Alergie na pyl je zase tady. Máte ji taky? Otestujte se!
Kromě slunečních dní s sebou přináší jaro také několik nepříjemností. Jednou z nich je alergie na pyl, která dokáže pořádně znepříjemnit život. Kýchání, slzící oči či svědění v ústech, to jsou jen některé z projevů, které provází alergiky celým jarem. Jak poznáte, že alergie na pyl máte právě vy? Podívejte se, jaké jsou nejčastější příznaky.
Klimatické změny i doprava: alergie na pyl a její příčiny
Pokud se například před lety zeptala paní učitelka žáků ve škole, kdo z nich má alergii, zvedlo se sotva pár rukou. Dnes je to přesně naopak. Počet alergiků se enormně zvyšuje a jednou z nejčastějších je alergie na pyl. Velký vliv na její vznik má podle lékařů a vědců doprava a průmysl. Znečištěné ovzduší totiž oslabuje naší nosní sliznici a dýchací cesty reagují na alergeny mnohem citlivěji než kdy dříve. Stejně tak přispívají k vyššímu množství alergiků klimatické změny, v jejichž důsledku trvá pylová sezóna mnohem déle, než tomu bývávalo zvykem. Přečtěte si, jaké jsou alergie na pyl od A do Z a také jak alergie na pyl zmírnit přírodní cestou.
Alergie na pyl - příznaky aneb týká se alergie i vás?
Alergie na pyl má jasně rozpoznatelné příznaky, celkem snadno tedy poznáte, zda se s ní potýkáte i vy. Další fází je návštěva alergologie.
Alergie na pyl trápí vaše oči - máte je zarudlé a bolavé
Kromě toho, že jsou oči oknem do duše, mohou signalizovat také alergii na pyl. A jak se to projevuje? Očí slzí, svědí, jsou oteklé, zarudlé, někdo může mít také pocit cizího tělíska v oku – tohle všechno patří mezi příznaky alergie na pyl. K tomu všemu se může přidat také nepříjemný zánět spojivek. Důležité je, abyste zamezili kontaktu s alergenem, v tomto případě tedy s pylem.
Noste sluneční brýle nebo oči častěji vyplachujte studenou vodou. Ulevit vám mohou také oční kapky, které obsahují antihistaminika a další látky, jež pomáhají zmírnit zarudnutí očí. Lékaři doporučují těm, kteří trpí alergií a během pylové sezóny se potýkají s výše zmíněnými příznaky, aby nepodceňovali pravidelné oční prohlídky.
Hepčí aneb alergie je tady – kýchání a kašel
I to patří mezi hlavní příznaky alergie na pyl. Pokud kýcháte 10x-30x jednom sledu, můžete si být téměř jisti, že ve vašem případě nejde o chřipku, ale o alergii. Alergeny dráždí naše dolní dýchací cesty a ty nás poté nutí k tomu, abychom kašlali. Pokud jsou zasaženy i průdušky, dochází k tzv. dušnosti.
Během té jsme nuceni k častému zívání, můžeme cítit bolest na hrudi či dokonce mít pocit cizího tělesa v plicích. Někdo má také pocit, že nemůže tzv. dodechnout, tedy že má nedostatek vzduchu. Výše zmíněná dušnost může být signálem začínajícího astmatu, proto byste neměli váhat a vyhledat co nejdříve lékaře, aby případné astma vyloučil, popř. zahájil léčbu.
Místo nosu vodovod
Teče vám z nosu, jako kdybyste pustili vodovodní kohoutek? Jednou z příčin alergie na pyl může být alergická rýma. Sliznice vašeho nosu je podrážděná alergeny a právě to vede ke zvýšené tvorbě vodnatého hlenu, tedy rýmě. Alergická rýma s sebou přináší mimo jiné také svědění a pálení v nose nebo zhoršuje průchodnost nosu.
Kromě toho, že vás svědí v nose, může vás svědit také v uších či v krku. Pokud máte nos ucpaný delší dobu, často to vede k bolestem hlavy nebo zvýšené únavě. Kromě výše zmíněného může dojít také ke krátkodobé ztrátě čichu. Ke zmírnění těchto příznaků doporučují odborníci používat sprej s mořskou vodou, vincentku, omezit větrání v bytě či dlouhé procházky v přírodě.
Objevit se může i vyrážka
Pokud patříte mezi citlivější jedince, alergie se u vás může projevit také v podobě vyrážky, ekzému a dalších kožních problémů. Vyrážka se objevuje nejčastěji na hlavě nebo v podkoleních a loketních jamkách. K těmto příznakům budete mít sklony zejména tehdy, pokud jste jako děti trpěli atopickým ekzémem.
Pozor na deprese
Podle odborníků právě alergie na pyl zhoršuje náladu i těm, kteří jinak depresemi netrpí. Pokud u vás lékaři diagnostikovali deprese, je možné, že v době, kdy budete zápasit s alergií na pyl, se mohou zhoršit i vaše deprese.
A co vy alergie na pyl? Trápí vás? A jakými příznaky trpíte vy?
Diskuse k článku