Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Máme tendenci nachlazení nebrat příliš vážně, vždyť jde jenom o rýmu. Tělo tímto způsobem však volá po pozornosti, a hlavně po odpočinku a zklidnění. Pokud nedbáme, může akutní stav časem přerůst v chronickou záležitost. A vězte, že chronická rýma není rozhodně příjemná. Poznáte ji a víte, jak na ni?

Čtěte také:

Saunování s rýmou? Podle saunérů a lékařů příjemný způsob, jak dát rýmě sbohem

Co je akutní rýma

Jak říká lidové moudro: „Rýma odezní sama po 7 dnech anebo s léčbou zmizí po týdnu.“ Ano, lépe popsat akutní rýmu asi nelze. Akutní rýma je součástí běžného nachlazení, tedy onemocnění horních cest dýchacích, kdy je typickým příznakem výtok hlenu z nosu. Zpravidla dojde i ke krátkodobé ztrátě čichu a objeví se „huhlání“. Na vině je nateklá (zduřelá) nosní sliznice. Díky ucpaným dýchacím cestám se mohou objevit i bolesti hlavy, případně bolesti v krku a kašel (při spánku se může rýma dostat do krku) nebo kýchání (sliznice v nose jsou přecitlivělé).

Čím se chronická rýma od akutní formy liší?

Chronická rýma je onemocnění dýchacích cest, které trvá minimálně 14 dní a veškeré snahy o léčbu selhávají. V tomto případě je nejčastějším projevem ztížené dýchání (sliznice jsou trvale oteklé) a ne vždy je to doprovázeno výtokem z nosu. Objevuje se i vyšší krvácivost z nosu, neboť cévky v nose jsou neustálými pokusy o uvolnění dýchání smrkáním zatěžovány a praskají. Člověk trpící touto formou rýmy zpravidla postupně ztrácí čich i chuť a při těžším průběhu se může rozvinout chronický zánět průdušek či migrény. V ohrožení jsou i sluchovody (záněty i mechanické poškození při smrkání).

chronickaryma3

Přečtěte si o nachlazení z lékařského pohledu. 

Chronická rýma – léčba

Léčba chronické rýmy obvykle probíhá zmírňováním příznaků, tedy uvolňováním dýchacích cest prostřednictvím solných roztoků (např. průplachy speciální konvičkou), nosními kapkami či užíváním různých léků (určených opět spíše k potlačení příznaků). Základem je dostatečný pitný režim, kvalitní odpočinek a vyvážený jídelníček, případně zařazení vitamínů a minerálů prostřednictvím vhodných doplňků stravy.

Prvotním krokem léčby by vždy měla být eliminace rizikových faktorů a možných příčin. Mezi nejčastější příčiny patří alergeny vyskytující se někde v blízkosti jedince. Neustálá konfrontace těla s těmito látkami a aktivace obranných mechanismů v organismu způsobuje otoky sliznic, případně sekreci hlenu. Jak vypadá alergická rýma a řím se liší od chronické rýmy?

  • První pomocí je návštěva alergologa, který vyloučí, a naopak určí látky, které mohou tento stav způsobovat.
  • Od chronické rýmy také ulevuje zvýšená vlhkost vzduchu (doporučená vlhkost se pohybuje v rozmezí 40-55 %- jinak přemnožíte roztoče a plísně) a spaní v chladnějších prostorách (pod 20 ˚C).
  • Někdy se chronická rýma řeší i odstraněním nosních mandlí, případně bývají nasazeny lokální kortikosteroidy.

Chronická rýma – další stupeň léčby

Další z variant léčby je chirurgický zákrok, při kterém se laserem odstraní část zduřelé sliznice a tím zprůchodní dýchací cesty. Důležité však je objevit příčiny vzniku chronické rýmy, neboť jinak je jen otázkou času, kdy se ocitnete ve stejné fázi jako před operací.

Spolu s chronickou rýmou se zvyšuje riziko infekčního onemocnění vedlejších dutin. V tomto případě jsou pak lékaři často předepisována antibiotika. Je vhodné k nim přibrat i probiotika, abyste posílili střevní mikroflóru (mikrobiom) a tím i svou imunitu.

Chronická rýma – babské rady

  1. Uvolněte dýchací cesty inhalacemi– přiveďte osolenou vodu k varu, nakloňte se nad hrnec, hoďte přes hlavu ručník a pak vdechujte páru. Poté doplňte tekutiny a na chvilku si lehněte. Zkuste inhalaci vincentky
  2. Zvyšte přísun zinku (hovězí, kuřecí maso, vejce, sýry, luštěniny, ořechy, játra, krevety, droždí, dýňová semínka).
  3. Uvařte si cibuli s medem a udělejte si sirup, který pijte 3x denně horký.
  4. Zařaďte do jídelníčku silné masové vývary, například kuřecí vývar.
  5. Bylinná směs na rýmu: jitrocel kopinatý + sléz list + bez černý a nějaké protizánětlivé bylinky (např. šalvěj, anýz)
  6. Pijte bezinkový či bezový sirup, případně si dejte lžičku zázvorového sirupu.

chronickaryma2

Chronická rýma jako neschopnost se nadechnout

Přinášíme i malé zamyšlení na závěr. Podle psychosomatiky jsou opakující se rýmy (ať už akutní nebo chronická rýma) zprávou, že se nacházíme v duševním zmatku, trpíme vnitřním vzdorem, v hlavě se nám motají protichůdné myšlenky, se kterými si nevíme rady. Zamyslete se, zda jste svůj život „nezanesli“ nepodstatnými záležitostmi, kvůli kterým vám nezbývá prostor na radost, odpočinek a snění.

Jakékoli potíže s dechem naznačují, že utíkáme před svými emocemi (pokud nedýcháte, necítíte). Většinou se bráníme těm „negativním.“ Ale nezapomeňme, že spolu s těmi nepříjemnými si uzavíráme cestu i k těm příjemným. Stejně jako monáda (symbol jin a jang) i svět obsahuje obojí a naším úkolem je jít po středové linii a uvědomit si/uvidět obě strany. Nic nás nenutí to žít v extrémních formách, ale je dobré o nich vědět. Dopřejte si tedy svobodu a nadechněte se, i když zpočátku třeba jen psychicky. Tělo se přidá.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?