Pomalý metabolismus: Co můžeme dělat, aby naše tělo lépe spalovalo?
Pomalý metabolismus dokáže pořádně potrápit. Zvláště pokud se snažíme shodit přebytečná kila. Změnili jste jídelníček, pravidelně sportujete, a přesto se vám nedaří zhubnout? Právě to může být signálem, že vaše tělo špatně spaluje. Dobrá zpráva je, že rychlost metabolismu máme do velké míry ve vlastních rukou a můžeme ho ovlivnit životním stylem. Víte, jak poznáte, že právě vy máte pomalý metabolismus? A jak tělo nastartovat k lepšímu spalování?
Co je metabolismus?
Metabolismus si lze představit jako komplexní proces látkové výměny. Díky tomuto procesu dochází k přeměně živin a látek na energii a poté k jejímu spálení. Smyslem metabolismu je schopnost přeměnit jídlo na využitelnou energii a důležité látky pro tělo. Rychlý metabolismus dokáže dobře přijatou energii spálit, pomalý metabolismus ji naopak ukládá. Rychlost fungování metabolismu ovlivňuje fungování takzvaného bazálního metabolismu.
Bazální metabolismus
Bazální metabolismus představuje energii, kterou tělo spotřebuje v klidovém režimu. Hodnota bazálního metabolismu se liší v závislosti na věku, pohlaví, výšce, váze, hormonálních faktorech, teplotě a aktivitě při zaměstnání.
Jak poznat pomalý metabolismus?
Projevy:
- - nadměrné tukové zásoby
- - přibírání v problémových partiích (boky, břicho, zadek)
- - tělo má sníženou fyzickou výkonost
- - pocit vyčerpanosti, pokles energie a celkové vitality
Pomalý metabolismus má mnoho projevů. Málo kdo si tyto signály ale spojí právě s tímto problémem. Na pomalý metabolismus tělo často reaguje únavou a zvýšenou chutí na sladké. Mezi další příznaky patří pocit zimy, suché vlasy a pokožka. Rychlost metabolismu může do jisté míry ovlivnit také genetika, hormonální nerovnováha a činnost štítné žlázy.
Štítná žláza a její vliv na pomalý metabolismus
Problém nastává, pokud je štítná žláza málo aktivní a neprodukuje dostatečné množství hormonů. Tento stav se nazývá hypotyreóza, v jejímž důsledku tělo využívá energii pomaleji.
Jak pomalý metabolismus zrychlit?
Nečekejte, že vám pomůžou nějaké zázračné tabletky. Existují ale způsoby, které dokáží metabolismus rozhýbat. Základem je zdravá životospráva, dostatek pohybu, ale také příjem určitých druhů potravin.
Kvalitní spánek
Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je pro naše tělo základem nejenom při snaze zrychlit pomalý metabolismus. Tělo dospělého člověka potřebuje denně minimálně 7 hodin spánku. Spánek je významný z hlediska hormonální rovnováhy, která ovlivňuje fungování metabolismu.
Strava
Základním pilířem, jak změnit pomalý metabolismus, je kvalitní strava s dostatečným příjmem bílkovin a zdravých tuků. Bílkoviny jsou důležité pro tvorbu svalové hmoty. A čím více má tělo svalů, tím lépe dokáže spalovat tuk. Podle nutričních odborníků bychom bílkoviny měli zařadit do každého jídla. Jíst bychom přitom měli pravidelně, spíše po menších porcích, ale častěji. Přísné diety vám ke zrychlení metabolismu nepomohou. Pokud totiž tělo přijímá málo energie, mnohem víc potom ukládá tuk.
Které potraviny urychlují spalování?
Káva a čaj
Káva a čaj obsahují kofein. Právě ten se účinně podílí na zrychlení metabolismu. Podle některých studií dokáže jeden šálek kávy nakopnout klidový metabolismus až o 4 % na přibližně dvě a půl hodiny. Také proto je kofein součástí mnoha spalovacích suplementů. Z čajů má význam zejména ten zelený.
Koření
Koření je neodmyslitelnou součástí každého jídla. Nebojte se při vaření používat chilli, kajenský pepř nebo třeba zázvor. Nejen, že jídlu dodají říz, navíc mohou pomalý metabolismus povzbudit.
Pitný režim
Celé tělo závisí na vodě. Proto pijte po celý den dostatečné množství čisté vody. Voda je jedním z klíčů k tomu, jak porazit pomalý metabolismus. Naopak vyhnout byste se měli konzumaci sladkých nápojů a alkoholu.
Pohyb
Pohyb je také nezbytný pro správně fungující spalování. Ať už si vyberete jakoukoli aktivitu, je pohyb jedna z cest, jak pořádně našlápnout pomalý metabolismus. Pro tělo je nejúčinnější, pokud střídáme pohyb zaměřený na spalování, tedy kardio tréninky, spolu se silovými tréninky zaměřenými na budování svalů.
Shrnutí
Při snaze rozhýbat pomalý metabolismus je třeba počítat s tím, že rychlost metabolismu je individuální a závisí na mnoha faktorech. A rozhodně to nejde ze dne na den. Důležité je nevzdávat se a snažit se udělat alespoň to, co je v našich silách a tělo nám to začne vracet. Zrychlení metabolismu sebou přináší nejen snadnější hubnutí a trávení, ale je také prevencí onemocnění cév a srdce.
Autor: Klára Hanačíková
Diskuse k článku