Kortikoidy pomáhají nejen při alergiích. Jaká jsou jejich rizika?

Kortikoidy pomáhají nejen při alergiích. Jaká jsou jejich rizika?

V našem organismu funguje kortizol a jeho deriváty jakožto stresové hormony, které člověku díky svým účinkům umožňují přizpůsobovat se vystavení dlouhodobému stresu a zátěži. Jejich účinek je velice široký a hlavním využitím je především tlumení imunitního systému člověka na mnoha úrovních. Kortikoidy tak dokážou zablokovat například silnou autoimunitní nebo alergickou reakci, například u astmatu nebo u výskytu atopického ekzému na kůži.

Čtěte také:

Lupénka

Kortikoidy se mohou využívat v podobě tablet, mastí nebo i inhalačních kortikoidních léků.

Podávání kortikoidů

V případě, že se kortikoidy podávají v tabletách, se sice vstřebávají do krve v miligramových dávkách, ale mívají nežádoucí účinky na celou látkovou výměnu organismu.

Na problémy s astmatem se předepisují hlavně inhalační kortikoidy, jejich dávky jsou mikrogramové a vstřebávají se minimálně do krve, takže jsou svými nežádoucími účinky prakticky neškodné. Působí jen v tom místě, kde je to žádoucí a na zbytek těla nemají prakticky žádný vliv, pokud jejich dávkování je v odpovídajícím množství.

Dávkování kortikoidů je nutné vždy dodržovat. V případě, že se objeví u uživatele nežádoucí účinky, pak je nutné po konzultaci s lékařem dávkování upravit.

Kortikoidní léky mají výrazné účinky a pomáhají často i tam, kde jiná léčba selhává.

Nežádoucí účinky kortikoidů

Kortikoidy jsou na jednu stranu velice účinné, ale na stranu druhou velmi zrádné léky. U autoimunitních nemocí i jiných chorob kortikoidy neléčí vlastní příčinu onemocnění, ale blokují imunitní systém poškozující tělo pacienta. Ve chvíli, kdy jsou kortikoidy nasazeny, projevy nemoci obvykle rychle ustoupí, po vysazení se však projevy mají tendenci opět navracet. Užívá-li pacient kortikoidy dlouhodobě a pak je náhle vysadí, může dojít až k jeho ohrožení na životě. Nadledviny člověka dlouhodobě užívajícího kortikoidy, je totiž přestanou přirozeně vyrábět, vysazování musí proto probíhat postupně.

Jedním z možných negativ kortikoidů je také celkové utlumení imunitních reakcí organismu, člověk se tak stává náchylnějším k různým infekcím a ke vzniku nádorových onemocnění.

Cushingův syndrom

Nadměrný příjem kortikoidů (může nastat i přirozeně nadměrnou funkcí nadledvin) způsobuje pro náš organismus vedlejší nežádoucí účinky, které se nazývají Cushingův syndrom. Tento syndrom se projevuje těmito nežádoucími účinky:

  • Obezita a nerovnoměrné přerozdělení tuku v těle člověka

Tuk se hromadí v těle nerovnoměrně, a to především v oblasti břicha, vzniká tak velké tučné břicho s úzkými končetinami, tuk se rovněž typicky hromadí v oblasti obličeje a vzniká tak typický obézní měsíčkovitý obličej.

  • Zvýšení hodnoty cukru v krvi

Zvýšenou hladinou cukru v krvi se zvyšuje i riziko vzniku cukrovky druhého typu.

  • Poškozování kůže

Kortikoidy, a to zejména ty v tabletové formě, mívají negativní vliv na tvorbu kolagenu, který se v kůži nachází. Kůže tak poté začíná praskat a dochází ke vzniku strií – prasklin, typicky na břiše. Tyto strie bývají temně fialového zbarvení. Spolu s těmito problémy se objevuje také pomalé hojení ran.

  • Potlačení vlastní obranné reakce kůže

V průběhu terapie léčby kortikoidy se u člověka mohou častěji objevit bakteriální, houbové nebo virové infekce projevující se nejen na kůži. Při intenzivní dlouhodobé léčbě kortikoidy může docházet k atrofii kůže, tedy k jejímu ztenčení, jemnému řasení a prosvítání cév. Kůže je potom mnohem zranitelnější. Kortikoidy také způsobují stažení krevních vlásečnic. Pokud se k ošetření pokožky používají přípravky s obsahem hormonů pravidelně a dlouhodobě, ztrácejí stěny vlásečnic svoji pružnost, zůstávají trvale rozšířené a snadno praskají.

Kortikoidy - Cushingův syndrom

  • Zvýšení krevního tlaku

Vysoký krevní tlak má negativní vliv a dopady na rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny) a její komplikace.

  • Používání kortikoidů v oblasti obličeje

Při delším podávání kortikoidů v oblasti obličeje může dojít k přivyknutí kůže na podávané přípravky. Po jejich vysazení se pak může na pokožce objevit výsev červených drobných pupínků okolo úst, jedná se o tzv. periorální dermatitidu. Komplikací lokální léčby kortikosteroidy může být také kontaktní alergie na tuto účinnou součást zevní terapie.

  • Žaludeční vředy

Kortikoidy mají schopnost blokovat ochranný hlen žaludku, který žaludek chrání před účinky kyseliny chlorovodíkové. Samotné kortikoidy nemají na vznik žaludečních vředů vliv, pokud však zkombinujeme kortikoidy a nesteroidní antirevmatika, pak je riziko vzniku žaludečních vředů poměrně vysoké

  • Osteoporóza

Kortikoidy mají vliv i na stavbu kostí a jejich dlouhodobé užívání způsobuje projevy této nemoci.

  • Zhrubnutí hlasu

Trvalé užívání kortikoidů v jejich inhalační formě může změnit hlas kvůli ovlivnění sliznice hlasivek.

  • Negativní vliv na produkci přirozených hormonů kůry nadledvin

Vstřebané kortikoidy působí tlumivě na produkci přirozených hormonů kůry nadledvin. To se projeví jako akutní neschopnost organismu reagovat na zátěž a stres.

Kortikoidy - kdo by si na ně měl dávat největší pozor?

Závažnými poruchami způsobenými užíváním kortikoidů jsou ohroženy především malé děti, rovněž u těhotných žen je nutné tyto prostředky aplikovat velice opatrně.

Užívání kortikouidů jen pod dozorem lékaře!

Ošetřující lékař předepisuje kortikoidy v takové dávce a formě, aby způsobovali co nejmenší škodu. Kompetentní lékař si musí být možných vedlejších účinků těchto léčiv vědom, a pokud pacienta těmto účinkům vystaví, pak k tomu má důvody. U každého pacienta se tato situace musí řešit individuálně. Při užívání kortikoidů je však vždy konzultace s lékařem nutná. Ten zváží, zda pozitiva takovéto léčby převládnou nad možnými negativy. Je rovněž důležité zvážit způsob podání a dávkování léku, které stanoví lékař, který musí mít veškerou naši důvěru.



Diskuse k článku

  • Dumashel

    10:18 27. 1. 2017 0
    Dámy, není přece nutné, abyste své negativní emoce projektovali do diskuze na tak důležité téma, kterým ajurvéda je. Obě máte s tímto darem starých časů očividné zkušenosti, kterými byste se naopak měly navzájem obohacovat a nikoliv se osočovat z neznalosti stravovacích návyků Eskymáků. :)))
  • Bedřich Lesák

    20:58 26. 1. 2017 0
    Ajurvedu nikdo nezpochybňuje, mně zaujalo tvrzení o zabíjení a masu. Zajímá mě Váš vyjádření,jestli lidé v oblastech kde není možné rostlinné zemědělství mají jinou možnost, než se živit lovem ryb a některých živočichů. Děkuji za komentář. B.L.
  • ufff

    08:43 26. 1. 2017 0
    Jste vážně otravná, už dávno se vám dávám najevo, že mne nebavíte a ještě jste to nepochopila. Tak nechápejte nadále, už se sem nebudu vracet. K pochopení skutečné ájurvédy nemáte kapacitu.
  • Berus

