tím lépe dokáže spalovat tuk. Podle nutričních odborníků bychom bílkoviny měli zařadit do každého jídla. Jíst bychom přitom měli pravidelně, spíše po menších porcích, ale častěji. Přísné diety vám ke zrychlení metabolismu nepomohou. Pokud totiž tělo přijímá málo energie, mnohem víc potom ukládá tuk.

Které potraviny urychlují spalování?

Káva a čaj

Káva a čaj obsahují kofein. Právě ten se účinně podílí na zrychlení metabolismu. Podle některých studií dokáže jeden šálek kávy nakopnout klidový metabolismus až o 4 % na přibližně dvě a půl hodiny. Také proto je kofein součástí mnoha spalovacích suplementů. Z čajů má význam zejména ten zelený.

Koření

Koření je neodmyslitelnou součástí každého jídla. Nebojte se při vaření používat chilli, kajenský pepř nebo třeba zázvor. Nejen, že jídlu dodají říz, navíc mohou pomalý metabolismus povzbudit.

Pitný režim

Celé tělo závisí na vodě. Proto pijte po celý den dostatečné množství čisté vody. Voda je jedním z klíčů k tomu, jak porazit pomalý metabolismus. Naopak vyhnout byste se měli konzumaci sladkých nápojů a alkoholu.

Pohyb

Pohyb je také nezbytný pro správně fungující spalování. Ať už si vyberete jakoukoli aktivitu, je pohyb jedna z cest, jak pořádně našlápnout pomalý metabolismus. Pro tělo je nejúčinnější, pokud střídáme pohyb zaměřený na spalování, tedy kardio tréninky, spolu se silovými tréninky zaměřenými na budování svalů.   

Shrnutí

Při snaze rozhýbat pomalý metabolismus je třeba počítat s tím, že rychlost metabolismu je individuální a závisí na mnoha faktorech. A rozhodně to nejde ze dne na den. Důležité je nevzdávat se a snažit se udělat alespoň to, co je v našich silách a tělo nám to začne vracet. Zrychlení metabolismu sebou přináší nejen snadnější hubnutí a trávení, ale je také prevencí onemocnění cév a srdce.

Autor: Klára Hanačíková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.