Připravte si podzimní bylinné čaje na zahřátí. Recepty na lahodné nápoje, které vám udělají dobře na těle i na duši

img
06. 10. 2022

Bylinné čaje chutnají a také nám mohou pomoci přeprat případné bacily nebo začínající nachlazení. Navíc podzimní a zimní období bývá typické krátkým dnem, nedostatkem slunečních paprsků, což nepřidává ani naší psychice. Bylinné čaje mohou podat pomocnou ruku nejen při akutních příznacích, ale také ve formě příjemné prevence. Byliny mají totiž tu moc nás vybavit cennými látkami, které podpoří naše zdraví.

Pro podzimní a zimní období je typické hned několik několik změn. Stále se zkracující den, vlhko a chlad si začnou brzy vybírat svou daň. Ve vlhku se rychle množí bakterie, které hledají útočiště a vhodné podmínky pro další množení na našich sliznicích. Nejúčinnější je samozřejmě prevence, která ovšem nemusí spočívat v polykání vitamínů ve formě tablet. I když je bylinářská sezóna pro letošní rok téměř za námi, na bylinné čaje můžeme využít i sušených bylinek

Bylinné čaje pro prevenci

Mnozí zapomínají, že nejúčinnější prevencí na všechny nemoci těla i duše je zdravý životní styl. Ani na podzim tedy nezapomínejte na dostatečný pitný režim, který samozřejmě nemusí, a ani by vlastně neměl, být tolik vydatný jako v létě. A s ním nám právě mohou pomoci i bylinné čaje. Do jídelníčku zařaďte kvalitní potraviny v čele se zeleninou a libovým masem. Cukry si dopřejte především v dopoledních hodinách a to v té nejlepší formě, tedy v ovoci. Jablko není jediným zdrojem vitamínů a minerálů, i teď na stromech a keřích dozrávají i další druhy drobného ovoce. Některé z nich je ovšem vhodné nechat přejít mrazem, což je případ plodů trnky obecné a mišpule obecné. Nastává také doba sklizně plodů rakytníku řešetlákového a plodů růže šípkové. Poslední zmíněné druhy jsou skvělým zdrojem pro organismus důležitých organických a anorganických látek, které hrají důležitou roli především na poli obranyschopnosti organismu. Pokud tedy chcete něco dělat pro své zdraví, začněte u podpory imunitního systému. Vykopávat můžete i kořeny echinacei nebo kopřivy. Obě byliny značně podporují imunitu. A bylinné čaje z nich navíc báječně chutnají.

Čtěte také:

Jak se vyhnout podzimnímu nachlazení a respiračním problémům?

Modrý čaj musíte mít! Zpomaluje stárnutí a je ideálním pomocníkem při hubnutí

Zahrada na podzim: Máme pro vás podrobný přehled, na jaké podzimní práce na zahradě nesmíte zapomenout

Bylinné čaje i koření

Pokud máte rádi bylinné čaje výraznější chutě, pak můžete k bylinkám přidat i koření. Například skořice, hřebíček a badyán krásně tělo prohřejí. Badyán navíc tiší kašel, podporuje trávení a celkově uklidňuje organismus. Skořice má zase silné dezinfekční účinky, což ji řadí mezi antibiotické koření. Podporuje vykašlávání hlenů, působí proti nadýmání a průjmu a podporuje krevní oběh. Čajovou lžičku mleté skořice lze přidat i do černého čaje, čímž se zahřejeme a podpoříme odkašlávání. A hřebíček má zase dezinfekční vlastnosti. Bylinné čaje s hřebíčkem mohou pomoci při léčbě horních cest dýchacích. 

Bylinné čaje na podzim

Na podzim vybírejte byliny pro bylinné čaje především takové, které podporují imunitu, jsou účinné proti nachlazení, chřipce a virózám, ale stejně tak jsou schopné potlačit i horečku. Typickými příklady bylin působících potopudně, čímž ochlazují organismus a snižují horečku, jsou květy lípy a bezu černého. Tyto léčivé rostliny mají navíc i dezinfekční účinek a jsou vhodné i na záněty horních cest dýchacích. Určitě by tedy neměly chybět v bylinných směsích vhodných jako podpůrná léčba při běžných podzimních nemocech. Při volbě bylin proti kašli je třeba rozlišovat mezi druhy vhodnými na kašel suchý, kterým toto onemocnění většinou začíná, a bylinami podporujícími vykašlávání hlenů, které při běžném průběhu nastává ve fázi vlhkého kašle. Obě skupiny bylin se liší v obsahových látkách a často se při míchání bylinných směsí určených pro léčbu kašle chybuje. Sléz obsahuje bohatou zásobu slizu, která potahuje sliznice ochrannou vrstvou. Je to tedy vhodná bylina pro suchý kašel. Ve chvíli, kdy již vykašláváte hlen, je možné fázi kašle chápat jako vlhkou. Dobrým příkladem bylin pro vlhký kašel je mateřídouška nebo jitrocel

Bylinné čaje pro chladné dny

Na přípravu čajů o objemu 1 l budete potřebovat 2 vrchovaté polévkové lžíce směsi bylin. Nápoj připravujeme přelitím horkou vodou a louhováním přibližně 5 až 8 minut. Pokud jsou v některých směsích uvedené specifické ingredience, které vyžadují speciální zacházení, je uvedena pod receptem stručná poznámka. Recepty vždy počítají s použitím sušených bylin.

Namíchejte si vlastní bylinné čaje

Čaj proti nachlazení, viróze a chřipce

  • 2 lžičky listů jahodníku 

  • 2 lžičky nadrcených šípkových plodů

  • 1 lžička květů měsíčku 

  • 1 lžička listů jitrocele 

  • 1 lžička květů heřmánku 

Vzhledem k tomu, že čaj obsahuje šípkové plody, které jsou nabité vitamínem C, je nutné směs připravovat za studena. Bylinky tedy stačí zalít vodou o pokojové teplotě a nechat přes noc louhovat. Před pitím se nálev jen slabě zahřeje, a to maximálně na teplotu 40 stupňů.

Čaj na podporu imunity

  • 2 lžičky listů kopřivy

  • 2 lžičky listů ostružiníku

  • 1 lžička kořene echinacei

  • 1 lžička lipového květu

Byliny zalijeme studenou vodou a dáme na plotnu. Dvě minuty necháme povařit, pak ihned přecedíme. Necháme mírně zchladnout a můžeme dosladit medem. Popíjíme během dne.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Připravte si podzimní bylinné čaje na zahřátí. Recepty na lahodné nápoje, které vám udělají dobře na těle i na duši

RE: Připravte si podzimní bylinné čaje na zahřátí. Recepty na lahodné nápoje, které vám udělají dobře na těle i na duši

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.