Ačokča je netradiční, ale chutnou zeleninou

Jestli přemýšlíte, co ještě letos zasadit na záhon, ačočka je skvělou volbou. Není náročná, chutná a je extrémně zdravá

Ačokča neboli cyklantéra odnožená je tropická jednoletá liána. Přesto, že je už poměrně známá, své místo na našich zahradách si stále teprve hledá. Jakmile ji však jednou okusíte, jistě se zařadí mezi vaše oblíbené druhy zeleniny.

Ačokča má mnoho názvů. Říká se jí také korila, kaywa, caigua, pepino hueco (dutá okurka), mexická okurka anebo lidově „paprikookurka“. Jedlé jsou veškeré části rostliny – mladé výhonky, listy a nezralé plody – vše nalézá využití v kuchyni jako zelenina. 

Ačokča v minulosti

Ačokča se pěstovala už v dávných dobách a na svou keramiku její plody zobrazovali již dávní Močikové v prvním tisíciletí našeho letopočtu, kteří žili na území dnešního Peru. Ačokča patřila i mezi hlavní incké plodiny na území And, byla plně domestikována, volně v přírodě se vyskytují pouze příbuzné divoké druhy s mnohem menšími plody. Pěstování se z obasti Peru dále rozšířilo i do Bolívie, Kolumbie a Mexika a později i do severní Indie, Nepálu a dalších zemí. Ačokča má ráda nadmořské výšky od 500 do 2 000 metrů v tropickém a subtropickém podnebném pásmu, nicméně je možné ji s úspěchem pěstovat i v pásu mírném.

Čtěte také:

Chilli papričky a zdraví: Odhalte, jak na pěstování chilli papriček a jaké blahodárné účinky přinášejí

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

Okurky na zahrádce: Pěstování okurek a jejich vliv na naše zdraví

Ačokča: Pěstování v našich podmínkách

Ačokča je o něco náročnější rostlina, než třeba právě papriky nebo okurky. Vyžaduje prostorné, teplé a slunné stanoviště chráněné před větrem. Je nutné, aby půda byla kyprá, bohatá na živiny a dobře propustná. Slabě kyselá až neutrální. Rostlina vyžaduje častou zálivku, ale špatně snáší přemokření. Je relativně odolná vůči plísním, v mokru ale mohou stonek a plody zahnívat, rostlině proto prospívá vyvazování na oporu. Nejlépe prospívá při teplotách mezi 14 a 22 stupni Celsia. A pozor: není mrazuvzdorná. Ačokča se množí semeny, přičemž zralá semena schopná klíčení lze získat z přezrálých vyschlých plodů. Je možné je vysévat po skončení mrazíků, tedy na přelomu dubna a května, venku přímo do půdy. 

První plody je možné sklízet za tři měsíce od vysetí. U nás v Česku plodí ačokča od přelomu července a srpna až do počátku zimy. Výnosnost rostliny je možné zvýšit předpěstováním sazeniček v květináčích, do jednoho květináče se vkládají dvě až tři semena a vzrostlé sazenice se sázejí do záhonku během měsíce května. Doporučuje se výhonky zaštipovat, ačokča se pak větví a tak získáme více plodů.

Ačokča: Sklizeň rostliny

Z jedné rostliny je v závislosti na podmínkách pěstování možné sklidit dvacet až sto lusků. Nejchutnější jsou mladé plody o velikosti tři až osm centimetrů, které je možné konzumovat celé. Větší neseschlé mají semínka již tvrdá a musí se z nich před jídlem odstranit. V chladu se plody dají skladovat pouze krátkodobě, delší dobu je lze uchovávat sušené či mražené.

Jaké využití má ačokča v kuchyni?

Lusk ačokči se chutí podobá paprice a okurce a má i podobné kuchyňské použití. Hodí se syrový do salátů, je možné ho vařit v polévce, dusit a péct společně s jinou zeleninou či masem. Chutná je ačokča zapečená či smažená plněná masem nebo sýrem, nakládaná ve sladkokyselém nálevu i mléčně kvašená. Kromě plodů jsou jedlé i listy a výhonky, používají se do salátů, starší listy jsou nahořklé a je možné je dusit na způsob špenátu.

Ačokču můžete bez obav pěstovat i na své zahrádce

Ačoka: Složení a účinky

Ačokča, respektive její plody, v sobě ukrývají hlavně vodu a vlákninu, zatímco cukrů, tuků a bílkovin jen velmi málo. Významné jsou koncentrace betakarotenu a vitamínů B1, B2 a C, z minerálů jsou nejvíce zastoupeny, draslík, vápník, hořčík, mangan, měď, železo, zinek a vanad. Plodům, semínkům a listům ačokči se připisuje řada léčivý účinků. Jejich konzumace má slabý močopudný účinek, měla by upravovat hladiny cholesterolu, pomáhat při trávicích potížích, při hubnutí, celulitidě, křečových žilách a při léčbě infekcí středního ucha a dýchacích cest. Při zánětu mandlí neboli angíně je možné kloktat mléko povařené s pokrájenými lusky. Ke snižování koncentrace glukózy v krvi při cukrovce se doporučuje jíst listy, při vysokém tlaku krve pak pít odvar ze semínek. 

Právě také těchto důvodů je třeba zacházet s ačokčou opatrně při sklonech k hypotenzi či hypoglykémii, problémy může působit i u osob trpících chorobami jater. Nadměrná konzumace může vést k bolestem hlavy, poruchám vidění a závratím. Málo je prozkoumána bezpečnost používání ačokči a produktů z ní vyrobených u těhotných a kojících žen.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 03. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 04. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 05. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 06. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 07. 12. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 08. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 09. 12. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...
Zobrazit všechna témata

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Advent je tu! Jak si jej rozplánovat, abychom do Vánoc všechno stihli?

Advent by měl být obdobím klidu a rozjímání. Místo toho se snažíme stihnout nemožné a těsně před Vánoci doslova odpadáme. Letos to ale bude jinak! Poradíme vám, jak si advent rozplánovat tak, abyste všechno s l...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...