Šípkový čaj jako mocná zbraň - nejen proti nachlazení

Šípkový čaj jako mocná zbraň - nejen proti nachlazení

K podzimu neodmyslitelně patří procházky v přírodě, která hraje barvami, vyrábění zvířátek z kaštanů nebo sbírání šípků a příprava šípkového čaje. Není nic jednoduššího, než vyrazit ven a po cestě si nasbírat košík těchto červených plodů. Šípkový čaj vás ohromí nejen svou fantastickou chutí, ale zejména náloží vitamínů, které obsahuje. Jeho konzumací tedy rozhodně nešlápnete vedle.

Čtěte také:

Šípky a recepty z nich

„Se šípkovou! Se zelím!“ Už i ve filmu Slavnosti sněženek věděli, že šípek má opravdu mnoho využití. Můžete si z něj připravit omáčku, šípkovou marmeládu, víno nebo čaj. Právě šípkový čaj vám pomůže v boji s podzimním nachlazením. Šípek patří mezi vitamínové bomby a obsah vitamínu C je dokonce vyšší než v citrusových plodech.

Sušení šípků před prvním mrazíkem

Šípkový čaj připravujeme z nasušených plodů. Připravte si šípkový čaj podle našeho receptu. Sběr se doporučuje ještě před tím, než udeří první mrazíky, jinak mohou plody zplesnivět. Sušení šípků je možné několika způsoby. Prvním je sušení na slunci, při kterém nepřijdete o vitamíny v šípku obsažené. Tento způsob je považovaný za ten nejideálnější, ale také nejdelší. Šípky je nutné sušit poměrně dlouho, doporučuje se přibližně měsíc. Nezapomínejte plody průběžně kontrolovat, aby se mezi nimi nevyskytovaly plesnivé šípky.

Sušení v troubě

Jestliže jsou slunečné dny už minulostí, na pomoc si můžete vzít troubu. Jedná se o nejrychlejší variantu, dávejte ale pozor, aby se šípky nespálily. Vyložte si pekáč pečícím papírem a sušte při teplotě 70 stupňů. Pokud vaše trouba nemá větrák, mějte lehce pootevřená dvířka, aby mohla odcházet odpařující se vlhkost.

Sušení v sušičce

Máte doma sušičku na ovoce? I v té je sušení těchto plodů možné. Šípky budou usušeny za přibližně stejnou dobu, jako je tomu v troubě, tedy za několik hodin.

Louhujte, louhujte, louhujte

Stejně jako u sušení můžeme při přípravě šípkového čaje zkusit několik možností. První, louhování ve studené vodě, je tou nejšetrnější. Příprava sice trvá o něco déle, ale nepřijdete během ní o cenné vitamíny. Usušené šípky rozdrťte a přes noc nechte namočené ve studené vodě. Před tím, než čaj vypijete, ho krátce povařte. Možná vás překvapí, že barva ani aroma nebude tak intenzivní, jako je tomu u tradičního šípkového čaje, ale kompenzací vám budou vitamíny, které dostanete se vší parádou.

Tradiční šípkový čaj, který jsme zmiňovali výše, není časově náročný na přípravu, má intenzivnější aroma i barvu, ale zároveň přijdete o velkou většinu vitamínů, které vám jinak šípek nabízí. Usušené šípky přelijte vodou a vařte minimálně půl hodiny. Přibližně po 15 minutách šípky rozmačkejte a dále vařte. Po uvaření je dobré směs ještě přecedit.

šípkový čaj jako lék (1)

A jaké má šípkový čaj účinky?

Kromě vysokého obsahu vitamínu C se šípek pyšní také některými vitamíny B, E, K, P, obsahuje například železo, draslík, vápník, pektin a mnoho dalšího. Přečtěte si o dalších účincích šípků

  • Šípek jako antioxidant

„Céčko“ a flavonoidy, které šípek obsahuje, jsou významnými antioxidanty. Tyto látky významně pomáhají předcházet srdečním onemocněním nebo artritidě. Antioxidanty mají také schopnost poradit si s volnými radikály, jež hrají nemalou roli v předčasném stárnutí. V šípku je obsaženo také nezanedbatelné množství lykopenu, který snižuje riziko rakoviny.

  • Šípek pomáhá posilovat imunitu

Díky vysokému množství vitamínu C si vaše tělo mnohem snáze poradí s chřipkou a vy si tak budete moct užívat podzimních radovánek. Šípkový čaj dostane do vašeho těla také vitamín A, který významně posiluje imunitu a zvýší odolnost těla vůči různým virům.

  • Šípkem proti cukrovce

Diabetici se mohou radovat – šípek pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižuje riziko vzniku cukrovky a dokonce zlepšuje příznaky u pacientů, kteří cukrovkou již trpí. Kromě čaje si můžete vyrobit také prášek, který rozmícháte ve vodě a vypijete. Sušené šípky rozemelte v mlýnku a prosejte přes síto.

  • Se žaludečními problémy pomůže šípek

Trápí vás žaludeční křeče, onemocnění žlučníku nebo průjem? Zkuste šípkový čaj, který se běžně používá v boji s žaludečními problémy.  

Šípkový čaj nejenže skvěle chutná, také jeho pozitivní účinky pro naše tělo jsou ohromující. Až se příště vydáte na procházku, nezapomeňte se porozhlédnout, kde tenhle zázrak roste a nějaký si nasbírejte.

Uvidíte, že vám při dlouhých zimních večerech přijde vhod. Pokud ve vašem okolí žádný neroste, nezoufejte, koupit ho můžete také v obchodě, ale nezapomeňte, že není nad šípkový čaj z čerstvých šípků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...