Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl

Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl
23. 05. 2020 Přečteno: 2195x

Mořské řasy nabývají na popularitě. Právem jsou proto zařazeny mezi superpotraviny. Lidstvo se využívalo mořské řasy už odpradávna. Pravda, na svém talíři je měli především ti, kteří pobývali blízko moře. Do našich končin se tyto přírodní produkty dostaly poměrně nedávno. A k čemu jsou tedy dobré?

Mezi velice populární mořské řasy patří například kelp. A právě kelp se řadí mezi superpotraviny, která by na našem talíři chybět rozhodně neměla.

Čtěte také:

Kanadské borůvky: superpotravina, kterou si můžete sami vypěstovat

Proč bychom měli jíst mořské řasy?

Patří mezi hnědé mořské řasy a spadá do čeledi Laminariacea. Stejně jako ostatní mořské řasy, je právě i kelp bohatou zásobárnou přírodního jódu. Díky tomu ji řadíme mezi superpotraviny. Zatímco denní dávka mořské řasy pro lidský organismus je relativně malá, kdybychom chtěli potřebu jódu doplnit ovocem či zeleninou, museli bychom jich za jediný den sníst až pět kilo superpotraviny. Pochopitelně je možné mořské řasy nahradit i rybami a plody moře. Při zvýšené potřebě jódu či jeho nedostatku v organismu, je však pro denní spotřebu kelp variantou jednoznačně jednodušší i levnější.

Mořské řasy: Co vlastně obsahují superpotraviny?

Mořské řasy ukrývají, stejně jako ostatní rostliny, uhlovodany. Tedy cukry a škroby. Obsažený cukr v kelpu se nazývá manitol. Jde o látku nepříliš sladkou a nezvyšující hladinu cukru v krvi. Může být tedy vhodný pro diabetiky. Manitol je však mírně projímavý. Ovšem při běžných dávkách užívání není třeba se tohoto efektu obávat. Superpotraviny, mořské řasy, respektive kelp, v sobě ukrývá rovněž bílkoviny a tuky. Z vitamínů je kelp bohatá zejména na vitamíny skupiny B. Dále pak obsahuje i vitamíny A a C. U superpotraviny nechybí ani zhruba třicet minerálních látek a stopových prvků. Především pak jód, hořčík, vápník, síra, draslík, železo, zinek, mangan či měď.

S čím mohou mořské řasy pomoci?

Kelp, řadící se mezi superpotraviny, je vhodná zejména pro osoby trpící sníženou funkcí štítné žlázy, případně sdruženým autoimunitním onemocněním. Vzhledem ke svému složení se však nehodí pro osoby trpící nadměrnou činností štítné žlázy, respektive vysokým obsahem hormonů štítné žlázy v krvi. Řasu je vhodné užívat, pokud máme vyšší cholesterol v krvi nebo pokud chceme zhubnout.

 

Může totiž napomáhat spalování zásobního tuku. Neuškodí nám ani v případě, že potřebujeme zvýšit obranyschopnost organismu. Posiluje kondici a reguluje trávení. Je vhodným doplňkem při detoxikaci.

Zelené superpotraviny: Mořské řasy a radioaktivita

Jednou z mála přírodních látek, které dokáží chránit tělo před radioaktivitou, je právě kelp. Mořské řasy a kelp obzvlášť, jsou schopny vstřebávat radioaktivní stroncium-90 z 50-80 %. Tajemstvím superpotraviny je obsažený alginát sodný, který se se stronciem-90 váže, tudíž zabraňuje jeho vstřebávání. A naopak napomáhá jeho vyloučení zažívacím traktem. Prvek se hromadí zejména ve stravě bohaté na vápník (mléčné výrobky, listová zelenina), ale také ve vodě i vzduchu. Uvnitř lidského těla pak stroncium-90 může narušovat činnost mozku a oslabovat tvorbu červených krvinek.

Mořské řasy jako superpotraviny na talíři

Ochutnejte mořské řasy. Pokud se tyhle superpotraviny správně upraví, skutečně si na nich pochutnáte.

Kelp nudle a cuketové špagety s rajskou omáčkou a para knedlíčky

Mořské řasy na talíři – přísady:

  • kelp nudle
  • cuketové špagety (vyrobíme z čerstvé cukety)
  • hrst sušených rajčat
  • čerstvá rajčata
  • hrst sušených rozinek
  • chilli paprička
  • avokádo
  • sůl, pepř
  • máslo

Na knedlíčky:

  • para ořechy
  • rozinky
  • sušená rajčata
  • cibule
  • petrželka, pažitka

Mořské řasy na talíři – příprava:

Kelp nudle uvaříme a smícháme s cuketovými špagetami. Sušená rajčata spolu s rozinkami namočíme do vody a necháme změknout. Čerstvá rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme na drobné kousky. Přidáme chilli papričku, rozmixované avokádo a změklá rajčata s rozinkami. Vše promícháme a necháme restovat na trošce másla. Poté troškou vody a promixujeme na omáčku. Knedlíčky připravíme tak, že para ořechy, rozinky a sušená rajčata namočíme. Změklé pak umixujeme na kaši. Smícháme s nadrobno nakrájenou cibulí, petrželkou a pažitkou. Tvarujeme malé knedlíčky a vaříme ve vroucí vodě. Knedlíčky pak dáme na talíř, přidáme kelp nudle a cuketové špagety a přelijeme připravenou omáčkou.



Napsat komentář: Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl

RE: Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? – 1. díl

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.