Lněné semínko a lněný olej dokonale vyčistí tělo. Musíte s nimi ale správně zacházet
Lněné semínko a lněný olej jsou považovány za cenné ingredience. Nejen, že chutnají, ale mají pro náš organismus i spoustu zdravotních benefitů. A neméně významná role lnu je rovněž v kosmetice, kde se uplatní v péči o pleť. Pojďme s námi na další řádky a prozradíme vám, k čemu všemu můžete lněné semínko a lněný olej využít.
Len je stará kulturní plodina. Oblíben byl už v Mezopotámii, nějakých šest tisíc let před naším letopočtem. Staří Egypťané ze lnu vyráběli lněnou tkaninu, do které zavinovali mumie faraonů. Tkanina vydržela dodnes… Len je dnes využíván v mnoha oblastech. A jeho zdravotní benefity rozhodně nejdou přehlédnout. Lněný olej i lněné semínko nám mohou pomoci vyřešit mnoho zdravotních obtíží.
Lněný olej i lněné semínko mají zdravotní výhody
Len patří mezi jednu z takzvaných “antidepresivních” rostlin. Radost nám ostatně dělá už na louce, kdy zdobí své okolí krásnými modrými kvítky. Už v dávných dobách byl len považován za lék i velmi výživnou potravinu. Lněné semínko i lněný olej mají projímavé, protizánětlivé a hlenotvorné účinky. Pomáhají tedy při celkové očistě těla, při zácpě, popáleninách, vnitřních i zevních zánětech, při otocích či vředech, při chrapotu, nemocné prostatě, žlučníkových kamenech či cukrovce. Zdravotní využití lnu je tedy poměrně široké. Ostatně stejně jako kuchyňské využití, kde se uplatní ve slaných i sladkých pokrmech.
Dýňová semínka při vaření nevyhazujte! Připravte si z nich zdravé mlsání
Chia semínka jako náhrada vajec i pro zahušťování polévek
Semínka pro chuť i zdraví. Slunečnice, mák nebo sezam? Pročistí tělo a dodají chybějící energii
Len a lněné semínko
Nejpopulárnější ingrediencí je právě lněné semínko, které se hojně přidává do jídel. Semínko obsahuje až 40 procent oleje s vysokým podílem kyseliny linolenové. Lněné semínko na sebe dokáže vázat vodu až neuvěřitelně. Ukrývají se v něm hojně slizovité látky, které tvoří polysacharidy. Ty se uvolňují při namočení semen a mají značně pozitivní vliv na zažívací trakt. Díky očistným účinkům pak podporují rovněž fungování imunitního systému. Lněné semínko ukrývá i cenné nenasycené mastné kyseliny, které chrání srdce a cévy. Pomáhají i při kožních obtížích, astmatu nebo migrénách. Ovšem je nutné vědět, že lněné semínko vcelku se nestráví. Těsně před konzumací či zpracováním je nutné rozemlet ho. Nekupujte však již namleté lněné semínko, snadno totiž podléhá žluknutí.
Len a lněný olej
Pro zdraví i chuť, hlavně do salátů je tento olej bezkonkurenční. Obsahuje omega-3 mastné kyseliny. Dále také lignany, čili látky s antivirovými, antibakteriálními, fungicidními a protirakovinnými vlastnostmi. A nechybí ani vláknina, která je nezbytná pro správné fungování střev. Ideální je proto jíst lněný olej nalačno, každé ráno jednu lžíci. Pochopitelně řeč je o lněném oleji za studena lisovaném.
Lněné semínko a lněný olej v kuchyni
Avokádový dresing s lněným olejem
Přísady:
- 1 velké zralé avokádo
- 1 středně velká okurky
- 2 lžičky sušeného kopru
- sůl
- 1 lžíce limetkové šťávy
- 2 lžíce lněný olej
Příprava:
Avokádo nakrájíme na kostičky. Okurku oloupeme a nakrájíme na větší kousky. Vhodíme do mixéru a přidáme ostatní ingredience. Důkladně promixujeme do hladké konzistence. Ihned spotřebujeme.
Salát s hnědou rýží, špenátem a lněným semínkem
Přísady:
- 2 lžičky olivový olej
- 2 lžíce lněný olej
- 2 nasekané jarní cibulky
- 4 šálky nakrájeného čerstvého špenátu
- 2 lžíce rýžového octa
- 3 lžíce sójové omáčky
- 4 šálky vařené hnědé rýže
- namleté lněné semínko na posypání
Příprava:
V pánvi rozehřejeme olivový olej. Přidáme jarní cibulku a zprudka osmahneme. přidáme několik lžic vody, aby nezhnědla. Přidáme špenát a dusíme doměkka. Nakonec promícháme s uvařenou rýží. Odstavíme. Do větší mísy nalijeme lněný olej, citrónovou šťávu, rýžový ocet a sójovou omáčku. Promícháme a přidáme do směsi rýži se špenátem. Posypeme lněným semínkem a podáváme.
Ananasový koktejl s brusinkami a lnem
Přísady:
- 1 plechovka ananasu nakrájeného na kousky
- 1 středně velký banán
- 1 šálek brusinkového džusu
- ½ šálku kvalitního bílého jogurtu
- 3 polévkové lžíce medu
- 3 polévkové lžíce lněného oleje
- 2 šálky ledu
Příprava:
Všechny ingredience propracujeme v robotu na jemné, ledové pyré. Rozdělíme na čtyři porce a ihne konzumujeme.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
Petr