Máte bolavé a ucpané dutiny? Pomoci mohou byliny i esenciální oleje
Ucpané dutiny jsou pěkně nepříjemnou a bolestivou zkušeností. Pokud se navíc obtíže rozjedou, mohou se ucpané dutiny proměnit v zánět dutin. Což je už zdravotní problém, při kterém je nutno navštívit lékaře. Pokud ale bolavé dutiny začnete léčit včas, je velká šance, že problém zvládnete sami doma.
Ucpané dutiny umí pěkně potrápit. Někomu stačí jen prochladnout a problém je na světě. Jestliže se obtíže rozjedou natolik, že vás skolí zánět dutin, je v každém případě nutné navštívit odborníka. První volbou lékaře jsou pak antibiotika. Ale při prvních slabých obtížích máte šanci zvládnout obtíže jen za pomoci přírodní medicíny.
Ucpané dutiny versus zánět dutin
Jakmile ucítíte, že něco není v pořádku, a že ucpané dutiny vás nejspíš začínají trápit, je nutné okamžitě začít něco dělat. Jako velmi vhodnou volbou se jeví například některé byliny i doplňky stravy, které mohou být v začátcích onemocnění velmi účinné. V pokročilejším stádiu pak mohou byliny být skvělým podpůrným prostředkem. A co to vlastně ty dutiny jsou? Dutiny máme v celé lebce, respektive v jejích několika kostech. Dvě jsou v horní čelisti, dvě v kosti čelní a dvě v kosti klínové. Další tři, i když vzájemně propojené v jednu, najdeme v kosti čichové. Všechny tyto dutiny jsou v kontaktu s vnitřkem nosu svými vývody.
Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?
Doc. MUDr. Miroslav Tichý CSc.: Zánět v těle je velký problém, Funkční manuální medicína může pomoci
Ucpané dutiny jako nemoc
A proč vlastně dochází k zánětu dutin? Nejčastěji jsou na vině viry. Ty se do dutin dostanou z nosní sliznice. Tu poškodí a vytvoří dokonalý prostor pro usazení bakterií. To je i důvod, proč se při zánětu dutin většinou vodová rýma mění v rýmu hnisavou. Ucpané dutiny a posléze zánět dutiny však můžete získat nejen z rýmy, ale také třeba z neléčeného zubního kazu, kdy se infikují dutiny horní čelisti. Tato infekce pak obvykle mívá velmi prudký průběh s nesnesitelnými bolestmi, horečkou i otoky obličeje. K zánětu dutin může také dojít při alergii – jednoduše se alergen dostane do krevního oběhu a následně i do dutin.
Ucpané dutiny: Kdy navštívit lékaře?
Zatímco ucpané dutiny se dají zvládnout doma, o zánětu dutin se totéž říct nedá. Navíc zánět dutin se nepozná snadno. Většinou totiž začne jako obyčejná vodnatá rýma. Považujeme to jen za prochlazení. Jenže právě v tomto čase je dobré začít využívat přírodní prostředky, které mohou pomoci. Obvykle se využívá lichořeřišnice, echinacea, šalvěj, divizna nebo máta. Varovným příznakem by pak mohly být i klasické chřipkové příznaky – tedy bolesti svalů a kloubů, celková únava, nechutenství… Postupně se přidává dočasná ztráta čichu a škrábání, pálení nebo bolest v krku. Jistým vodítkem může být i velmi nepříjemná bolest hlavy. Jakmile se ucpané dutiny promění v zánět dutin, je dobré navštívit lékaře. Ten zjistí, zda je o virový nebo bakteriální zánět. V případě bakteriálního nasadí antibiotika. V pokročilejším stádiu je pak nutná i punce dutin.
Pomoc z přírody na ucpané dutiny
Beta karoten
Je nezbytný pro zdravé sliznice, stará se například o zdravé dásně. Také pomáhá hojit nejrůznější kožní obtíže, jako je ekzém nebo akné. A také ucpané dutiny. Podporuje růst kostí a pevnost vlasů i nehtů a může posilovat činnost imunitního systému. V největší míře je tento vitamín obsažen ve žlutooranžovém ovoci a zelenině (je však třeba jíst je syrové), dále v rybách a jejich tuku, v játrech, másle, vaječném žloutku, mléku a mléčných výrobcích.
Echinacea
Bylina, která slouží zejména k prevenci infekčních onemocnění a k celkovému posílení imunity. Využívá se také při obtížích dýchacích cest, chřipky, angíny, nachlazení nebo zánětů močového měchýře. Je skvělá, pokud nás trápí ucpané dutiny. Vyrobit si šťávu z téhle bylinky můžeme ale i sami doma: 140 g zelených čerstvých listů nebo květů naložíme do půl litru lihu. Každý den pořádně potřepeme a po týdnu máme domácí echinaceový extrakt hotový. Je třeba ale počítat s tím, že pokud budeme výluh vyrábět ze sušené nati, bude obsah účinných látek nižší. Preventivně se v období viróz podává jedna kávová lžička denně, při nástupu choroby se mohou užívat až tři polévkové lžíce za den. Užíváme maximálně po dobu 14 dní, pak je nutné udělat delší pauzu.
Mateří kašička
Výživná složka ze slinných žláz včel-dělnic je to nejcennější, co nám tento užitečný hmyz může nabídnout. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálních látek a také zhruba dvacet aminokyselin, které si lidské tělo samo nedokáže vyrobit, přestože je ke svému fungování potřebuje (především pro růst a obnovu tkání). Mateří kašička se doporučuje jako přírodní pomocník na přepracování, únavu či dokonce deprese. A také posiluje imunitní systém, čímž chrání tělo před nemocemi.
Esenciální oleje
Velmi vhodným pomocníkem na ucpané dutiny jsou esenciální oleje. Pochopitelně se využívají nejlépe ve formě inhalací. Nebo koupelí. Pro inhalace kápněte jednu kapku do mísy s horkou vodou, nakloňte se nad mísu se zavřenýma očima, přikryjte hlavu ručníkem a inhalujte. Do koupele je nutné esenciální oleje nejprve rozředit, například ve smetaně nebo soli. Kápněte 10 kapek esenciální oleje nebo směsi esenciálních olejů. Pečlivě promíchejte, dejte do koupele a zůstaňte tam ideálně 25 minut. A jaké esenciální oleje jsou nejvhodnější? Eukalyptus, máta, bazalka, levandule, heřmánek, hřebíček, citrón, rozmarýn nebo borovice.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku