Alergie na pyl. Jak se jí zbavit a užít si jaro bez kýchání?
Jaro je v plném proudu! Včely vylítly z úlů, stromy začínají kvést, Slunce hřeje čím dál tím víc. Příroda se probouzí a s ní se probouzí také vaše alergie. Zatímco ostatní se radují z rozkvétajících rostlin, vy přes zarudlé a slzící oči téměř nevidíte. Spolu s jarem se dostavila také alergie na pyl. Neklesejte na mysli, i vy si můžete jaro užít, alergie na pyl se lze zbavit.
Alergií na pyl trpí čím dá tím víc z nás, a to zejména kvůli stále nižší toleranci naší imunity. Alergie je nepřiměřenou reakcí našeho organismu, který reaguje citlivěji na různé podněty z okolí a chová se k nim stejně, jako by šlo o nějakou nebezpečnou infekci. Alergie na pyl, jak už název napovídá, je reakcí organismu na pylová zrna ve vzduchu.
Pyl, který je ve vzduchu, se usazuje také na naší kůži, v nose, očích a my v důsledku toho celé jaro kýcháme. Nenechte pylovou alergii, aby vám zkazila jarní dny a podívejte se, jak se jí můžete zbavit. Přečtěte si, jaké jsou alergie na pyl od A do Z a také jak alergie na pyl zmírnit přírodní cestou.
Jak se zbavit alergie na pyl? Jednou provždy pomůže imunologie
Jediným možným způsobem, jak se alergie na pyl doopravdy zbavit a ze svého těla ji vymítit, je takzvaná alergenová imunologie. O co se jedná? Během léčby je vám postupně podávána látka, na kterou jste alergičtí, tedy alergen. Díky této metodě si vaše tělo začne znovu přivykat na přítomnost alergenu a alergie postupem času jednou provždy zmizí. Během léčby si buďto kapete pod jazyk roztok, či vkládáte tablety, nebo docházíte k lékaři, který vám v ordinaci pravidelně aplikuje injekce.
Alergenová imunoterapie je určena pro pacienty starší 5 let trpící středně těžkou až těžkou alergií. Pro to, aby byla léčba doopravdy účinná, měla by trvat minimálně tři roky.
Vyzkoušejte babské rady a zbavte se alergie na pyl
Výše uvedená metoda je vhodná především pro ty, kteří trpí těžší pylovou alergii. Pokud do této skupiny nespadáte, můžete vyzkoušet několik babských rad a s alergií se zkusit poprat sami.
1. Domácí imunologie
Jak už bylo popsáno výše, během alergenové imunologie je pacientům podávána látka, na kterou jsou alergičtí. Něco podobného můžete vyzkoušet i vy, sami doma. Zkuste si každý den dát několik lžiček květového medu a je možné, že si vybudujte toleranci na pyl rostliny, na kterou jste alergičtí.
2. Dejte si vanu
Pyl je nejen na rostlinách, ale v hojném množství také ve vzduchu – tedy všude kolem nás. Dostává se nám do vlasů, máme ho na kůži, na oblečení, prostě všude. Dbejte tedy na pravidelnou hygienu a každý večer před spaním si umyjte také vlasy – vyhnete se tak tomu, že budete pylové částečky dýchat i v noci.
3. Žádný stres
Patří stres k běžným součástem vašeho života? Chyba! Stres totiž zvyšuje hladinu hormonu kortizolu a ten podle odborníků zhoršuje příznaky vaší alergie na pyl. Místo toho, abyste se stresovali, si přečtěte dobrou knihu nebo zajděte na koncert.
4. Jehličky pod kůží
Neděste se, nejedná se o žádnou násilnou metodu, ale o tradiční čínskou medicínu, akupunkturu. Malé jehličky se aplikují pod kůži, buď na krátký okamžik, nebo se mohou vpichovat na delší dobu, vždy záleží na konkrétním případu. Akupunktura je jednou z možností, která vám velmi rychle uleví od příznaků alergie na pyl.
5. Pročistěte vzduch
Pyly poletují nejen venku, ale dostanou se i k vám domů. Ať už skrz otevřené okno nebo si je přinesete na oblečení, není úniku. Vyzkoušet můžete některé z čističek vzduchu, které myslí i na lidi trpící alergiemi a pyšní se speciálním režimem pro alergiky.
6. Jezte žampiony
Už ve filmu „Ať žijí duchové“ věděli, že žampiony jsou pokladem, a to i pro alergiky. Neváhejte a připravte si je například k obědu, patří totiž mezi nejsilnější antialergen.
A co vy a alergie na pyl? Dejte nám vědět své zkušenosti do komentářů.
Diskuse k článku