Ačokču si vypěstujte opravdu snadno, zvládnete to i jako začátečník

Víte, jak chutná ačokča? Vypěstujte si ji! Pochutnáte si a můžete okusit i její léčivou sílu

Ačokča nebo také paprikookurka či bolivijská okurka u nás není ještě tolik známá. V obchodech ji téměř neseženete. Vcelku snadno si ji ale můžete vypěstovat na vlastní zahrádce nebo na balkóně. Pěstování je absolutně nenáročné a odměnou vám budou lahodné plody.

Ačokča je u nás teprve chvíli, přesto si už stihla najít své oblíbence. Její původní domovinou je Jižní Amerika. Dobrou zprávou pro nás ale je, že rostlina je poměrně odolná proti chladu a tak ji bez problémů můžeme pěstovat i my. Ačokča je popínavka a pokud si ji dáte třeba na balkón, bude rozhodně i zajímavou dekorací.

Vlastní vypěstovaná ačokča

Ačokča spadá do čeledi tykvovitých, kam patří třeba i dýně, cuketa nebo patizon. Oproti těmto klasickým druhům zeleniny má však ačokča jiné listy, na první pohled mohou připomínat listy konopí. Vzhledem k tomu, že jde o popínavou rostlinu, může vyrůst až do výšky čtyř či pěti metrů. Rozhodně tedy bude potřebovat podporu, na kterou se uchytí pomocí dvou či více úponů. Plody ačokčy jsou velké zhruba 5-15 centimetrů a většinou jsou duté. Uvnitř je několik tmavě hnědých či černých semen. Ačokča se může sklízet i nezralá. V takovém případě bude chutnat spíše jako okurka s měkkými jedlými semeny a měkkou dužinou uvnitř. Starší plody se pak mohou tepelně zpracovávat, vynikající jsou například na způsob klasických plněných paprik.

Čtěte také:

Okurky na zahrádce: Pěstování okurek a jejich vliv na naše zdraví

Připravte si ajvar. Srbskou pochoutku z pečených paprik, kterou doma využijete po celý rok

Čajot čili mexická okurka je netradiční zelenina, kterou si můžete snadno vypěstovat i na své zahradě

Ačokča není náročná na pěstování

I když ačokča vydrží celkem chlad, má raději slunce a teplo. Aby se jí u vás dařilo, bude potřebovat půdu humózní, výživnou a dobře odvodněnou. Zapomínat nesmíte ani na stálý přísun vody. Naproto úžasně se jí bude dařit ve skleníku, kde je teplo a je tam chráněná před nepříznivými vnějšími vlivy. Ačokče se však bude dařit skvěle i ve velkém květináči. Na jeho dno nasypte trochu štěrku a napypte zeminu, která je vhodná pro pěstování zeleniny. A nezapomeňte připravit i nějakou tyčku, o kterou se ačokča opře, až poroste vzhůru.

Ačokča báječně chutná. Ať už syrová nebo tepelně zpracovaná

Ačokča v přírodní medicíně

Několik studií zjistilo, že ačokča má prokazatelně pozitivní účinky na lidské zdraví. Čaj ze semen ačokčy se využívá při léčbě vysokého krevního tlaku. Sušená a rozemletá semena se pak užívají v jednogramových dávkách jako lék na střevní parazity. Po tomto druhu léčby by se však mělo podat projímadlo, které zajistí odstranění všech zbytků parazitů z těla. Semena i plody se doporučují také k léčbě zažívacího ústrojí.

Štáva z plodů je vhodným doplňkem léčby vysoké hladiny cholesterolu v krvi, hypertenze, ateriosklerózy či cukrovky. Rovněž je vhodné podávat je při problémech s oběhovým systémem. Plody a listy je možné povařit v olivovém oleji, využívají se pak zevně jako lokální protizánětlivé analgetikum. A listy jsou pak jedničkou v doplňkové léčbě cukrovky.

Ačokča v kuchyni

Dá se říci, že ačokča chutná podobně jako okurka nebo okurka zkřížená s paprikou. Pokud budeme ačokču tepelně zpracovávat, tedy smažit, grilovat nebo dusit, pak je její chuť srovnatelná s chutí cukety. Ostatně v kuchyni je všestranně využitelná podobně jako cuketa. Mladé výhonky a listy ačokčy jsou vynikající v polévkách, salátech a smoothies. Mladé plody se obvykle konzumují syrové, ale mohou se i nakládat, smažit, restovat či péct. Podobně se zpracovávají i zralé plody, u nich je však nutné nejprve odstranit semínka. A protože ačokča snáší nízké teploty, nebojte se ji po sklizni uchovávat v lednici. Po dobu zhruba deseti dnů by se jim nemělo vůbec nic stát.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 14. 08. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ČTVRTEK 15. 08. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
PÁTEK 16. 08. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
SOBOTA 17. 08. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
NEDĚLE 18. 08. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 19. 08. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře, dnes je úplněk. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Navštivte dnes…
více o tomto dni
ÚTERÝ 20. 08. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v ubývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. Vhodný den…
více o tomto dni

Co je sankhapraksalana a v čem pomáhá? Hubnutí je pouze jeden z mnoha benefitů

Není to tak hrozné, jak to vypadá. Vyzkoušeno. Osvědčilo se mi jíst kašovitou stravu 2 dny před,lépe se to "vy...

Kočka je apatická a nežere. Co dělat, když kočka nechce jíst?

Máme devítiletého kocoura,který nechce jíst a jen pije vodu a má
průjem.Veterinář ho viděl říkal,že je to bak...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Darování krevní plazmy

Nedoporučuji vaše krevní plazma se prodává za obrovské peníze jaké my si neumíme ani p...

Femixal

Podvod, podvod při vrácení tablet nemám vráceny peníze a kontakt kdesi v Bulharsku

Nové BF boty

Ahoj, zkusím ti popsat svoji zkušenost :) Přechod na barefoot obuv byl pro mě velmi pozitiv...
Zobrazit všechna témata

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Dobrý rodinný vztahy nejsou samozřejmost aneb Když dostaneš dýkou do srdce od nejbližšího...

Dneska mnou rezonuje jedno téma - rodina. Je to téma, který má představovat bezpečí, jistotu, podporu, lásku, pravdomluvnost, péči, ne vždy tomu tak ale je. Rodinný vztahy jsou leckdy dost komplikovaný, ale pořád si to dělaj lidi sami. I já mám za sebou trnitej příběh a vy možná taky.