Šípkový čaj jako mocná zbraň - nejen proti nachlazení

Šípkový čaj jako mocná zbraň - nejen proti nachlazení

K podzimu neodmyslitelně patří procházky v přírodě, která hraje barvami, vyrábění zvířátek z kaštanů nebo sbírání šípků a příprava šípkového čaje. Není nic jednoduššího, než vyrazit ven a po cestě si nasbírat košík těchto červených plodů. Šípkový čaj vás ohromí nejen svou fantastickou chutí, ale zejména náloží vitamínů, které obsahuje. Jeho konzumací tedy rozhodně nešlápnete vedle.

Čtěte také:

Šípky a recepty z nich

„Se šípkovou! Se zelím!“ Už i ve filmu Slavnosti sněženek věděli, že šípek má opravdu mnoho využití. Můžete si z něj připravit omáčku, šípkovou marmeládu, víno nebo čaj. Právě šípkový čaj vám pomůže v boji s podzimním nachlazením. Šípek patří mezi vitamínové bomby a obsah vitamínu C je dokonce vyšší než v citrusových plodech.

Sušení šípků před prvním mrazíkem

Šípkový čaj připravujeme z nasušených plodů. Připravte si šípkový čaj podle našeho receptu. Sběr se doporučuje ještě před tím, než udeří první mrazíky, jinak mohou plody zplesnivět. Sušení šípků je možné několika způsoby. Prvním je sušení na slunci, při kterém nepřijdete o vitamíny v šípku obsažené. Tento způsob je považovaný za ten nejideálnější, ale také nejdelší. Šípky je nutné sušit poměrně dlouho, doporučuje se přibližně měsíc. Nezapomínejte plody průběžně kontrolovat, aby se mezi nimi nevyskytovaly plesnivé šípky.

Sušení v troubě

Jestliže jsou slunečné dny už minulostí, na pomoc si můžete vzít troubu. Jedná se o nejrychlejší variantu, dávejte ale pozor, aby se šípky nespálily. Vyložte si pekáč pečícím papírem a sušte při teplotě 70 stupňů. Pokud vaše trouba nemá větrák, mějte lehce pootevřená dvířka, aby mohla odcházet odpařující se vlhkost.

Sušení v sušičce

Máte doma sušičku na ovoce? I v té je sušení těchto plodů možné. Šípky budou usušeny za přibližně stejnou dobu, jako je tomu v troubě, tedy za několik hodin.

Louhujte, louhujte, louhujte

Stejně jako u sušení můžeme při přípravě šípkového čaje zkusit několik možností. První, louhování ve studené vodě, je tou nejšetrnější. Příprava sice trvá o něco déle, ale nepřijdete během ní o cenné vitamíny. Usušené šípky rozdrťte a přes noc nechte namočené ve studené vodě. Před tím, než čaj vypijete, ho krátce povařte. Možná vás překvapí, že barva ani aroma nebude tak intenzivní, jako je tomu u tradičního šípkového čaje, ale kompenzací vám budou vitamíny, které dostanete se vší parádou.

Tradiční šípkový čaj, který jsme zmiňovali výše, není časově náročný na přípravu, má intenzivnější aroma i barvu, ale zároveň přijdete o velkou většinu vitamínů, které vám jinak šípek nabízí. Usušené šípky přelijte vodou a vařte minimálně půl hodiny. Přibližně po 15 minutách šípky rozmačkejte a dále vařte. Po uvaření je dobré směs ještě přecedit.

šípkový čaj jako lék (1)

A jaké má šípkový čaj účinky?

Kromě vysokého obsahu vitamínu C se šípek pyšní také některými vitamíny B, E, K, P, obsahuje například železo, draslík, vápník, pektin a mnoho dalšího. Přečtěte si o dalších účincích šípků

  • Šípek jako antioxidant

„Céčko“ a flavonoidy, které šípek obsahuje, jsou významnými antioxidanty. Tyto látky významně pomáhají předcházet srdečním onemocněním nebo artritidě. Antioxidanty mají také schopnost poradit si s volnými radikály, jež hrají nemalou roli v předčasném stárnutí. V šípku je obsaženo také nezanedbatelné množství lykopenu, který snižuje riziko rakoviny.

  • Šípek pomáhá posilovat imunitu

Díky vysokému množství vitamínu C si vaše tělo mnohem snáze poradí s chřipkou a vy si tak budete moct užívat podzimních radovánek. Šípkový čaj dostane do vašeho těla také vitamín A, který významně posiluje imunitu a zvýší odolnost těla vůči různým virům.

  • Šípkem proti cukrovce

Diabetici se mohou radovat – šípek pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, snižuje riziko vzniku cukrovky a dokonce zlepšuje příznaky u pacientů, kteří cukrovkou již trpí. Kromě čaje si můžete vyrobit také prášek, který rozmícháte ve vodě a vypijete. Sušené šípky rozemelte v mlýnku a prosejte přes síto.

  • Se žaludečními problémy pomůže šípek

Trápí vás žaludeční křeče, onemocnění žlučníku nebo průjem? Zkuste šípkový čaj, který se běžně používá v boji s žaludečními problémy.  

Šípkový čaj nejenže skvěle chutná, také jeho pozitivní účinky pro naše tělo jsou ohromující. Až se příště vydáte na procházku, nezapomeňte se porozhlédnout, kde tenhle zázrak roste a nějaký si nasbírejte.

Uvidíte, že vám při dlouhých zimních večerech přijde vhod. Pokud ve vašem okolí žádný neroste, nezoufejte, koupit ho můžete také v obchodě, ale nezapomeňte, že není nad šípkový čaj z čerstvých šípků.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

STŘEDA 03. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
ČTVRTEK 04. 07. 2024
blíženci
Měsíc putuje v Blížencích a je v ubývající fázi. Blíženci ovlivňují ramena, paže, záda, ruce, průdušky a plíce. Jděte na procházku, čerstvý vzduch…
více o tomto dni
PÁTEK 05. 07. 2024
rak
Měsíc ubývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 06. 07. 2024
rak
Měsíc putuje znamením Raka, dnes je novoluní. Něco si přejte, v novoluní se přání plní. Udělejte si očistný den, skoncujte se svými zlozvyky. Věnujte…
více o tomto dni
NEDĚLE 07. 07. 2024
rak
Měsíc přibývá a putuje znamením Raka. Nevětrejte peřiny venku, zůstala by vám v nich vlhkost. Jezte jen lehkou stravu, žaludek je citlivý. Věnujte se…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 08. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
ÚTERÝ 09. 07. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v přibývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni

Nuda pláže v Česku - máme pro vás přehledný seznam nuda pláží podle 14 krajů 

A co Jindřiš nedaleko Jindřichova Hradce.. Malé ale hezké koupání, čistá voda...😎

Nová podlaha v bytě? Poradíme, jakou zvolit pro jednotlivé místnosti, abyste byli opravdu spokojeni

Já jsem nedávno zde https://magazin.nejlevnejsipodlahy.cz/clanek/co-je-to-pokladka-masivnich-parket-na-stromec...

Je vodíková voda zázračným nápojem nebo jde o největší podvod 21. století?

Nechápu příteli Rudo,že se tak schazuješ a mluvíš o čemu naprosto vůbec nerozumíš. Když já jsem se zabýval výr...

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Přrodní látky na zvýšený cholesterol

Ahoj, taky sem mel problemy s vysokym cholesterolem. Kamarad mi doporučil fermentovanou ryzi, ...

Zhoubný nádor slinné žlázy

Dobrý den, já to měla jinak...ne na horním patře, ale jako zvetsenou uzlinku, která se ...
Zobrazit všechna témata

Co je klíčem ke komfortnímu a úspornému bydlení?

Pohodlí, úspora financí a nenáročná údržba bydlení je snem každého majitele nemovitosti. Základním prvkem, který přispívá ke spokojenosti, jsou kvalitní okna, která odpovídají moderním standardům a jsou vybraná...

Vysvědčení je tu! Je rozumné děti za známky odměňovat nebo trestat?

Školní rok je u konce a začínají prázdniny. Oddychnou si všichni. Školáci, studenti i učitelé. Po náročných deseti měsících startují dva měsíce klidu, pohody a odpočinku. Ovšem s koncem školního roku je spjato ...

Zoodle neboli zeleninové nudle: Připravte si netradiční, rychlý a zdravý pokrm

Nízkokalorické zeleninové nudle jsou trend! Zoodle můžete vyrobit prakticky z čehokoliv, nejčastěji se pro tento účel využívá cuketa, řepa, dýně, mrkev nebo třeba celer. Zeleninové nudle lze připravit sladké i ...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Nová etapa života začíná... aneb Znovu a lépe

Taky jste v životě někdy udělali věci, na který nejste zrovna pyšný? Já mnohokrát. Ale vždycky jsem se z nich snažila ponaučit. A právě teď skončila jedna etapa, která mě celý tři roky tížila. Nebudu zastírat skutečnosti, protože můj příběh může třeba někoho inspirovat k tomu, žít líp a vyvarovat se stejným chybám. Co mě tedy posunulo dál?