Silná imunita není samozřejmost. Víme, jak na dlouhodobé posílení imunity
Zdravá a pestrá strava, dostatek vitaminů anebo sportování. To jsou jedny z několika způsobů, které přispívají k posílení imunity. Především v zimních měsících je naše tělo oslabeno a útočí na něj různé nemoci v podobě chronické rýmy nebo chřipky. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou vaši imunitu posílit, abyste byli nejen v zimě, ale po celý rok zdraví.
Proč je silná imunita důležitá
Náš imunitní systém je v největším náporu v zimních měsících, kdy se ocitáme v rizikovém období nachlazení a chřipek. Ti z nás, kteří mají silný imunitní systém se ale nemusí těchto nemocí příliš obávat. Jejich imunita totiž odráží všechny nebezpečné viry a bakterie.
Imunita funguje jako ochranný systém, který chrání tělo před všemožnými viry a bakteriemi z vnějšího prostředí, které způsobují nemoci. Imunitní systém je sám o sobě velice chytrý a dokáže rozpoznat škodlivé od neškodlivého. Proto je velice důležité, aby byla naše imunita silná. Přečtěte si, jak posílit imunitu u dětí.
Kdy je imunita nejvíce oslabená
Naše imunita je nejvíce oslabená hlavně v zimě. Moc dobře nám nedělají přechody z teplého do studeného prostředí, odhalený krk či uši a další. Pokud je naše obranyschopnost oslabena, pak můžeme být často nemocní.
A jak se vůbec pozná, že je imunita oslabena?
-
ospalost
-
zimnice
-
nechutenství
-
opakující se onemocnění
-
špatné hojení ran
-
ekzémy
Imunita: co jí neprospívá?
Imunitě neprospívá hned několik věcí. Mezi ty nejzákladnější pak patří:
Antibiotika
Dokáží rozhodit celý systém. Hlavně ženy, které jsou náchylné k infekci močových cest, jsou ohroženy nejvíce, jelikož tato nemoc se léčí právě pomocí antibiotik.
Velké množství alkoholu
Podle mnohých doktorů je střídmé požití alkoholu, jako je třeba sklenice vína nebo pivo, našemu tělo dokonce prospěšné, jelikož dochází například k oddalování cukrovky nebo k udržování paměti. Ovšem nadměrné množství alkoholu nám škodí tak, že hrozí oslabená imunita.
Diety a očistné kúry
Extrémní diety ani očistné kúry, i když mohou znít dobře, nejsou v žádném případě pro náš imunitní systém dobré. Především lidé, kteří drží diety na bázi nízkého příjmu sacharidů, jsou mnohem náchylnější na nemoci. Vyvážená strava je pro podporu imunity velice důležitá.
A co dále imunitě neprospívá?
-
stres
-
špinavé prostředí
-
kouření a drogy
-
nedostatek spánku
Posílení imunity v několika krocích
1. Pestrá a vyvážená strava s mírou
Na prvním místě je pestrá a vyvážená kvalitní strava, která nám dodá všechny potřebné vitamíny a minerály. Vyhnout bychom se měli jednoduchým cukrům i nadměrnému příjmu nezdravých tuků. Ani trvanlivé potraviny nejsou ideální. Do jídelníčku zařadíme:
-
ovoce
-
zeleninu
-
rybí maso
-
oříšky
-
kuřecí a krůtí maso
Důležité je také jíst pravidelně menší porce několikrát denně a nepřecpávat se na večer. Imunita má také ráda a prospívá jí:
-
česnek
-
rakytník a kustovnice
-
luštěniny
-
citrusové plody
2. Kupte si doplňky stravy
Důležitou součástí našeho jídelníčku jsou vitaminy a minerální látky, které se k nám do těla mohou dostat i díky doplňkům stravy. Jaké vitamíny bychom měli mít doma v zásobě?
-
Vitamin C: podporuje imunitní systém. Neumíme ho v těle vyrobit, proto bychom si měli dávat pozor, abychom ho přijímali dostatek v potravě anebo v doplňcích stravy.
-
Vitamin B: imunita potřebuje vitamin B, který pomáhá podporovat látkovou přeměnu a přispívá ke správné funkci imunity, a to hlavně vitaminy B6 a B12.
-
Vitamin D: dokáže naše buňky v těle de facto vyzbrojit proti infekcím. Hojně je v dětských multivitaminech, jelikož právě děti ho velice potřebují.
-
Zinek a železo: oba dva minerály mají vliv na posílení imunity.
3. Pozor na pitný režim
Pitný režim je nezbytný nejen proto, abychom mohli fungovat, ale také pro posílení imunity. Pít bychom měli i dostatek zeleného čaje nebo bylinných čajů. Denně bychom měli vypít až 3 litry tekutin.
4. Často a pořádně si myjte ruce
Postačí vám jakékoliv mýdlo a teplá voda na to, abyste zbavili své ruce bakterií, které mohou způsobit všemožné nemoci. Ruce umýváme pokaždé, když přijdeme z venku do domu, před jídlem, po použití toalety apod.
5. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku
Neponocujte a choďte do postele tak, abyste měli každý den alespoň 7 hodin denně. Vědci dokázali, že člověk, který spí o poznání méně, je poté náchylný k mnohým nemocem jako je třeba chřipka. Důležité je také to, kde spíte a na čem. Myslete na kvalitní postel, matraci i čisté a klidné prostředí.
6. Probiotika
Probiotika jsou tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení jako jsou lactobacily, které se nacházejí v kefíru. Mají velice pozitivní vliv na střevní mikroflóru tlustého střeva, což je jeden z velice důležitých imunitních orgánů v našem těle.
7. Sportem ke zdraví
Nejedná se jen o prázdné heslo, ale opravdu. Pokud se věnujete sportu a máte dostatek pohybu, vaše imunita se tak posiluje. Sedavý styl života není rozhodně vhodný. Proto pokud pracujete třeba v kanceláři anebo trávíte hodně času za volantem, dbejte na to, abyste měli několikrát týdně nějaký zdravý pohyb.
8. Otužování
Nemáme na mysli, abyste ihned skočili do studené vody. Je potřeba se otužovat správně. Nejprve začněte tím, že si dopřejete více čerstvého vzduchu doma nebo v kanceláři. Nepřehánějte to s vrstvami oblečení. Každý den na sebe ve sprše pusťte trochu studené vody.
9. Vyhýbejte se stresovým situacím
Imunita nemá ráda stres. Snažte se řešit věci v klidu a zbytečně nestresujte. Proti chronickému stresu například skvěle pomáhají dýchací cvičení a mnohá relaxační. Navíc podle vědeckých a lékařských výzkumů je prokázáno, že když se člověk směje, má to vysoce pozitivní vliv na náš organismus.
10. Myslete pozitivně
A jako poslední radu na závěr pro vás máme pozitivní myšlení, které taktéž přispívá k posílení imunity a k celkově lepšímu životnímu stylu. Naučit se myslet pozitivně potřebuje sice trénink, ale věřte, že kvalita vaší psychické a zdravotní stránky půjde prudce nahoru.
Diskuse k článku
Simona