Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?

Všudypřítomná rýma. Jak se zbavit rýmy rychle a účinně?

S ochlazením přichází rýma. Smrkání a kýchání dokáže být opravdu nepříjemné. Proto se chceme rýmy zbavit co nejdříve. Aby byl náš boj s rýmou doopravdy úspěšný, musíme se držet několika zásad. Navíc rýma není jenom jedna, a proto se vyplatí vědět, s jakou se potýkáme právě my. Řekneme, jak vypadá virová a bakteriální rýma a jak zadní rýma. A hlavně poradíme, jak se zbavit rýmy opravdu účinně. 

Čtěte také:

Chronická rýma by se neměla podceňovat. Co na ni platí?

Běžná rýma zmizí do týdne

Rýma často doprovází chřipku, nachlazení, alergii anebo infekci. Způsobují ji viry a bakterie, kterých je několik stovek druhů. Přenáší se kontaktem, ale i vzduchem. Záleží na typu. Spíše nás rýma nakazí, když máme oslabenou imunitu. Často při podchlazení, proto jsme k rýmě nejnáchylnější právě na podzim.

  • Rýma má inkubační dobu jeden až tři dny.
  • Samotná rýma by se měla vyléčit zhruba do týdne.
  • Při rýmě se nám špatně dýchá. Je to kvůli nateklým sliznicím, které ztěžují průchod vzduchu. Zhoršuje se schopnost čichu, máme zarudlý krk, zduřelé mízní uzliny a hůře se nám mluví.
  • Rýma se může objevovat pouze v určitých obdobích anebo když přijdeme do styku s určitou rostlinou nebo zvířetem. Pak jsou na vině alergeny. Mohou se objevit v jakémkoli věku. K tomu, jak se zbavit rýmy způsobené alergiemi, nám pomohou antihistaminika. Přečtěte si o alergické rýmě více. 

Jak se zbavit rýmy? 

Rýma sice není závažné onemocnění, ale rozhodně není nic příjemného. Aby se tělo s rýmou vypořádalo co nejdříve, měli bychom mu pomoci. Protože je rýma spíše příznak, než samotná nemoc, zároveň s rýmou je dobré nic neponechat náhodě a léčit i další obtíže, jako třeba bolavý krk. Nemusíme si kvůli rýmě brát v práci volno, ale rozhodně bychom měli nastavit klidový režim. Hodně odpočívejme a nepřetěžujme se. Jak se zbavit rýmy co nejdříve? 

  • Hodně pijme. Tekutiny pomáhají odstraňovat hlen z těla. Dobře nám udělají nejrůznější čaje.
  • Buďme v teple. Při prochladnutí se může rýma ještě zhoršit. Zabalme se do teplého oblečení a nosme šálu.
  • Zbavujme se posmrkaných kapesníků. V hlenu zůstávají viry a bakterie. Pokud kolem sebe budeme mít hromadu posmrkaných kapesníků, můžou se nám z ovzduší dostávat zase zpět do těla.
  • Podložme si hlavu. Zejména při odpočinku a spánku. Hlen se bude snadněji dostávat ven z těla a nebude nám zatékat zpět do dutin.
  • Jezme ovoce. Je plné vitamínů, které často působí jako antioxidanty. Pomůžou tělu bojovat s infekcí. Dobrý je například vitamín C.
  • Smrkejme co nejčastěji. Viry a bakterie nám nebudou zůstávat v těle. Jinak se může objevit bakteriální rýma anebo zadní rýma. Přečtěte si, jak naučit děti smrkat
  • Zkusme horké koupele. Teplo a pára uvolňují dýchací cesty a usnadňují smrkání. Navíc horko viry zabíjí. Hlavně se po koupeli zabalme do tepla a neděsme se, pokud se nám zvýší teplota. Naopak nám horečky pomohou viry zabít.
  • Aplikujme nosní spreje z mořské vody. Anebo si solný roztok vyrobme sami z čtvrt lžičky soli a a čtvrt litru vlažné vody. Slaná voda je dobrým pomocníkem, jak se zbavit rýmy. Zvlhčuje totiž nosní sliznice a čistí nos od škodlivých organismů. Věděli jste, že můžete mít závislost na nosních sprejích?
  • Vyhněme se mléčným výrobkům. Podporují tvorbu hlenu a rýma by se nám ještě zhoršila.
  • Nosní kapky nepoužívejme déle než jeden týden. Jsou návykové a navíc nám po určité době začínají škodit.

