Vypěstujte si na zahradě vlastní mák. Není to žádná věda
Mák dozrává právě v tento čas. Je okrasou mnohých polí a zdobí českou krajinu. Chcete-li se kochat mákem z vlastní produkce, můžete si jej zasít i na své zahradě. Pěstování máku totiž není žádná věda.
Mák setý je jednoletá bylina z čeledi makovité s velmi širokým využitím. Pravděpodobně se vyskytoval již ve stravě pravěkých lidí a byly nalezeny důkazy jeho pěstování z období šestého až pátého tisíciletí před naším letopočtem v oblasti okolo Středozemního moře a v Mezopotámii. Převážně se používal pro svá jedlá olejnatá semínka, v menší míře i jako zdroj drogy opia.
Nezaměnitelný mák v české krajině
Mák setý dorůstá do výšky 30 až 180 centimetrů, makové květy se objevují v měsících květnu až srpnu, před rozkvětem jsou převislé a poté vzpřímené. Mohou dosahovat průměru i více než deseti centimetrů a skládají se ze dvou párů na okrajích mírně zvlněných korunních lístků bílé, růžové, červené či fialové barvy. Z opyleného květu máku se pak vytvoří makovice. Ta dorůstá průměru tři až osm centimetrů, postupně vysychá a dřevnatí a plně dozrává přibližně v polovině září. Jedna tobolka obvykle obsahuje dva až tři gramy semen, což je zhruba čtyři až šest tisíc zrníček, někdy ale i více než dvanáct tisíc.
Permakultura: Cesta k přirozenému zahradničení
Makový olej obsahuje zázračný vitamín E. Objevte tajemství krásné pleti za pár korun!
Květinový horoskop 2023: Voňavý horoskop na celý rok, pro všechna květinová znamení
Historie pěstování máku
Počátky pěstování většího množství máku olejného a jeho šlechtění na českém území se datují do počátku 19. století, s poklesem ve druhé polovině 20. století a opětovným nárůstem na přelomu století. Mák setý je kulturní zemědělská plodina, snadno zplaňuje, nicméně ve volné přírodě se přirozeně nevyskytuje. Rozlišujeme opiové a olejné odrůdy máku setého, olejný mák dělíme na potravinářské a technické kultivary.
Pěstování máku v našich podmínkách
Máku setému nejlépe vyhovují kypré hlinitopísčité vápenaté neutrální až mírně zásadité a na živiny bohaté nepřemokřené půdy. Vysévá se mělce a řídce do řádků od sebe vzdálených 30 až 40 centimetrů, pro klíčení nevyžaduje mnoho vláhy, ale mladé rostlinky snadno zasychají. Do doby květu je proto mák náročný na vláhu. Vyžaduje slunné stanoviště, při zastínění tvoří jen malé množství semen. Po vytvořeních třech lístků bývá třeba vyjednotit tak, aby jednotlivé rostliny měly mezi sebou patnáct centimetrů místa.
Mák setý je samosprašný, ale možné je i cizosprášení, pro zachování odrůdové čistoty je proto třeba mák určený k následnému setí pěstovat odděleně a dostatečně vzdáleně od jiných odrůd. Zářijová sklizeň makových semínek a makové slámy se provádí nejlépe v teplý suchý den v poledne, při dlouhodobějším vlhku je nutné ořezanou makovinu dosušit. Víčka suchých makovic se odřežou a semena vysypou, maková semínka je nezbytné skladovat v temnu a suchu, na světle totiž snadno a rychle žluknou.
Pěstování máku: Jakou odrůdu vybrat?
Existuje mnoho druhů máku setého. Semínka potravinářské kvality modré až modrošedé barvy poskytují například odrůdy Hanácký modrý, Gerlach, Maratón, Major, Bergam, Orfeus, Opal, velmi světlá semínka Rakouský šedý, Albín, Racek, Sokol, Orel a Růžový z Dobré, okrová pak Redy. Mezi spíše technické řadíme odrůdy máku setého Buddha, Norman a Lazur. Budete-li chtít pěstovat mák na okrasu na své zahradě, poptejte se v zahradnictví, po jaké odrůdě je nejlepší sáhnout.
Připravte si: Maková kaše
Přísady:
- 3 lžíce mletého modrého máku
- 1,5 lžíce neodtučněné mandlové mouky (jemně mletých loupaných mandlí)
- 200 ml smetany ke šlehání
Příprava:
V menším hrnci vše smícháme, za častého míchání přivedeme k varu a povaříme do zhoustnutí. Kaši podáváme teplou, dle chuti případně oslazenou.
Ochutnejte: Bílé kuřecí kari
Přísady:
- 500 g kuřecího masa
- 4 lžíce ghí nebo kokosového oleje
- špetka asafoetidy (neboli Ločidlo čertovo lejno – koření perské a indické kuchyně)
- 1 střední najemno nastrouhaná cibule
- 2,5 cm dlouhý oloupaný a najemno nastrouhaný kousek zázvoru
- 2 rozetřené stroužky česneku
- 1 hrnek smetanového nebo plnotučného řeckého jogurtu
- ½ lžičky mletého bílého pepře
- 8 oloupaných rozemletých mandlí nebo 2 lžíce mandlové mouky
- 2 lžíce mletého bílého máku namočeného na alespoň 30 minut v 1 hrnku teplého kokosového mléka
- 4 lžíce smetany na vaření
- 1 lžička mletého kardamomu
- sůl
Příprava:
V pánvi rozehřejeme polovinu tuku, přidáme kuřecí maso a asafoetidu, maso orestujeme a vyjmeme z pánve. Do pánve přidáme zbývající tuk, najemno nasekanou cibuli, zázvor a česnek a za stálého míchání ji orestujeme do zlatohněda. Do pánve přidáme orestované kuřecí maso, jogurt, sůl, pepř a maso udusíme doměkka. Přidáme mleté mandle a namočený mák i s kokosovým mlékem, smetanu a kardamom a ještě několik minut povaříme do zhoustnutí omáčky. Podáváme ozdobené koriandrovou natí a s rýží basmati nebo plackami čapátí či naan.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku