Míčkování – česká metoda pomáhající při léčbě astmatu a dalších potíží
Trpíte vy nebo vaše dítě astmatem či jinými problémy dýchacích cest? Vyzkoušejte metodu míčkování, kterou vytvořila česká fyzioterapeutka Zdena Jebavá. Míčkování je snadné, takže jej zvládne provádět v podstatě každý. Navíc jde o velmi příjemnou masáž, která bude vás i vaše děti bavit. Pomůže vám při léčbě astmatických, průduškových nebo alergických onemocnění.
Co je míčkování?
Míčkování je mezinárodně uznávaná pomocná fyzioterapeutická metoda. Slouží jako doplněk jiné léčby, kterou určí lékař. Míčkování vzniklo jako pomoc pro léčbu dětí s astmatem, avšak autorka metodu nadále rozvíjí a dnes se tak využívá i při dalších onemocněních a potížích. Má zkrátka velmi široké uplatnění.
Míčkování – masáže s balonky
Při metodě míčkování se, jak už z názvu vyplývá, používají míčky, kterými se masíruje určitá část těla. Autorka míčkování používala molitanové míčky, které mají nejlepší účinky. Míčky mají různé rozměry, přičemž na obličej se používají menší, o průměru 2 centimetry, na tělo se hodí míčky o průměrech 5, 7 a 9 centimetrů. Molitanové balonky vhodné pro míčkování pořídíte za pár korun ve sportovních potřebách.
Techniky masírování pomocí míčků nejsou složité. Míček buď pevně držíme v prstech a suneme jej tak, aby se neotáčel, to je technika vytírání, anebo použijeme koulení, kdy míček koulíme pomocí prstů, dlaní a zápěstí. Masáže provádíme mírným tlakem, tedy tak, aby se před míčkem vytvářela kožní řasa.
Jak míčkování funguje?
Možná si říkáte, jak může fungovat masáž pomocí míčků třeba na potíže s dýchacími cestami? Je to jednoduché. Při míčkování dochází vlivem povrchové masáže k tlaku na akupunkturní a akupresurní body, zároveň se masírují se svaly, které se tak protahují. Po tlaku následuje uvolnění tkáně a svalů.
Masáž pomocí míčků tak uvolňuje svalstvo břišní, hrudní a krční, ale také svaly pánve, páteře či ramenního pletence. Zároveň se uvolní svalovina průdušek a bránice. Díky tomu se hrudní dýchání převede na břišní a dojde k prohloubení dechu a snížení dechové frekvence. Dochází tak ke zvýšení vitální kapacity plic, proudové rychlosti vydechovaného vzduchu i vteřinového vdechu. Můžeme tedy říct, že míčkování vede k celkovému zlepšení dýchacího systému a snížení dechových potíží.
Zároveň míčkování uvolněním křečovitě stažených svalů průdušek podporuje vykašlávání hlenů. Masáž dále povzbuzuje celý imunitní systém, což vede k rychlejšímu uzdravování a menší náchylnosti k onemocnění. Pozitivní vliv má míčkování také na kosterní svalstvo a přispívá tak ke zlepšení držení těla.
Míčkování pomáhá při onemocnění dýchacích cest
Právě díky tomu, že míčkování svým působením usnadňuje dýchání, využívá se zejména při onemocnění dýchacích cest. Pokud je metoda prováděná správně, vede míčkování ke zkrácení doby nutné k léčení onemocnění a omezuje tak nutnost podávání léků. Snižuje také závažnost projevů potíží s dýchacími cestami a snižuje i četnost onemocnění.
Míčkování uleví i od jiných problémů
Kromě astmatických potíží, zánětlivých onemocnění plic, průdušek, hrtanu pomáhá míčkování také na choroby hlasivek a obličejových dutin. Využívá se také při akutní a chronické rýmě. Míčkování lze dále použít u pacientů s cystickou fibrózou. Jeho účinky oceníte také pokud máte poruchu imunity a v důsledku toho časté infekce dýchacích cest. Míčkování totiž zvýší obranyschopnost vašeho těla.
Dále míčkování mírní pylové alergie a ulevuje od migrény. Napomáhá také léčbě vadného postavení páteře a zlepšuje spasticitu, dlouhodobě napjatou svalovinu u dětí s mozkovou obrnou. Rovněž se využívá při obrně periferních nervů, svalové dysbalanci a bolesti zad. Míčkování se doporučuje na zmírnění poúrazových stavů, pomáhá hojit bolestivé jizvy, otoky a využívá se i na bolestivé klouby. Kromě toho všeho může míčkování pomoci i při poruchách trávení a vylučování.
Čím míčkování doplnit?
Samozřejmě si nelze myslet, že míčkování samo vyřeší veškeré obtíže. Jde pouze o doplňkovou metodu, která může významně napomoci léčbě naordinované lékařem. K celkovému zlepšení zdravotního stavu je ale nutná co nejkomplexnější léčba. Proto se kromě míčkování doporučují i další alternativní metody, jako jsou koupele, balneoterapie, dechová cvičení, pití a inhalování minerálních vod, ozdravné pobyty u moře, homeopatie a další.
Pro úspěch léčby je důležitá také pravidelnost provádění masáže technikou míčkování. Doporučuje se míčkovat jednou denně, při dušnosti a zánětech i několikrát za den. Vždy stačí několik minut.
Jednoduchost provádění a velká účinnost
Velkou výhodou metody míčkování není jen široká možnost uplatnění a poměrně vysoká účinnost při mnohých potížích. Jistě oceníte také jednoduchost jejího provádění. Na základě instruktáže fyzioterapeuta se snadno naučíte techniku masáže a můžete tak míčkování aplikovat doma pro zlepšení zdravotního stavu svých dětí a dalších rodinných příslušníků.
Míčkování je pro masírovaného velmi příjemné, proto je metoda oblíbená a děti ji dokonce samy vyžadují, často ji berou jako formu hry a příjemné mazlení s rodiči. Pokud tedy vaše dítě či nějaký příbuzný trpí astmatem či jiným onemocněním dýchacích cest nebo svalů, určitě míčkování vyzkoušejte. Děti i dospělí si metodu oblíbí, vy ji zvládnete snadno provádět, a navíc tak svým blízkým ulevíte.
Diskuse k článku
RE : Míčkování – česká metoda pomáhající při léčbě astmatu a dalších potíží