Kopřiva dvoudomá jako lék i potravina

Kopřiva dvoudomá jako lék i potravina

Kopřiva dvoudomá - její původ a vzhled

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.) je známá planě rostoucí bylina dorůstající výšky 30 až 250 cm. Má vejčitě zaoblené, zubaté, tmavozelené listy, které při doteku pálí. Kopřiva má svůj původ v Evropě, Asii a severní Africe. Kvete od června do října nazelenalými květy v převislých, drobných květenstvích.

Čtěte také:

Kopřiva na vlasy - vyrobte si domácí kopřivový šampon. Jde to!

Kde kopřivu najdeme

Nejčastěji se kopřiva vyskytuje na okrajích lesů, při cestách, plotech, štěrku a hromadách suti, od nížin až do hor. Má ráda stinná stanoviště a vlhké půdy bohaté na dusík. Kopřiva se řadí mezi plevel. Pokud by jsme chtěli kopřivu pěstovat, stačí jeden výsev, poté se rostlina vysévá volně sama. Šíři se rovněž kořenovými odnožemi.

Kdy sklízíme kopřivu

Nejlepší doba ke sběru kopřiv je na jaře. Od března do dubna se sklízejí především mladé výhonky, pokud však kopřivu kosíme, můžeme ji sklízet téměř celý rok. Používáme 4-6 nejvýše posazených listů včetně řapíku a samotného výhonku. Kořeny a semena sbíráme od srpna do listopadu.

Sušení kopřivy

Kořeny kopřivy se suší na slunci, nadzemní části kopřivy se suší v kyticích zavěšených na suchém a stinném místě. Sušenou kopřivu skladujeme v plátěných pytlících.

Kopřiva dvoudomá v pověrách

Ze Slánska pochází pověra, kdy o Valpružině noci (30.4.) děvečky vycházely vyrývat trsy kopřiv. V každém domě pak zasadily po jedné kopřivě do opálky naplněné pískem, na níž byla cedulka se jménem hospodyně. Opálku postavily do sklepa a ráno na 1.května, před východem slunce, se šly na kopřivu podívat. Pokud byla kopřiva zvadlá, bylo to znamení, že hospodyně do roka zemře.

Kopřiva dvoudomá pověšená v domě platila za silný ochraňující prostředek před všemi nemocemi. Pokud přesto někdo v domě onemocněl, byl kopřivou vyšlehán.

Kopřiva dvoudomá obsahuje účinné látky

Kopřiva má významné léčivé účinky a je proto pro nás zdrojem potravy s mnoha přednostmi. Například obsah proteinů v kopřivě převyšuje téměř dvakrát obsah proteinů v sójových bobech. Obsahuje také velké množství minerálů Ca, Mg, K, P, Fe. Obsahuje dále vitamin C, B, karoten, chlorofyl, třísloviny, glukokininy, celulózu acetylcholin, sacharidy, bílkoviny, fytoncidy apod.

Zdravotní účinky kopřivy

Kopřiva dvoudomá má čistící, detoxikační, stahující, posilující a antirevmatické účinky, snižuje krevní tlak, používá se u dny a aterosklerózy. Kopřiva je antiseptická, působí antivirově, proti kašli, je vhodná pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu krevního cukru. Působí dobře na žaludek a játra, podporuje trávení, vylučování žluči a vyprazdňování střev. Kopřiva se podává u chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev, pomáhá také při vnitřním krvácení. Užívá se při chřipce, léčí močové a dýchací orgány. Zvláště na jaře pomáhá kopřiva oživit metabolismus.

K vnitřnímu užití používáme odvary z kořenů a nadzemních částí kopřivy, k vnějšímu použití nálevy, odvary a tinktury z kořenů, macerované listy na vosí bodnutí.

Kopřiva dvoudomá v zahradě

Kopřiva je velmi užitečným pomocníkem v zahradě. Vyrábí se z ní především kopřivová jícha, která slouží jako vydatné hnojivo pro rostliny a stromy. Odpuzuje mšice a housenky. Kopřiva, kterou necháme růst někde v rohu zahrady, poskytne útočiště motýlům. Jejich housenky se kopřivami živí. Kopřivou můžeme také mulčovat záhony, hodí se pro všechny pěstované rostliny. Kopřivu přidáváme též do kompostu.

Kopřiva dvoudomá v kosmetice

Kopřiva se používá proti padání vlasů a na jejich posílení. Kopřivová vlasová voda potlačuje svědění vlasové pokožky a tvorbu lupů. Vrací lesk tmavým vlasům a světlé vlasy ztmavuje.

