Trápí vás alergie? Vyzkoušejte nejúčinnější přírodní antihistaminika
Alergie není doménou jen jarního období. Potrápit dokáže po celý rok. Mnoho alergiků má potíže koncem léta, se začínajícím podzimem. Přitom však mnohdy není třeba užívat speciální léky. Jestliže je alergie mírnějšího rázu, bohatě mohou postačit přírodní antihistaminika. Fungují rychle a jsou téměř stejně účinná jako jejich příbuzní z laboratoře.
Alergie je vlastně abnormální reakce imunitního systému. Lze ji popat jako jakousi přecitlivělost. Sezónní alergie se projevuje kýcháním, svěděním, vodnatou rýmou i škrábáním v krku.
Alergie a histamin
Alergická reakce funguje tak, že když se dostanete do kontaktu s alergenem, imunitní systém se vyleká a začne tento alergen považovat za hrozbu. A reaguje mimo jiné tak, že uvolní chemickou látku zvanou histamin. Ten pomáhá bojovat například s parazity. Ovšem v případě alergie vlastně najednou histamin bojuje proti něčemu absolutně neškodnému. A kvůli tomu se následně objevují i příznaky alergie. Antihistaminika, která se užívají, vlastně blokují účinky histaminu. Což znamená, že mu nedovolí, aby jakkoliv na alergeny reagoval. V lékárně je možné sehnat volně prodejná antihistaminika, která mimochodem patří mezi jedny z nejprodávanějších léčiv vůbec. V případě, že chemické tabletky nechcete užívat, můžete vyzkoušet i pomoc přírody. Některá přírodní antihistaminika totiž mohou být stejně účinná jako tyto tabletky. Navíc jsou zdarma a zcela bez nežádoucích účinků.
Přírodní probiotika a prebiotika podporují imunitu a pomáhají s celou řadou zdravotních obtíží
Přírodní antihistaminika: Kopřiva
Obyčejná kopřiva, která roste doslova na “každém rohu” patří mezi nejsilnější antihistaminika. Je to bylinný lék prověřený staletími. Dokonce i moderní studie potvrdily, že kopřiva skutečně může fungovat jako silné antihistaminikum a je schopna pomoci při projevech alergie. Je však důležité vědět, že volně rostoucí kopřivu bychom měli sbírat maximálně jen do konce května. A to z důvodu obsahu dusičnanů. V dalších měsících je možné sbírat výhradně jen mladé výhonky. Případně si kupte kvalitní sušenou kopřivu na čaj nebo kopřivovou tinkturu. Rozhodně byste měli vědět i to, že kopřivu není vhodné užívat déle jak měsíc bez přerušení.
Přírodní antihistaminika: Rooibos
Při nepříjemných alergických reakcích může pomoci i obyčejný čaj rooibos. I on patří mezi velice silná antihistaminika. Roobios neobsahuje kofein ani jiné stimulanty, tudíž je vhodný i pro malé děti. Užívání čaje rooibos však není omezeno jen na pouhé pití. Při zevních alergických projevech jej můžete využít na obklady. Pomůže při kopřivce, ekzému nebo jiném podráždění kůže. V případě alergické rýmy pak můžete rooibos využít i jako alternativu nosních kapek. Rýmu by měl poměrně rychle zmírnit.
Přírodní antihistaminika: Bromelain
Když se řekne bromelain, lze si představit například ananas, který této látky obsahuje skutečně velké množství. A co to ten bromelain vlastně je? Jde o enzym, který byl hojně využíván jako léčivo především ve střední a jižní Americe. Bromelain je protizánětlivý a pomáhá i na ucpaný nos. Některé studie dokonce skutečně potvrdily, že bromelain může být při alergiích velice účinný.
Přírodní antihistaminika: Devětsil
Nepříliš známou bylinou na alergie je devětsil lékařský. V některých zemích se z něj dokonce vyrábí lék na alergii. Devětsil má silné protizánětlivé účinky a dokáže se úspěšně poprat s následky sezónní alergie. Eliminuje svědění očí, kýchání, vodnatou rýmu i ucpaný nos. Údajně by mohl být účinný i na celoroční alergie, jako je alergie na prach či zvířecí srst. Devětsil se využívá i při léčbě bronchitidy, astmatu či zahlenění.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku