Alergická rýma útočí. Jak moc si s ní mohou poradit i některé přírodní prostředky?
Jaro je téměř tady a synonymem příjemných procházek v přírodě jsou i spousty lidí, kteří doslova trpí. Alergická rýma začíná mít opět své žně a její sezóna potrvá opět až do podzimu. Poradíme vám, co dělat, aby vám alergická rýma neničila život.
Svědění nosu, smrkání, kýchání, permanentní pocit ucpaných uší, oteklé oči… Návrat slunečních dnů a teplého počasí je sice krásný, ale jestliže vás trápí alergická rýma, pak se takové dny stávají peklem. Alergeny jsou všude kolem a u citlivějších jedinců mohou spustit reakci určitých imunitních buněk, které automaticky produkují příliš mnoho protilátek v nosní sliznici, tedy ve vnitřní výstelce nosu. To je doprovázeno, mimo jiné, rozšířením krevních cév. A protože tato reakce probíhá v celé oblasti ORL, je postižený nejen nos, ale také rovněž všechny orgány s ním spojené. Tedy zadní část krku, ucho a oči.
Alergická rýma – příznaky
Těm, kterým je alergická rýma dobře známá, se prvních poslů jara obávají. Začne otékat nos, objeví se vodnatá rýma a oči jsou podrážděné, oteklé a slzí i svědí. Ucpané uši jsou zase spojovány se zltuštěním stěny Eustachovy trubice. To je sluchová trubice, která vede z hrdla do středního ucha a má za úkol vyrovnávat uvnitř tlak. Pokud je Eustachova trubice často podrážděná, může to mít vliv na stěny nosu, které jsou křehčí a náchylnější k infekcím.
Kortikoidy pomáhají nejen při alergiích. Jaká jsou jejich rizika?
Zbavit se alergie a kožních nemocí bez léků? Víme, jak na to!
Alergie na pyl je zase tady! Pylové alergeny, které vás ohrožují od A do Z
Alergická rýma – původ
V mnoha případech jsou na vině právě pyly, které mohou za to, že se alergická rýma spustí. V takovém případě jde o sezónní alergickou rýmu neboli sennou rýmu. Jestliže je na vině alergen, kterému jsme vystaveni po celý rok, pak jde o celoroční alergickou rýmu. Ta bývá způsobena spíše chlupy domácích zvířat, peřím, prachem či roztoči a podobně.
Alergická rýma sezónní – prevence a léčba
Alergický rýma se většinou řeší antihistaminiky. V případě sezónní alegické rýmy dokonce preventivně. Antihistaminika totiž často dokáží zcela zabránit vzniku příznaků a ve všech případech je výrazně zmírní. Dále je pak ale vhodné také přijmout preventivní opatření:
- Větrejte jen brzy ráno nebo pozdě večer po západu slunce.
- Každý večer si myjte vlasy, abyste odstranili pyl nahromaděný ve vlasech.
- Noste brýle. Buď sluneční nebo průhledné nedioptrické. Jde jen o to, aby se pyl nedostal do očí.
- Nesušte prádlo venku.
- Neotvírejte okno v autě.
- Pokud jste ve velmi aktivní fázi alergie, pak je namístě zvážit nošení náústěnky.
Alergická rýma celoroční – prevence a léčba
Celoroční alergická rýma se řeší rovněž antihistaminiky, ale rovněž se využívají kortikosteroidní spreje do nosu. Na lepší dýchání pak může lékař předepsat speciální sprej. I u celoroční alergické rýmy je ale třeba dbát na prevenci:
- Snažte se doma eliminovat koberce a textilní dekorace (tapisérie, okrasné dečky atd.).
- V případě alergie na roztoče používejte antialergické polštáře a peřiny.
- Vyhýbejte se kontaktu se zvířaty.
- V závislosti na povaze alergenní látky pak proveďte nezbytná opatření, abyste s ní přicházeli do co nejmenšího kontaktu.
Alergická rýma a alternativní léčba
V případě, že nás trápí alergická rýma, je možné sáhnout i po některých přírodních prostředcích. Například byliny bývají v tomto směru velice účinné. Jedním z nejsilnějších přírodních antihistaminik je kopřiva. Z mladé a čerstvé kopřivy si denně připravujte 2-3 šálky čaje. Popíjejte po dobu tří až čtyř týdnů, poté je nutné udělat minimálně měsíc pauzu v užívání. V pauze pak můžete popíjet například čaj rooibos, který si s alergiemi i alergickou rýmou umí rovněž poradit. Vyzkoušet ale můžete i čaj z heřmánku, řebříčku, srdečníku či řepíku. Případně si z těchto uvedených bylin můžete vytvořit vlastní čajovou směs.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku