Semínka pro chuť i zdraví. Slunečnice, mák nebo sezam? Pročistí tělo a dodají chybějící energii
Semínka jsou bohatá na cenné látky, jako jsou vitamíny a minerály. Obsahují i ten správný tuk, který je pro náš organismus prospěšný. A jako bonus skvěle chutnají. Některá semínka můžete nechat vyklíčit, z jiných připravíte rovnou pomazánku a dalšími můžete zase posypat třeba salát. Jedno je jisté – pochutnáte si!
Slunečnicová semínka posílí nervy
Semínka slunečnice obsahují obrovské množství hořčíku, čímž regulují nervovou činnost. Navíc je zde obsažena i aminokyselina tryptofan, která podporuje produkci serotoninu – tedy jednoho z hormonů štěstí. Tím zároveň tedy také zlepšuje naši náladu, zajišťuje pocit klidu a spokojenosti. Uklidňuje a odplavuje špatnou náladu i deprese. Krom toho jsou slunečnicová semínka nabitá i vitamíny skupiny B a dále vitamínem E. Obsahují i řadu cenných minerálních látek – krom hořčíku i vápník, fosfor, mangan, zinek, draslík či železo. Nechybí ani fytosteroly a fenolové kyseliny či lignany. Slunečnicová semínka jsou rovněž bohatá na bílkoviny. A jsou i prevencí ateriosklerózy a srdečně-cévních onemocnění, minimalizují riziko krevních sraženin a zabraňují degeneraci cév. Snižují cholesterol, pomáhají při ekzémech a posilují vlasy i nehty. Zahánějí nespavost a díky obsahovým látkám jsou vhodným doplňkem jídelníčku pro těhotné i kojící ženy a sportovce. Na chlebíčky je můžeme použít ideálně rozdrcené nebo opražené. Tím zvýrazníme jejich chuť. Je možné také je umlít na pastu a udělat z nich pomazánku.
Semínka v receptu – slunečnicová majonéza:
Přísady:
Dýňová semínka při vaření nevyhazujte! Připravte si z nich zdravé mlsání
Makový olej obsahuje zázračný vitamín E. Objevte tajemství krásné pleti za pár korun!
Slunečnice topinambur: Vitamínová bomba, z které lze uvařit skvostná jídla
- 100 g slunečnicových semínka
- citrón
- ½ lžičky soli
- 2 lžíce kvalitního za studena lisovaného oleje
- 2 stroužky česneku
- voda
Příprava:
Všechny ingredience mixujeme deset minut na hladký krém. Můžeme ochutit oblíbenými bylinkami. Působením citrónu zůstane majonéza bílá, jinak ztmavne.
Mák setý je jedničkou pro pevné kosti
Maková semínka jsou většinou tmavě šedá. Obsahují z poloviny oleje kyseliny stearové, palmitové a linolové. Pyšní se vysokým obsahem sodíku, fosforu, draslíku, hořčíku a především vápníku. Toho má až dvanáctkrát více než mléko. Navíc využitelnost vápníku z rostlinných zdrojů je mnohem vyšší než u mléčných výrobků, kde je vápník vázán na kasein. Maková semínka působí tlumivě na dýchací orgány, jsou tedy účinná při onemocnění dýchacích cest. Tiší i bolesti nejrůznějšího původu.
Semínka v receptu – maková pomazánka:
Přísady:
- 150 g máku
- 90 g tekutého medu
- 1 lžička másla
- šťáva z ½ citrónu
Příprava:
Maková semínka umeleme nebo najemno pomixujeme. Přidáme k nim rozehřátý med a rozpuštěné máslo. Promícháme. Přidáme šťávu z citrónu a ještě chvíli mícháme. Maková hmota by měla být úplně hladká. Pomazánka z makových semínek skvěle chutná na čerstvém pečivu.
Sezamová semínka proti depresím
Sezamová semínka obsahují obrovské množství vápníku. V tomto směru jsou srovnatelná s mákem, který je v tomto směru jasnou jedničkou. Krom vápníku však sezamová semínka obsahují i hořčík, draslík, zinek, fosfor či železo. Nechybí ani vitamíny skupiny B, také fytosteroly, nasycené mastné kyseliny a vláknina. Sezamová semínka pomáhají při zácpě, zlepšují látkovou výměnu a působí proti depresím i neurózám. Zvyšují obranyschopnost organismu, zvlhčují sliznici střev a díky vysokému obsahu bílkovin ho mohou vegetariáni využívat jako náhražku masa.
Semínka v receptu – sezamové máslo:
Přísady:
- 2 lžíce neloupaná sezamová semínka
- 125 g změklého másla
- 1 stroužek česneku
- chilli dle chuti
- sůl
Příprava:
Sezamová semínka nasypeme na pánev a nasucho chvíli za stálého míchání restujeme. Měly by trochu zhnědnou a budou vonět po celé kuchyni. Jak budou hotové, odstavíme je a vmícháme sezamová semínka do másla. K nim přidáme i oloupaný a prolisovaný česnek. Nakonec vše ochutíme solí a pepřem, důkladně promícháme a až do podávání dáme do lednice.
Lněná semínka pro dobré zažívání
Semínka lnu mají projímavý, hlenotvorný a protizánětlivý účinek. Pozitivně působí při zácpě, očišťování střev, zánětech dýchacích cest, trávicího ústrojí a močových cest. Lněná semínka obsahují 30–40 % oleje (s vysokým podílem kyseliny linolenové). Semínka lnu na sebe dokážou neuvěřitelným způsobem vázat vodu a tak až několikrát navýšit svůj objem. Dále pak obsahují ve slupce velké množství slizovitých látek tvořených polysacharidy, které se uvolňují při spaření semen a mají příznivé účinky na trávicí trakt.
Lněná semínka také obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny. Ty chrání srdce a cévy. Pomáhají při kožních nemocech, astmatu či migrénách. Jsou i účinnou prevencí rakoviny. Ovšem pozor – lněná semínka nemohou být strávena vcelku. Musíme je napřed rozdrtit. Rozemeleme je v malém mlýnku na kávu, teprve pak používáme.
Semínka v receptu – sušené lněné placky
Lněná semínka namixujeme s oblíbeným kořením (kmín, chilli, paprika, česnek, mořská sůl, případně i sójová omáčka). Přidáme trošku vody a uděláme těsto. Z toho pak tvarujeme placky různých tvarů. Ty pak sušíme na sluníčku nebo přímo na lehce rozpálené plotně či při nízké teplotě v troubě.
Semínka vojtěšky na očistu těla
Vojtěšková semínka seženete spíše pod názvem alfaalfa. Drobná semínka obsahují mnoho vitamínů (A, B, C i D a vitamín K) i minerálních látek (vápník, hořčík, křemík, draslík, sodík, fosfor a železo). Vojtěška podporuje v krvi vstřebání a zpracování cukrů a reguluje hladinu cukru. Semínka jsou vhodná při detoxikaci, protože umí tělo očistit od odpadních látek. Působí zásaditě, tedy proti překyselení organismu. V neposlední řadě zmírňují bolesti kloubů (při artróze, artritidě i dně). Alternativní medicína semínka vojtěšky uctívá jako prostředek proti stárnutí.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku