Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity u dětí? Choďte s nimi ven i v dešti

Posílení imunity není jednorázovou akcí, je to setrvalý proces učení. Patogeny z vnějšího světa nezmizí, dokonce mají tu schopnost se přizpůsobovat změněným podmínkám. Proto bychom o svou imunitu měli pečovat. Posílení imunity u dětí je klíčové i v tom, že se jejich imunitní systém učí ještě intenzivněji než u nás dospělých. Jak na přirozené posílení imunity u dětí?

Čtěte také:

Imunita - prevence boreliózy

Dětská imunita se od dospělé liší

Dříve než se pustíte do bezhlavého posilování imunity u dětí, je třeba si uvědomit, že potřeby dítěte a dospělého se liší. Zejména v prvních letech života – většina odborníků se shoduje na období mezi šestým a sedmým rokem života se buduje její základ. Právě tato doba rozhoduje, jak bude jedinec zvládat útoky zvnějšku, ale i zevnitř. Imunita totiž není „jen“ obrana proti vnějším patogenům (ať už virům, bakteriím, plísním…), ale také pečuje o správnou činnost buněk uvnitř těla. Pokud tak nečiní nebo je naopak příliš aktivní, mohou se objevit alergie, autoimunitní onemocnění a řada dalších nepříjemných chronických potíží. Dětská imunita se tedy buduje postupně. Pokud jsou její reakce „zdravé“, pak „útoky“ zvládne a učí se na nich.

Imunita u dětí: Dbejte na pestrou stravu

Naše imunita je značně závislá na tzv. střevním mikrobiomu, respektive jeho diverzitě (pestrosti). Zjednodušeně řečeno, čím pestřejší je skladba našich mikroorganismů ve střevě (a na správných místech), tím snadněji se dítě „ubrání“ případným patogenům. Pestrosti však dosáhnete jen tím, že dítě bude konzumovat pestrou stravu. Jednostranně zaměřené stravování, jakkoli dobře míněné, může paradoxně dítě spíš oslabit. Velkou úlohu hraje také kojení v prvních měsících (někdo uvádí do 2 let dítěte) života. Díky mateřskému mléku dítě získává (mimo jiné) cenné mikroorganismy od matky. První alergeny (např. lepek) odborníci doporučují postupně zařazovat od půl roku života.

Posílení imunity u dětí? Zařaďte Omega 3, vitamin D a vitamin C

Vedle pestré stravy je dobré během náročnějších období (například podzimní návrat do škol, chřipkových epidemiích apod.) je dobré zvážit vhodné potraviny, případně doplňky stravy, které imunitu přirozeně podporují. A spolu s ní ještě působí na řadu důležitých funkcí.

Omega 3 mastné kyseliny – většina lidí si jej spojí s kardiovaskulárními chorobami (resp. prevencí proti nim), ale Omega 3 toho umí výrazně více. Posiluje imunitní systém (zejména její účinné látky DHA a EPA), činnost mozku (podporuje soustředění a paměť) a řada studií dokazuje, že jsou prospěšné i u dětí s ADHD. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách, mořských řasách a plodech. Bohužel rostlinný zdroj (lněná semínka, avokádo…) obsahuje jinou účinnou látku (ALA), kterou naše tělo musí nejprve přeměnit na DHA či EPA a její účinnost je pak jen v řádu několika procent (vs. živočišné zdroje cca 85 %). SZÚ označilo Omega 3 dokonce za jednu z možných látek sloužících jako součást prevence proti koronaviru.

Vitamin D – přirozeně jej získáváme ze slunečního záření, u dětí je vedle podpory imunity zásadní též pro správný vývoj kostí, chrupavek, ale i mozku. Přirozeně se vyskytuje v mořských rybách. Podle statistik SZÚ je ho dlouhodobě v našich tělech nedostatek. Proto je vhodné zvážit i kvalitní doplňky stravy.

Vitamin C – v létě jsou zahrady plné vitaminu C (třešně, jahody, rybíz, brusinky, růžičková kapusta, květák, rajčata, šípek), který je dlouhodobě spojován právě s imunitou. Vedle toho podporuje nervovou soustavu a chrání buňky před oxidativním stresem.

Mezi látky, které ještě přirozeně imunitu (nejen dětí) podporují jsou například zinek (pozor však při podezření na boreliózu – bakterie Borrelia se na rozdíl od ostatních bakterií živí právě zinkem!), česnek, zázvor, cibule, kurkuma s pepřem.

9707 

Posílení imunity: Pobyt venku za každého počasí

Pohyb a „čerstvý“ vzduch je pro imunitu dítěte velmi zásadní. Stejně jako dostatek „zdravé“ špíny. Právě přemíra hygieny a dezinfekcí je pro vývoj imunitního systému dítěte ohrožující. Zdravé hygienické návyky (mytí rukou po toaletě apod.) jsou samozřejmostí, ale hysterie, že dítě pojedlo trochu bahna nebo kočičí žrádlo je již spíš na škodu. Imunita i dítě mají například v dešti možnost zvyknout si i na trochu nepohodlí. Skvělou variantou je například stanování, třeba i na zahradě. Pokud prší, nazujte holínky, dejte pláštěnku a zkuste skákat v loužích. Vždy je samozřejmě nutné přihlédnout k aktuálnímu stavu dítěte.

Posílení imunity: Ach ta psychika!

Velkou roli v případě imunitních reakcí hraje samozřejmě také psychika. Zejména o prázdninách, kdy se již příliš nenosí prázdniny u babičky po celé dva měsíce, ale spíš neustálé přebíhání mezi zážitky, toho na dítě může být zkrátka moc. Dovolte si jednou „nic“ nedělat. Třeba se válet v posteli, na zahradě nebo si jen udělat piknik. Pokud je dítě častěji nemocné (může se přidat i noční pomočování), zkuste si s ním sednout a „popovídat“. Spíš ho nechte vyprávět. Může se ukázat, že nějaká událost v jeho životě na něj má velmi oslabující účinky (může to být věta od kamaráda, rozvádějící se sousedi anebo strach z něčeho).

Imunita u dětí: Pořiďte domácího mazlíčka

Možná jste již zaznamenali, že děti, které vyrůstají spolu se zvířaty jsou do určité míry zdravější. Důvodů bychom našli mnoho, ale mezi dva zásadní patří autenticita zvířete, které je schopno vracet bezpodmínečnou lásku téměř za každých okolností a druhou je opět podpora střevního mikrobiomu dítěte. Zvíře totiž rozšiřuje rozmanitost. Příjemným efektem je také výuka k zodpovědnosti.

Zajímavost na závěr

Pokud vaše dítě „jí holuby“, tedy spokojeně si vrtá v nose, aby ulovený výsledek následně snědlo, vězte, že i to je posílení imunity! Na nosních sliznicích se totiž zachycují bacily, které, pokud se v malém množství dostanou do střeva, může si na ně imunita vytvořit protilátky.

Autor článku: Markéta Palatin



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 15. 04. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
STŘEDA 16. 04. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 17. 04. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PÁTEK 18. 04. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
SOBOTA 19. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
NEDĚLE 20. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 21. 04. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Karmický vztah nebo opravdová láska? Naučte se je od sebe rozeznávat

Krasny den prosim ohledne karmickeho vztahu o kterem jsem predvedcena ze existuje protoze jsem ho zazila, je...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

ja jsem hadonos, nikdy jsem se necitila jako ulitly strelec, vzdycky me to tahlo k lecitelstvi (neplest si s a...

Třinácté znamení Hadonoš: Jste narození v jiném znamení zvěrokruhu?

to jsem presne ted po precteni rekla manzelovi, celkem slusna spolecnost :)

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

Půjčka na splacení dluhu nebo zaplacení účtů nebo zahájení nového podnikání, Nebank...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

We offer personal/commercial loan to start your business or fix your home? Refinance a busines...

EXPRESNÍ PŮJČKY DO 30 MINUT

We offer personal/commercial loan to start your business or fix your home? Refinance a busines...
Zobrazit všechna témata

Znáte baobab? Superpotravina, která raketově nastartuje imunitní systém

Baobab, známý jako „strom života“ je doslova napěchovaný cennými látkami. Tato superpotravina, pocházející z afrických oblastí, obsahuje obrovské množství vitamínu C, vlákninu i antioxidanty. Pomáhá při stresu,...

5 chyb, kvůli kterým můžete snadno a rychle zničit váš vztah

Vztahy jsou křehké a i malá nedorozumění mohou způsobit jejich postupné rozpadání. Mnozí se však často dopouštějí chyb, které mohou mít okamžité a devastující následky. Od nedostatku komunikace po neschopnost r...

Jarní květiny ve váze: Tipy, jak je udržet krásné a čerstvé co nejdéle

Čerstvé květiny na jaře jsou symbolem ožívající přírody a radosti. Aby jejich krása vydržela co nejdéle, je důležité věnovat jim správnou péči. Poradíme vám, jak udržet čerstvé řezané květiny co nejdéle při živ...

Velikonoce 2025: Víte co je pašijový týden a co jednotlivé dny znamenají?

Dny posledního týdne před Velikonoční nedělí jsou označovány jako pašijový týden. Ten je klíčovou součástí křesťanských Velikonoc, věřící si připomínají poslední dny Ježíše Krista, jeho smrt a vzkříšení. Pašijo...

Objevte čerstvé potraviny, které nejsou jen o chuti, ale i o požitku

Kvalitu života a zdraví můžete ovlivnit sami – konzumací čerstvých potravin s prokazatelným původem. Čerstvé, poctivě zpracované suroviny vám budou chutnat a při jejich konzumaci pochopíte skutečný význam slova...

Ješitnost se netýká jen mužů. Jak ovlivňuje náš život?

Tradičně je ješitnost připisována mužům, avšak velice běžně ji můžeme vídat i u ženského pohlaví. Znáte ve svém okolí někoho, kdo je ješitný? Pak možná tušíte, v čem tkví tato často negativně vnímaná povahová v...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Ergoterapie jako cesta k lepšímu a kvalitnějšímu životu

Už jste někdy slyšeli o ergoterapii? Je to obor, který lidem pomáhá překonávat různé zdravotní problémy, aby mohli znovu vykonávat každodenní činnosti. Ať už jde o zranění, nemoc nebo zhoršení pohybových schopn...

Oprava a restaurování starého nábytku: Jak oživit rodinné kousky?

Máte doma nějaký starý nábytek, který se na první pohled hodí na skládku? Než jej definitivně vyhodíte, zkuste mu dát ještě šanci. Oprava nábytku a laické domácí restaurování nemusí být tak náročné, jak se na p...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Línání u psů je na jaře běžné. Kdy ale zbystřit?

S příchodem jara se chovatelé potýkají s nadměrným línáním u psů. Toto „shazování“ srsti není nic nenormálního a obvykle ustane do jednoho až dvou měsíců. Pejskové se tak zkrátka připravují na teplejší sezónu. ...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Hydrocolon terapie vyčistí střeva a nastartuje detoxikaci. Skutečně to funguje?

Otázka, která mi vrtala hlavou už pěknou řádku let. Ale přece si nepůjdu někam jen tak nechat vypláchnout tlusté střevo. Co když m...

Život je jako jízda na horské dráze. Jednou jsi nahoře a pak dole

Novej rok 2025 je v plnym běhu a zima ve svym středu. Zanedlouho tu bude jaro, který mám spojený s takovou pohodou - pro mě je jaro znamením nový naděje a větší energie. Zpátky ale do přítomnosti. To, co mi připravil začátek roku, jsem si ani ve snu nedokázala představit.