    08:23 26. 1. 2017 0
    Poslyšte, podívejte se na sebe jak jste naštvaná a vzteklá a to jen proto ,že neznáte odpověď na mé poznámky o tom co mají např podle Vás jíst severské domorodé kmeny, když jim tam neroste zrní :-). Evidentně problémy máte Vy s dovolením. Nikdo Vám přece nic zlého nedělá, je normální, že lidé vedou dialogy o různých názorech na věc. Pokud názory nejsou omezeným dogmatem, je to zdravé. A s tou vědou a jedy opatrně ať Vás vaše "prozřetelnost" nevezme za slovo. Až budete potřebovat antibiotika Neberte je! Vždyť je to umělé vytvořený jed a navíc vědci,který likviduje v těle vše živé přece ;-). Jsem zvědavá pak na ty následky když se nevyléčíte :-). A vsadím se,ževkaždý den ikdyž nesníte kousek masa se podílíte svou stravou na vyvražďování živých bytostí po celém světěna úkor pěstování toho co máte v jídle a čím se krmíte. Nic není černobílé paní Jarko. S odstupem času o tom popřemýšlejte. ;-)
  • Jarka

    15:37 25. 1. 2017 0
    Už mne nebavíte, podělala jsem se z vás strachy, takže se mějte se hezky, žijte z krve utrpení nevinných tvorů a řešte donekonečna své neřešitelné potíže, evidentně vás samotnou baví.
    Nicméně nemusíte se moc trápit, o tradiční nezkřivené medicíně se tu obecně moc neví, je nepohodlná a nepřizpůsobivá civilizovaným mozkům.
  • Berus

    15:33 25. 1. 2017 +1
    :-)) presvedceni mate prave Vy a mate strach, kdyz by Vam ho nekdo vzal, ten strach casto probouzi i agresivitu. Trochu to zavani nabozenstvim ty reakce. Jestli tak znate ajurvedu, vite kde vznikla a v kterem regionu. Pak pochopite ze krome obecne aplikovatelnych skutecnosti, ktere pomahaji zit stridme a v rovnovaze a nejsou know how zadneho uceni ani mediciny, nemuzete ajurvedu komplexcne narvat vsem a vsude. To plati pro cinskoiu i klasickou medicinu atd. Podle meho nazoru Vam chybi sirsi vzdelani, aby Vase mysl/bytost byla schopna objektivnejsiho pochopeni a uvedomeni si. Tak se nezlobte a hezky den Vam preji v pohode a klidu.
  • Jarka

    15:24 25. 1. 2017 0
    Vaše přesvědčení nemají s tradiční ájurvédou nic společného, jen kombinujete výchovu sebedestruktivní civilizace s nějakými ájurvédskými postupy, jež jsou poměrně dnes populární, ale neřeší přirozeně nic podstatného, i když pomáhat občas můžou.
  • Jarka

    15:22 25. 1. 2017 0
    Pokud se nadále budete ládovat jedy získanými uměle nebo z utrpení jiných tvorů, tak se natrvalo žádných nemocí nezbavíte, ale evidentně si je chcete pro svou vědoucí zatemněnost uchovat, tak si je nechte a dejte mi pokoj, dík.
  • Berus

    15:12 25. 1. 2017 0
    :-)) pouze 35 let praxe a studii a nejen ajurvedske, protoze s jednim smerem nemuzete resit vsechno, tedy muzete, pokud jste omezeny a mate sklony k vire v jednu modlu. Pak podle toho vypada vysledek ze. A to se tyka jakekoli mediciny. A clovek musi a ma uspokojovat sve pudy., je to prirozene. Nechci Vas poucovat, ovsem clovek zadne pudy dravce nema :-))) protoze evolucne neprosel zadnym takovym vyvojem, vice lidske genotypy, jestli budete mit trpelivost si nastudovat. Nejblizsi pudy, ktere odpovidaji primo si zajistit potravu aby prezil jsou "pudy" sberace a pudy lovce. Samozrejme podle toho v jakych klimatickych a regionalnich podminkach se nachazel s ohledem na aktualni mentalni vyvoj cloveka. Samozrejme, pokud v Indii drepite na bobku pred barakem na prasne ceste v 35 stupnovem vedru, tak Vas steak zabije :-) a v pohode Vam staci se krmit suchou ryzi. Zkuste ale na druhou stranu puvodnim kmenum na Aljsce nebo Sibiri (at je to transparentni) rici, at si na snehu vypestuji mrkev, na toz obili, aby nelovili chudacky rybicky nebo tulene pro jejich maso a tuk (tedy rychlou energi). Nebo Ti lide jsou omyl?. oni tam nemaji byt? chovaji se neprirozene? V teplem a priznivem podnebi metabolismus funguje diametralne jinak nez v kliematicky drsnejsich podminkach se pocasi a teploty tyce. Viz studium metabolismu savcu a prijem energie. Je se odporstit od nekterych demagogickych pravd a vnimat zivot v jeho citlive prirozenosti, souvislosti a pochopeni leckoho prekvapi.
  • Jarka

    14:57 25. 1. 2017 0
    O tradiční ájurvédě víte málo, ta zcivilizovaná je na spoustu běžných nemocí krátká. Jestliže člověk uspokojuje pudy dravce, je pouze zvíře v lidské podobě, ale to je jeho svobodná vůle.
  • Berus

    14:14 25. 1. 2017 0
    To je nezpochybnitelné :) Znám ajurvedu, konec koncu by mela byt starsi nez i cinska medicina klasicka, takze uz jen ty zkusenosti co ajurveda ma musely byt overene, ze funguji. Ale i Ajurveda je na atopicky ekzem kratka. Bavime se o kortikoidech a kuzi, tak proto mluvím o atopu. S nekterymi vecmi se hnout proste neda, clovek a jeho zkusenosti nejsou nekonecne a vsemocne, vidim to ve zdravotnictvi dnes a denne. Bude to trvat jeste dlouho nez clovek bude vice vedet a chapat a tedy i umet. PS: maso neni jed. Paklize z velke casti planety nevymazete populace, ktere se bez masa a rychlych energii neobejdou. Chce to byt proste v souladu a prirozeny. Clovek neni ani krava ani vlk, clovek je clovek.
  • Jarka

    15:35 24. 1. 2017 0
    Tradiční ájurvéda přistupuje ke každému individuálně a není to jen o aplikaci léčiv, ale o detoxu, dietě a celkovém životním stylu. Pak mizí nemoci poměrně přirozeně, zvláště nezabředne-li pacient do běžných závislých toxikací (bílé jedy, teiny, maso).
  • Berus

    15:14 24. 1. 2017 0
    Tak obecne se s kuzi da samozrejme dobre "pracovat", kdyz to neni treba takovy atopicky ekzem. Neznam nikoho, komu by cokoli pomohlo. Max ze se ve vyjmecnych pripadech sam zttratil a nikdo nenasel souvislost. Reci o psychice jako souvilosti nikdo treba nepopira, ale nikomu ta teorie nikdy stejne nepomohla. Obcas veme prave atopik za vdek i kortikoidem, kdyz uz se to neda vydrzet.
  • Jarka

    14:47 24. 1. 2017 0
    Kůže ukazuje na životní styl, takže obvykle stačí upravit životosprávu. Osobně na alergické reakce mi skvěle pomohl nýmový olej, myslím taky jeden ze zapovězených zde.
  • Berus

    08:03 24. 1. 2017 0
    Myslim, že často to tak bývá, souhlasím. V případě kožmích nemocí většinou si tím nejsem jistá. Nejsou na tom tak velké peníze, výzkum bude skabší, protože nejde trak často o ohrožení života. Jinak farma lprůmysl je svinstvo obecně.
  • Jarka

    11:59 21. 1. 2017 -1
    Ale existuje, jen se farmaciím nehodí, takže nejsou zde běžně dostupné.
  • Berus

    10:37 21. 1. 2017 0
    Blbý je ,že v mnoha případech kdy postižení je pro jedince nesnesitelné nic jiného nepomůže. Respektive neexistuje zatím lepší lék než kortikoidy. A teď babo raď.
  • Jaká pozitiva???

    11:37 20. 1. 2017 0
    Akorát z nemocných dělají závisláky na farmacii, neřeší v základu nic!
  • Zobrazit další komentáře

Lunární kalendář

PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...