Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Máme tendenci nachlazení nebrat příliš vážně, vždyť jde jenom o rýmu. Tělo tímto způsobem však volá po pozornosti, a hlavně po odpočinku a zklidnění. Pokud nedbáme, může akutní stav časem přerůst v chronickou záležitost. A vězte, že chronická rýma není rozhodně příjemná. Poznáte ji a víte, jak na ni?

Čtěte také:

Saunování s rýmou? Podle saunérů a lékařů příjemný způsob, jak dát rýmě sbohem

Co je akutní rýma

Jak říká lidové moudro: „Rýma odezní sama po 7 dnech anebo s léčbou zmizí po týdnu.“ Ano, lépe popsat akutní rýmu asi nelze. Akutní rýma je součástí běžného nachlazení, tedy onemocnění horních cest dýchacích, kdy je typickým příznakem výtok hlenu z nosu. Zpravidla dojde i ke krátkodobé ztrátě čichu a objeví se „huhlání“. Na vině je nateklá (zduřelá) nosní sliznice. Díky ucpaným dýchacím cestám se mohou objevit i bolesti hlavy, případně bolesti v krku a kašel (při spánku se může rýma dostat do krku) nebo kýchání (sliznice v nose jsou přecitlivělé).

Čím se chronická rýma od akutní formy liší?

Chronická rýma je onemocnění dýchacích cest, které trvá minimálně 14 dní a veškeré snahy o léčbu selhávají. V tomto případě je nejčastějším projevem ztížené dýchání (sliznice jsou trvale oteklé) a ne vždy je to doprovázeno výtokem z nosu. Objevuje se i vyšší krvácivost z nosu, neboť cévky v nose jsou neustálými pokusy o uvolnění dýchání smrkáním zatěžovány a praskají. Člověk trpící touto formou rýmy zpravidla postupně ztrácí čich i chuť a při těžším průběhu se může rozvinout chronický zánět průdušek či migrény. V ohrožení jsou i sluchovody (záněty i mechanické poškození při smrkání).

chronickaryma3

Přečtěte si o nachlazení z lékařského pohledu. 

Chronická rýma – léčba

Léčba chronické rýmy obvykle probíhá zmírňováním příznaků, tedy uvolňováním dýchacích cest prostřednictvím solných roztoků (např. průplachy speciální konvičkou), nosními kapkami či užíváním různých léků (určených opět spíše k potlačení příznaků). Základem je dostatečný pitný režim, kvalitní odpočinek a vyvážený jídelníček, případně zařazení vitamínů a minerálů prostřednictvím vhodných doplňků stravy.

Prvotním krokem léčby by vždy měla být eliminace rizikových faktorů a možných příčin. Mezi nejčastější příčiny patří alergeny vyskytující se někde v blízkosti jedince. Neustálá konfrontace těla s těmito látkami a aktivace obranných mechanismů v organismu způsobuje otoky sliznic, případně sekreci hlenu. Jak vypadá alergická rýma a řím se liší od chronické rýmy?

  • První pomocí je návštěva alergologa, který vyloučí, a naopak určí látky, které mohou tento stav způsobovat.
  • Od chronické rýmy také ulevuje zvýšená vlhkost vzduchu (doporučená vlhkost se pohybuje v rozmezí 40-55 %- jinak přemnožíte roztoče a plísně) a spaní v chladnějších prostorách (pod 20 ˚C).
  • Někdy se chronická rýma řeší i odstraněním nosních mandlí, případně bývají nasazeny lokální kortikosteroidy.

Chronická rýma – další stupeň léčby

Další z variant léčby je chirurgický zákrok, při kterém se laserem odstraní část zduřelé sliznice a tím zprůchodní dýchací cesty. Důležité však je objevit příčiny vzniku chronické rýmy, neboť jinak je jen otázkou času, kdy se ocitnete ve stejné fázi jako před operací.

Spolu s chronickou rýmou se zvyšuje riziko infekčního onemocnění vedlejších dutin. V tomto případě jsou pak lékaři často předepisována antibiotika. Je vhodné k nim přibrat i probiotika, abyste posílili střevní mikroflóru (mikrobiom) a tím i svou imunitu.

Chronická rýma – babské rady

  1. Uvolněte dýchací cesty inhalacemi– přiveďte osolenou vodu k varu, nakloňte se nad hrnec, hoďte přes hlavu ručník a pak vdechujte páru. Poté doplňte tekutiny a na chvilku si lehněte. Zkuste inhalaci vincentky
  2. Zvyšte přísun zinku (hovězí, kuřecí maso, vejce, sýry, luštěniny, ořechy, játra, krevety, droždí, dýňová semínka).
  3. Uvařte si cibuli s medem a udělejte si sirup, který pijte 3x denně horký.
  4. Zařaďte do jídelníčku silné masové vývary, například kuřecí vývar.
  5. Bylinná směs na rýmu: jitrocel kopinatý + sléz list + bez černý a nějaké protizánětlivé bylinky (např. šalvěj, anýz)
  6. Pijte bezinkový či bezový sirup, případně si dejte lžičku zázvorového sirupu.

chronickaryma2

Chronická rýma jako neschopnost se nadechnout

Přinášíme i malé zamyšlení na závěr. Podle psychosomatiky jsou opakující se rýmy (ať už akutní nebo chronická rýma) zprávou, že se nacházíme v duševním zmatku, trpíme vnitřním vzdorem, v hlavě se nám motají protichůdné myšlenky, se kterými si nevíme rady. Zamyslete se, zda jste svůj život „nezanesli“ nepodstatnými záležitostmi, kvůli kterým vám nezbývá prostor na radost, odpočinek a snění.

Jakékoli potíže s dechem naznačují, že utíkáme před svými emocemi (pokud nedýcháte, necítíte). Většinou se bráníme těm „negativním.“ Ale nezapomeňme, že spolu s těmi nepříjemnými si uzavíráme cestu i k těm příjemným. Stejně jako monáda (symbol jin a jang) i svět obsahuje obojí a naším úkolem je jít po středové linii a uvědomit si/uvidět obě strany. Nic nás nenutí to žít v extrémních formách, ale je dobré o nich vědět. Dopřejte si tedy svobodu a nadechněte se, i když zpočátku třeba jen psychicky. Tělo se přidá.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...