Víte, jak chutná ačokča? Vypěstujte si ji! Pochutnáte si a můžete okusit i její léčivou sílu
Ačokča nebo také paprikookurka či bolivijská okurka u nás není ještě tolik známá. V obchodech ji téměř neseženete. Vcelku snadno si ji ale můžete vypěstovat na vlastní zahrádce nebo na balkóně. Pěstování je absolutně nenáročné a odměnou vám budou lahodné plody.
Ačokča je u nás teprve chvíli, přesto si už stihla najít své oblíbence. Její původní domovinou je Jižní Amerika. Dobrou zprávou pro nás ale je, že rostlina je poměrně odolná proti chladu a tak ji bez problémů můžeme pěstovat i my. Ačokča je popínavka a pokud si ji dáte třeba na balkón, bude rozhodně i zajímavou dekorací.
Vlastní vypěstovaná ačokča
Ačokča spadá do čeledi tykvovitých, kam patří třeba i dýně, cuketa nebo patizon. Oproti těmto klasickým druhům zeleniny má však ačokča jiné listy, na první pohled mohou připomínat listy konopí. Vzhledem k tomu, že jde o popínavou rostlinu, může vyrůst až do výšky čtyř či pěti metrů. Rozhodně tedy bude potřebovat podporu, na kterou se uchytí pomocí dvou či více úponů. Plody ačokčy jsou velké zhruba 5-15 centimetrů a většinou jsou duté. Uvnitř je několik tmavě hnědých či černých semen. Ačokča se může sklízet i nezralá. V takovém případě bude chutnat spíše jako okurka s měkkými jedlými semeny a měkkou dužinou uvnitř. Starší plody se pak mohou tepelně zpracovávat, vynikající jsou například na způsob klasických plněných paprik.
Okurky na zahrádce: Pěstování okurek a jejich vliv na naše zdraví
Připravte si ajvar. Srbskou pochoutku z pečených paprik, kterou doma využijete po celý rok
Ačokča není náročná na pěstování
I když ačokča vydrží celkem chlad, má raději slunce a teplo. Aby se jí u vás dařilo, bude potřebovat půdu humózní, výživnou a dobře odvodněnou. Zapomínat nesmíte ani na stálý přísun vody. Naproto úžasně se jí bude dařit ve skleníku, kde je teplo a je tam chráněná před nepříznivými vnějšími vlivy. Ačokče se však bude dařit skvěle i ve velkém květináči. Na jeho dno nasypte trochu štěrku a napypte zeminu, která je vhodná pro pěstování zeleniny. A nezapomeňte připravit i nějakou tyčku, o kterou se ačokča opře, až poroste vzhůru.
Ačokča v přírodní medicíně
Několik studií zjistilo, že ačokča má prokazatelně pozitivní účinky na lidské zdraví. Čaj ze semen ačokčy se využívá při léčbě vysokého krevního tlaku. Sušená a rozemletá semena se pak užívají v jednogramových dávkách jako lék na střevní parazity. Po tomto druhu léčby by se však mělo podat projímadlo, které zajistí odstranění všech zbytků parazitů z těla. Semena i plody se doporučují také k léčbě zažívacího ústrojí.
Štáva z plodů je vhodným doplňkem léčby vysoké hladiny cholesterolu v krvi, hypertenze, ateriosklerózy či cukrovky. Rovněž je vhodné podávat je při problémech s oběhovým systémem. Plody a listy je možné povařit v olivovém oleji, využívají se pak zevně jako lokální protizánětlivé analgetikum. A listy jsou pak jedničkou v doplňkové léčbě cukrovky.
Ačokča v kuchyni
Dá se říci, že ačokča chutná podobně jako okurka nebo okurka zkřížená s paprikou. Pokud budeme ačokču tepelně zpracovávat, tedy smažit, grilovat nebo dusit, pak je její chuť srovnatelná s chutí cukety. Ostatně v kuchyni je všestranně využitelná podobně jako cuketa. Mladé výhonky a listy ačokčy jsou vynikající v polévkách, salátech a smoothies. Mladé plody se obvykle konzumují syrové, ale mohou se i nakládat, smažit, restovat či péct. Podobně se zpracovávají i zralé plody, u nich je však nutné nejprve odstranit semínka. A protože ačokča snáší nízké teploty, nebojte se ji po sklizni uchovávat v lednici. Po dobu zhruba deseti dnů by se jim nemělo vůbec nic stát.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku