Alergie na pyl – 5 tipů, jak ji zmírnit přírodní medicínou
Alergie na pyl dokáží alergikům velmi znepříjemnit život. Léčba pylové alergie je často složitá a vyžaduje užívání léků. Jak můžete zmírnit alergie na pyl jinými než farmakologickými prostředky?
1. Zmírnění alergie na pyl pomocí fyzioterapie
Jedním z nepříjemných projevů alergie na pyl jsou potíže s dýcháním, které mohou vyústit v astma. Právě s těmito potížemi nám může pomoci fyzioterapeut. Astmatici kvůli potížím s dýcháním často používají k dýchání nesprávné svaly a tím svou situaci ještě zhoršují. Může dojít například k zablokování žeber a tím bolestem při nádechu a výdechu.
Fyzioterapeut vám zkontroluje techniku dýchání a poradit cviky, které můžete provádět i sami doma. V případě potřeby vám pomůže masáží nebo doporučí další postup. Přečtěte si, jaké jsou alergie na pyl od A do Z.
2. Léčba pylové alergie pomocí jógy
Dalším způsobem, jak pomoci svému tělu správně dýchat, je jóga. Jednou z prvních věcí, kterou se při ní naučíte, je plný jógový dech. Ten využívá k nádechu a výdechu nejen oblast hrudníku, ale také břicha a klíčních kostí. Podstatně tak zvýšíte kapacitu nádechu a uvolníte velkou část svého těla.
Další technikou v józe je střídavý dech, kdy dýcháte pouze nosem a střídavě si prsty zakrýváte levou a pravou nosní dírku. Přitom střídáte nádech a výdech tak, že jednou nosní dírkou se nadechnete, poté ji ucpete a vydechnete druhou nosní dírkou a naopak. Chce to soustředění a cvik, abyste získali ten správný rytmus a technika byla úspěšná. Napoprvé zkuste navštívit lekce jógy, poté můžete dýchání doma provádět tak často, jak vám to bude příjemné.
3. Léčba pylové alergie stravou
Základ našeho imunitního systému je ve střevech a játrech. Alergie na pyl tak můžeme zmírnit i změnou stravy. Vyžaduje to však silnou vůli a trpělivost. Na každého platí něco jiného. Můžete vyzkoušet všechny nebo jen některé následující kroky a zjistit, jestli některý pomůže zmírnit právě vaši alergii.
- Omezte nebo zcela vynechejte alkohol.
- Omezte příjem přidaného jednoduchého cukru (sladkosti, sladké nápoje, cukr, med či různé sirupy).
- Vynechte průmyslově zpracované potraviny. Jezte především základní potraviny a jídlo si vařte doma.
- Zkuste vynechat mléčné výrobky nebo vynechat lepek.
Mějte na paměti, že účinek se nedostaví za pár dní. Pokud některá z těchto látek vašim střevům nedělá dobře, potřebují týdny, aby se uzdravila. Nezačínejte proto se změnou stravy, až když vaše alergie na pyl udeří, ale dostatečně dlouho předem.
4. Léčba pylové alergie bylinkami
Jednou z nejčastěji doporučovaných bylin je kopřiva dvoudomá. Výhodou je její široká dostupnost a má silné antialergenní účinky. Přírodní kortikoidní efekt má černý rybíz, respektive jeho pupeny. Působí proti alergickým reakcím, astmatickým záchvatům, ekzému a celkově harmonizuje imunitní systém. Navíc je jeho účinek velmi rychlý.
Ostropestřec mariánský pomáhá regenerovat játra a má detoxikační účinky. Stejný účinek, navíc se zmírněním astmatu, má měsíček lékařský.
5. Příčinu alergie na pyl hledejte v psychosomatice
Alergie na pyl může mít souvislost se zbytečným soustředěním se na maličkosti. Pokud lpíte na detailech, snažte se získat nad věcmi větší nadhled. Opět se jedná o běh na dlouhou trať, ale vy také hledáte dlouhodobé řešení a ne krátkodobý účinek.
Pokud se chcete ponořit ještě hlouběji, zamyslete se nad celostní medicínou.
A co vy alergie na pyl? Daří se vám jí úspěšně zbavovat?
Diskuse k článku