Použití kopřivy v kuchyni

Listy kopřivy se připravují na způsob špenátu, do rizota, do těsta na knedlíky, noky a nudle nebo se z nich dělá polévka. Dále ji přidáváme do bramboráků, omelet, těstovin, závinů a nádivek, se sýrem na pizzu. Kopřiva se dá jíst dokonce i syrová, je třeba ji však najemno nasekat nebo pomačkat válečkem na nudle, aby se zneškodnily žahavé chloupky. Syrové kopřivy přidáváme například do pomazánek. Sušené kopřivy se používají jako koření nebo na čaj. Kopřivu můžeme zamrazit do zásoby. Semena kopřiv, pražená na másle, jsou lahodnou pochoutkou a přísadou do jídel. Kopřiva dvoudomá se může přidávat dokonce i do sladkých jídel, třeba do koláčů, vaflí apod. Z kopřivy připravujeme posilující a čistící nápoje a sirupy.

Jarní detoxikace a kopřiva dvoudomá

Na jaře pomáhá kopřivová kúra k detoxikaci organismu. Připravíme ji následovně: 50 g kořenů a listů z kopřivy dvoudomé vaříme v 1 litru vody 4 minuty. Odvar pijeme 4-6 x denně po dobu 3 týdnů, z toho 1 šálek nalačno a 1 před spaním. Během kúry jezte hodně čerstvé zeleniny a omezte bílkoviny.

Nálevy, nápoje, sirupy, vody a tinktury z kopřivy

Šťáva z kopřiv

Je výborná proti jarní únavě. Připravíme ji z mladých vrcholků kopřiv, které umyjeme a rozmixujeme. Šťávu přecedíme, dochutíme cukrem a citronem a pijeme zředěné napůl s vodou. Uchováváme v ledničce.

Nápoj z kopřiv

Tento nápoj čistí krev a zbavuje tělo škodlivin. Mladé jarní kopřivy vykopeme i s kořenem, dobře opereme, přelijeme převařenou vodou a necháme 24 hodin odstát. Poté přecedíme přes jemné síto. Následující 3 dny nápoj popíjíme.

Kopřivový čaj a kopřivový nálev

2 lžičky pokrájených čerstvých nebo sušených kopřiv zalijeme ¼ litrem vody a necháme projít varem. Poté odstavíme, necháme 10 minut odstát, scedíme a pijeme.Čaj pijeme při chudokrevnosti, preventivně proti nachlazení a chřipce nebo zevně na vyrážky, kopřivku a při padání vlasů.

Kopřivová tinktura

Kopřivové kořeny dobře očistíme a nadrobno nakrájíme. Vložíme je do hliněné nádoby a přelijeme lihem smíchaným napůl s převařenou vodou. Uzavřeme a necháme stát v tmavé místnosti 4 týdny. Nádobu každý den protřeseme. Potom přecedíme a slijeme do lahviček.

Kopřiva dvoudomá jako tinktura na vlasy

2 lžíce čerstvých listů a kořene kopřivy zalijeme 5 lžícemi lihu a postavíme na 1 – 2 týdny v uzavřené nádobě na slunné místo. Potom přecedíme a zředíme ¼ litrem převařené vody. Tinkturou masírujeme pokožku hlavy. Pomáhá proti padání vlasů.

Kopřivová vlasová voda

1 hrst sušených kopřiv přelijeme ¼ litrem vroucí vody, přilijeme 1 lžíci vinného octa a necháme 10 minut odstát. Potom přecedíme a tímto odvarem oplachujeme vlasy po umytí.

Kopřivová kúra na vlasy

200 g listů čerstvé kopřivy dvoudomé zalijeme 1 litrem vody, přidáme 2 lžíce octa a vaříme vše 5 minut. Poté necháme chvíli odstát, přecedíme a používáme na oplach vlasů každý večer po dobu 14 dní. Odvar vydrží 2-3 dny, poté připravíme čerstvý. Kúra je vhodná proti padání vlasů. Tmavé vlasy po ní získávají lesk, světlé tmavnou.

Odvar z kopřiv proti padání vlasů

Hrst čerstvých kopřiv zalijeme vařící vodou a necháme louhovat 20 minut. Poté přidáme šťávu z 1 citronu a přecedíme. Používáme 1 lžíci denně. Tímto odvarem si masírujeme vlasovou pokožku.

Kopřivový sirup I.

