Ostropestřec mariánský dokáže vyléčit nemocná játra
Léčivé účinky ostropestřce znali už v dávných dobách
Ostropestřec mariánský je prastará léčivá bylina, dříve také díky svým trnům nazývaná „Kristova koruna“. Původem pochází ze Středomoří, ale lze jej pěstovat i v našich podmínkách. Využíval se již v antických dobách jako tradiční lék podávaný po hadím uštknutí. V 17. století již lidé znali jeho pozitivní vliv na játra, krevní tlak, potíže spojené s dutinou břišní a také byl podáván jako lék na melancholii a deprese.
Ostropestřec mariánský – léčivé účinky
Léčivé účinky, se kterými je dnes ostropestřec mariánský spojován, souvisí především s onemocněním jater. Chrání tento důležitý orgán před nežádoucími látkami běžně se vyskytujícími v potravě, např. nasycené tuky, aditiva, dusičnany, alkohol a syntetické látky v mnoha lécích, pomáhá při léčbě zánětů a cirhózy jater, ale také jako prevence vzniku žlučových kamenů. Rovněž zmírňuje následky poškození jater dlouhodobým nadměrným požíváním alkoholu. Ostropestřec mariánský se také využívá pro regeneraci jaterních buněk a cév, při křečových žilách, onemocněních žlučníku, sleziny a dvanácterníku, při kolice, žloutence a jako odvar při léčbě hemeroidů. Doporučuje se rovněž jako doplněk stravy při redukci váhy pro své detoxikační účinky.
Ostropestřec mariánský také pomáhá proti:
- infekční mononukleóze
- otravě léky nebo potravinami
- následkům chemoterapie
- poruchám krevního oběhu
- nízkému krevnímu tlaku
- migréně a závratím
- alergiím
- astmatu
- depresi
- nevolnosti při cestování
Léčivé látky – ostropestřec mariánský
V dřívějších dobách se k léčení neduhů používal ostropestřec mariánský ve formě listů a kořene, dnes jsou hlavní využitelnou částí semena, která se zpracovávají do čajů, olejů, kapslí, tinktur, tablet nebo směsí bylin.
Hlavní účinnou látkou obsaženou v této zázračné bylině je silymarin obnovující jaterní tkáň. Silymarin má tak silné účinky, že se využívá i pro regeneraci poškozených jater u drogově závislých, alkoholiků, pro osoby po otravě (např. houbami nebo léky), po chemoterapii, pro silně obézní nebo trpící cirhózou jater. Ostropestřec mariánský má v semenech 4 – 6 procent této zázračné látky.
Játra jsou nejdůležitějším orgánem pro látkovou výměnu
Játra mají v těle nepostradatelnou funkci zpracování živin a klíčovým orgánem zajišťujícím látkovou výměnu. Pomáhají také při detoxikaci organismu a biotransformaci, syntéze bílkovin krevní plasmy, slouží jako zásobárna vitamínů, železa, glykogenu a dalších látek a mají spoustu dalších důležitých funkcí. V případě selhání jater dochází k poruchám metabolismu a srážlivosti krve, v akutních případech je selhání jater smrtelné.
Ostropestřec mariánský se v žádné formě nedoporučuje:
- těhotným a kojícím ženám
- lidem s vysokým krevním tlakem
- bez konzultace s lékařem osobám trpícím závažnými chorobami
Vedlejší účinky dlouhodobějšího užívání nejsou popisovány, pouze ve vzácných případech se v prvních dnech mohou projevit mírně projímavé účinky.
Ostropestřec mariánský pro detoxikaci a regeneraci
Zázračný ostropestřec mariánský obsahuje složky, které spolehlivě „vyženou“ jedy a toxické látky usazené v játrech. Zároveň s touto účinnou detoxikací naše játra regeneruje a umožňuje jim plnit jejich funkci bez jakékoliv zátěže.
Aby ostropestřec mariánský projevil své zázračné léčebné účinky, měl by se užívat pravidelně po několik týdnů až měsíců, a to nejlépe 2 – 3x do roka. Důležité je při této kúře vyvarovat se alkoholických nápojů, syntetických léků a potravin bohatých na tuky. Při vážnějších onemocněních jater je vhodný ostropestřec mariánský ve formě tablet, oleje, tinktury nebo kapslí s vyšším obsahem silymarinu, v případě, že chceme regenerovat a detoxikovat organismus, postačí čaj z drcených semen.
Ostropestřec mariánský – příprava léčivého čaje
Aby se semena ostropestřce správně vylouhovala, musí se nejdříve rozdrtit, spaření ani odvar z celých semen nestačí. Na přípravu léčivého čaje potřebujeme 1 čajovou lžičku rozdrcených semen, která se přelije cca ¼ l vařící vody a nechá 10 – 20 minut odstát, poté se semena scedí. Čaj z ostropestřce se pije horký po malých doušcích ráno na lačný žaludek, cca ½ hodiny před obědem a večer před spaním. Tuto ozdravnou kúru bychom měli pro správný účinek dodržovat pravidelně několik týdnů.
Diskuse k článku
Lucasice