Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity není jednorázovou akcí, je to setrvalý proces učení. Patogeny z vnějšího světa nezmizí, dokonce mají tu schopnost se přizpůsobovat změněným podmínkám. Proto bychom o svou imunitu měli pečovat. Posílení imunity u dětí je klíčové i v tom, že se jejich imunitní systém učí ještě intenzivněji než u nás dospělých. Jak na přirozené posílení imunity u dětí?

Čtěte také:

Imunita - prevence boreliózy

Dětská imunita se od dospělé liší

Dříve než se pustíte do bezhlavého posilování imunity u dětí, je třeba si uvědomit, že potřeby dítěte a dospělého se liší. Zejména v prvních letech života – většina odborníků se shoduje na období mezi šestým a sedmým rokem života se buduje její základ. Právě tato doba rozhoduje, jak bude jedinec zvládat útoky zvnějšku, ale i zevnitř. Imunita totiž není „jen“ obrana proti vnějším patogenům (ať už virům, bakteriím, plísním…), ale také pečuje o správnou činnost buněk uvnitř těla. Pokud tak nečiní nebo je naopak příliš aktivní, mohou se objevit alergie, autoimunitní onemocnění a řada dalších nepříjemných chronických potíží. Dětská imunita se tedy buduje postupně. Pokud jsou její reakce „zdravé“, pak „útoky“ zvládne a učí se na nich.

Imunita u dětí: Dbejte na pestrou stravu

Naše imunita je značně závislá na tzv. střevním mikrobiomu, respektive jeho diverzitě (pestrosti). Zjednodušeně řečeno, čím pestřejší je skladba našich mikroorganismů ve střevě (a na správných místech), tím snadněji se dítě „ubrání“ případným patogenům. Pestrosti však dosáhnete jen tím, že dítě bude konzumovat pestrou stravu. Jednostranně zaměřené stravování, jakkoli dobře míněné, může paradoxně dítě spíš oslabit. Velkou úlohu hraje také kojení v prvních měsících (někdo uvádí do 2 let dítěte) života. Díky mateřskému mléku dítě získává (mimo jiné) cenné mikroorganismy od matky. První alergeny (např. lepek) odborníci doporučují postupně zařazovat od půl roku života.

Posílení imunity u dětí? Zařaďte Omega 3, vitamin D a vitamin C

Vedle pestré stravy je dobré během náročnějších období (například podzimní návrat do škol, chřipkových epidemiích apod.) je dobré zvážit vhodné potraviny, případně doplňky stravy, které imunitu přirozeně podporují. A spolu s ní ještě působí na řadu důležitých funkcí.

Omega 3 mastné kyseliny – většina lidí si jej spojí s kardiovaskulárními chorobami (resp. prevencí proti nim), ale Omega 3 toho umí výrazně více. Posiluje imunitní systém (zejména její účinné látky DHA a EPA), činnost mozku (podporuje soustředění a paměť) a řada studií dokazuje, že jsou prospěšné i u dětí s ADHD. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách, mořských řasách a plodech. Bohužel rostlinný zdroj (lněná semínka, avokádo…) obsahuje jinou účinnou látku (ALA), kterou naše tělo musí nejprve přeměnit na DHA či EPA a její účinnost je pak jen v řádu několika procent (vs. živočišné zdroje cca 85 %). SZÚ označilo Omega 3 dokonce za jednu z možných látek sloužících jako součást prevence proti koronaviru.

Vitamin D – přirozeně jej získáváme ze slunečního záření, u dětí je vedle podpory imunity zásadní též pro správný vývoj kostí, chrupavek, ale i mozku. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách. Podle statistik SZÚ je ho dlouhodobě v našich tělech nedostatek. Proto je vhodné zvážit i kvalitní doplňky stravy.

Vitamin C – v létě jsou zahrady plné vitaminu C (třešně, jahody, rybíz, brusinky, růžičková kapusta, květák, rajčata, šípek), který je dlouhodobě spojován právě s imunitou. Vedle toho podporuje nervovou soustavu a chrání buňky před oxidativním stresem.

Mezi látky, které ještě přirozeně imunitu (nejen dětí) podporují jsou například zinek (pozor však při podezření na boreliózu – bakterie Borrelia se na rozdíl od ostatních bakterií živí právě zinkem!), česnek, zázvor, cibule, kurkuma s pepřem.

9707 

Posílení imunity: Pobyt venku za každého počasí

Pohyb a „čerstvý“ vzduch je pro imunitu dítěte velmi zásadní. Stejně jako dostatek „zdravé“ špíny. Právě přemíra hygieny a dezinfekcí je pro vývoj imunitního systému dítěte ohrožující. Zdravé hygienické návyky (mytí rukou po toaletě apod.) jsou samozřejmostí, ale hysterie, že dítě pojedlo trochu bahna nebo kočičí žrádlo je již spíš na škodu. Imunita i dítě mají například v dešti možnost zvyknout si i na trochu nepohodlí. Skvělou variantou je například stanování, třeba i na zahradě. Pokud prší, nazujte holínky, dejte pláštěnku a zkuste skákat v loužích. Vždy je samozřejmě nutné přihlédnout k aktuálnímu stavu dítěte.

Posílení imunity: Ach ta psychika!

Velkou roli v případě imunitních reakcí hraje samozřejmě také psychika. Zejména o prázdninách, kdy se již příliš nenosí prázdniny u babičky po celé dva měsíce, ale spíš neustálé přebíhání mezi zážitky, toho na dítě může být zkrátka moc. Dovolte si jednou „nic“ nedělat. Třeba se válet v posteli, na zahradě nebo si jen udělat piknik. Pokud je dítě častěji nemocné (může se přidat i noční pomočování), zkuste si s ním sednout a „popovídat“. Spíš ho nechte vyprávět. Může se ukázat, že nějaká událost v jeho životě na něj má velmi oslabující účinky (může to být věta od kamaráda, rozvádějící se sousedi anebo strach z něčeho).

Imunita u dětí: Pořiďte domácího mazlíčka

Možná jste již zaznamenali, že děti, které vyrůstají spolu se zvířaty jsou do určité míry zdravější. Důvodů bychom našli mnoho, ale mezi dva zásadní patří autenticita zvířete, které je schopno vracet bezpodmínečnou lásku téměř za každých okolností a druhou je opět podpora střevního mikrobiomu dítěte. Zvíře totiž rozšiřuje rozmanitost. Příjemným efektem je také výuka k zodpovědnosti.

Zajímavost na závěr

Pokud vaše dítě „jí holuby“, tedy spokojeně si vrtá v nose, aby ulovený výsledek následně snědlo, vězte, že i to je posílení imunity! Na nosních sliznicích se totiž zachycují bacily, které, pokud se v malém množství dostanou do střeva, může si na ně imunita vytvořit protilátky.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!