Slanorožec ladí perfektně v salátu i s dalšími řasami

Víte, jak chutná slanorožec? Netradiční zelenina, která rozhodně zpestří váš jídelníček

Slanorožec evropský neboli Salicornia europea je rostlina slané chuti a je značně bohatá na minerální látky a vysoké množství oleje (ukrývá v sobě až 30 %). Slanorožec je v kuchyni rozhodně zajímavou surovinou. A dobrou zprávou je i to, že jej mohou jíst naprosto všichni. Nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace.

Slanorožec v sobě, kromě minerálů (zejména železo, vápník), ukrývá rovněž vitamíny (A, B, C a E) a také hodně vlákniny. Slanorožec můžete najít i pod názvy jako například mořský chřest, mořská fazole, slanomil nebo řasa salicorne. Slanorožec patří mezi sukulentní rostliny a řasy. Roste především na mořských pobřežích a v deltách řek v prosolené půdě, která mu dodává typicky slanou chuť. Díky přítomnosti mořské vody je slanorožec plný cenných výživných látek. Rozhodně je velmi zdravou a nutričně zajímavou plodinou. Ovšem to není všechno. Slanorožec je rostlinou, který je bez nadsázky zmiňován jako rostlina budoucnosti. Lze jej totiž využívat i k výrobě oleje, může sloužit jako krmivo nebo i jako zdroj biopaliva.

Slanorožec je jedničkou pro očistu organismu

Pravidelná konzumace slanorožce jednoznačně přispívá k dokonalé detoxikaci organismu. Působí diureticky, tedy odvodňuje. Díky tomu si hravě poradí s vyloučením škodlivých látek ledvinami. Dále pak čistí střeva, je nezbytný pro zdravou a pevnou pokožku a rovněž příznivě ovlivňuje množství červených krvinek v těle, zabraňuje tak anémii. Pomáhá i předcházet osteoporóze, posiluje obranychopnost těla a likviduje virové nákazy. V neposlední řadě pak nabízí řadu benefitů i pro náš zrak.

Čtěte také:

Mořské řasy - opomíjený elixír života i krásy

Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl

Mořské řasy pro krásu

Slanorožec v truhlíku nebo na zahradě

Slanorožec je jednoletá rostlina. Sezóna jeho sběru vrcholí v červenci a srpnu, koncem září pak už začínají stonky dřevnatět. Sbírá se ručně a to při odlivu. Můžete ale vyzkoušet i pěstování doma. Stačí jen pořídit semena, která seženete ve větších zahradnictvích. Slanorožec se pak dá pěstovat v květináči, truhlíku nebo jiné vhodné nádobě. Je však důležité zalévat jej slaným roztokem a dopřát mu směs z jílovitého substrátu a písku nebo koupit směs na pro vodní rostliny a nasimulovat mu tak mořské pobřeží.

Slanorožec v kuchyni

Slanorožec se dá jíst syrový i tepelně upravený. V syrovém stavu má typickou slanou chuť s nádechem citrónu, oleje, mořských tónů a česneku. Blanšírováním či jinou tepelnou úpravou se jeho slaná chuť zmírňuje. Slanorožec je díky své chuti ideálním doplňkem k rybám, mořským plodům, těstovinám, bramborám a k zeleninovým salátům. Nehodí se k jídlům, která jsou však příliš slaná. 

Jednoduché zpracování slanorožce

V kuchyni se slanorožec zpracovává podobně jako zelené fazolky nebo chřest. Dá se vařit a oloupat, blanšírovat a potom zchladit, lze ho opékat na pánvi nebo přidávat do slaných koláčů a vaječných či smetanových quichů. Při vaření by neměla doba varu přesáhnout čtyři minuty. Dle některých zdrojů se stává slanost, po této době, toxickou. Navíc pak slanorožec příliš změkne a zešedne. Při blanšírování stačí dvě až tři minuty a je tak akorát k jídlu. Výhodou je, že díky jeho slané chuti už se nemusí voda k jeho úpravě solit.

Slanorožec na talíři

Slanorožec je na přípravu v kuchyni nenáročný

Blanšírovaný slanorožec s česnekovým olejem

Přísady:

Příprava: 

Vodu v hrnci přivedeme k varu a vložíme do ní celé množství slanorožce. Vaříme dvě až tři minuty do stavu lehké křupavosti a zároveň měkkosti stonků. Poté scedíme přes cedník a propláchneme studenou vodou. Na větší pánev nebo wok pánev si nalijeme cca čtyři lžíce oleje a necháme ho rozpálit. Vhodíme na něj na tenké plátky pokrájený česnek a blanšírovaný slanorožec. Promícháme a odstavíme z tepla. Dochutíme šťávou z citronu dle chuti. Podáváme jako předkrm nebo přílohu k mořským plodům či rybám. 

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
Uzeniny Příbram, a.s.
Společnost Uzeniny Příbram, a. s. je český…
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.