80 mladých kopřiv (vysokých asi 20 cm) opereme, necháme okapat a zalijeme 4 l převařené vlažné vody. Odstavíme na 24 hodin. Potom scedíme, zahřejeme na 80 st.C, přisypeme 4 kg krystalového cukru, 100 g kyseliny citronové a 1 dl rumu. Slijeme a užíváme denně 1 lžíci.

Kopřivový sirup II.

250 g čerstvých listů kopřivy zalijeme 1,5 l vody a přivedeme k varu. Potom odstavíme na 12 hodin. Scedíme vodu, kopřivy vyhodíme. Do kopřivové vody přidáme 500 g cukru a svaříme do hustého sirupu. Poté slijeme do láhve. Užíváme 3 x denně 1 lžíci.

Kopřivový sirup III.

80 kopřiv (asi 20 cm vysokých) opereme, zalijeme 3,5 l vody, přidáme 20 g kyseliny citronové a 4 na kolečka (i s kůrou) nakrájené citrony. Vše krátce povaříme a odstavíme na 24 hodin. Potom vymačkáme a přecedíme. Přidáme 3,5 kg cukru, který mícháme do rozpuštění. Slijeme do lahví. Tímto sirupem můžeme sladit čaj nebo užíváme preventivně 1 lžíci denně.

Recepty z kopřivy

Kopřivová polévka I.

Čerstvé listy mladých kopřiv spaříme vroucí vodou a hned poté je zchladíme studenou vodou. Vyjmeme listy, pokrájíme je na kousky, zalijeme vodou,kterou přivedeme k varu a máme základ kopřivové polévky. Do polévky můžeme přidat dle chuti kořenovou zeleninu, brambory, cibulovou jíšku.. Ochutíme solí, pepřem a oblíbeným kořením. Můžeme zahustit smetanou a zjemnit máslem.

Kopřivová polévka II.

Čerstvé, jemně nasekané listy osmahneme na olivovém oleji nebo ghí společně s cibulkou a česnekem. Zalijeme vodou a smetanou, poté rozšleháme do krémovita. Kopřivovou polévku dochutíme solí a pepřem, na talíři pak chlebovými kostičkami osmaženými na másle a česneku. Polévka má jemnou chuť připomínající ústřice.

Kopřivový špenát

Čerstvé listy mladých kopřiv spaříme vroucí vodou a hned poté je zchladíme studenou vodou. Necháme okapat a mezitím opražíme na tuku drobně nakrájenou cibulku. Přidáme kopřivy, můžeme také přilít smetanu a nakonec prolisovaný česnek a koření.

Kopřivová pomazánka

Připravíme ji smícháním jemně nasekaných kopřiv s ovčím sýrem, trochou česneku a olivového oleje.

Kopřiva dvoudomá na mozeček

Hrst najemno nasekaných kopřiv podusíme na 60g tuku (vhodné je ghí), přidáme 3 vejce a mícháme. Dochutíme solí a pepřem.



Diskuse k článku

  • Jindřich

    12:36 20. 8. 2017 0
    Dobrý den, rád bych se dozvěděl zda kopřiva obsahuje thc,bude to znít divně,ale bylinky si přidávám do tabáku a tak bych se chtěl zeptat,jelikož jsem slyšel,že obsahuje thc,je li to pravda.
  • Dagmar - Spektrum Zdraví

    21:21 24. 3. 2014 0
    Tak potom napište jak se vám povedl :)
  • josef p.

    20:30 24. 3. 2014 0
    hezky vecer,moc dekuji,uz to varim..tak uvidime..
  • Dagmar - Spektrum Zdraví

    19:44 24. 3. 2014 +1
    Dobrý den, kopřivy vyhodíte a smícháte kopřivovou vodu s cukrem. Z toho je potom sirup.
  • josef p.

    18:54 24. 3. 2014 -1
    zdravim..poradi mi nekdo na koprivovy sirup II.?nerozumim tam jedne veci ktera me dost mate..a to jestli mam vylit tu uvarenou zelenou vodu z kopriv a nechat koprivy nebo vyhodit koprivy a vodu s michat s cukrem do zhoustnuti?prosim poradte dekuji
  • Aleš Homolka

    01:40 29. 7. 2012 -1
    jo,jo,kopřiva je super.Hlavně ten recept s tím sýrem akorát bych to udělal z ovčího nebo kozího tvarohu!!Vyráběj se z ní ve švícarsku prášky proti leukémii!!železo tzn.hemoglobin vytalita mladost výkon okysličování krve a čisté hlavně.
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.