Inhalace proti nachlazení

Přečtěte si také o chronické rýmě

Bakteriální rýma trvá déle 

Pokud už rýma trvá nějakou dobu, může se z virového onemocnění stát bakteriální. V hlenu v dutinách se totiž po nějaké době začínají bakterie množit. A bakteriální rýma se bohužel léčí delší dobu, než ta virová.

  • Poznáme ji podle toho, že hlen už nemá čirou barvu, ale naopak žlutou nazelenalou. Ale příznaky jsou někdy matoucí, přesnou diagnózu určí lékař.
  • Bakteriální rýma je také doprovázená vyššími teplotami.
  • Zatímco běžné rýmy se tělo zbaví samo, k té bakteriální už je někdy potřeba přizvat lékaře. Na to, jak se zbavit rýmy, nám může předepsat antibiotika. 

Zadní rýma způsobuje bolest hlavy a zaléhání uší 

Zadní rýma je jiný název pro zánět vedlejších nosních dutin a nosohltanu. Nosohltan je horní částí hltanu. Zhruba v oblasti krčních mandlí. Na nosohltan je napojená Eustachova trubice, která vede do středního ucha. Právě proto se někdy zadní rýma projevuje i zalehnutím uší. Často se přidá i bolest hlavy a obtíže s dýcháním. Hlen totiž tlačí na dutiny.  Zadní rýma se projevuje tak, že v dutinách sice máme hlen, ale nedokážeme ho vysmrkat. A to proto, že je tak hustý, že se nemůže dostat ven. V hlenu se začínají množit bakterie, které mohou způsobit další zdravotní problémy. 

  • Zadní rýma je způsobená viry a bakteriemi. Objevuje se například při nachlazení. Přečtěte si, jak se zbavit nachlazení
  • Ale způsobuje ji také alergická reakce, problém s nosními mandlemi, infekce anebo drobný předmět, který nám v dutinách uvízne.
  • Hlen, který v dutinách máme, musíme zředit. Poté bude ho budeme schopni vysmrkat.
  • Pokud máme otoky v obličeji, rozostřené vidění anebo nás zadní rýma trápí déle jak týden a neustupuje, vyhledejme lékařskou pomoc.

chronickaryma1

Jak se léčí zadní rýma?

  1. Proplachujme si nos. Dobře nám k tomu poslouží izotonický roztok. Vhodné jsou také spreje s mořskou vodou, usnadní vysmrkávání díky zvlhčení nosní sliznice. Solný roztok na vyplachování si můžeme připravit i sami doma. Pomáhají i přípravky s bylinnými silicemi, které přijímáme ústy.
  2. Vzkoušejme zvlhčování vzduchu. K tomu nám pomůžou nejen speciální zvlhčovače, ale i pobyt v horké sprše.
  3. Pomoci může i napařování hlavy. Do nádoby si nalijeme horkou vodu a dýcháme vycházející páru. Přes hlavu a nádobu si dejme ručník, aby se k nám dostalo páry co nejvíce.
  4. Zadní rýma se řeší také dostatečným pitným režimem. Čím více tekutin do sebe dostaneme, tím více tekutin se dostane i k samotnému hlenu. Nebude mít tak hustou konzistenci a rýma rychleji odezní.
  5. Zadní rýma je někdy doprovázená až horečkou. Pak je vhodné léčit nejenom samotnou zadní rýmu, ale také snižovat horečku.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.