Mořské řasy jako superpotraviny: Poradí si spirulina s žaludečními vředy? – 2. díl
Spirulina patří mezi sladkovodní řasy. Přesto, že je to vlastně úplně primitivní organismus, má pro lidské tělo neskutečná pozitivna. Spirulina je doslova studnice širokého spektra živin a je snadno dostupná.
Mořské řasy mají jedno společné – najdeme je pod vodní hladinou. Některé jsou dostupnější, jiné rostou hlubokou v moři. Přesto, že většina z řas pochází právě ze slaných vod, tentokrát prozkoumáme jednu ze sladkovodních.
Mořské řasy pro zdraví: Spirulina plná chlorofylu
Hledáte-li řasu vhodnou pro detoxikaci organismu, pak je spirulina tou pravou volbou. Spirulina patří mezi řasy sladkovodní a je plná cenných látek, které tělu prospívají. Pečuje i o zdravý nervový systém. Spirulina patří mezi řasy modrozelené. A to proto, že na první pohled je sice zelená, ale kromě chlorofylu obsahuje také modré barvivo fytocyanin. Spirulina má ráda sladké zásadité vody, kde je teplo. Na rozdíl od jiných řas je možné vidět ji jen pouhým okem. Je dlouhá asi půl milimetru.
Sladká spirulina patří mezi mořské řasy
I když žije ve sladkých vodách, často bývá mezi mořské řasy řazena. Je nabitá spoustou cenných látek. Zejména jde o vitamíny (E, F, H a vitaminy skupiny B – pro vegetariány jde to dobrá zpráva, protože patří mezi jeden z největších přírodních zdrojů vitamínu B12). Ukrývá se s v ní i spousta minerálních látek (vápník, hořčík, železo, draslík, selen, mangan, zinek, fosfor).
Spirulina však obsahuje také karotenoidy (alfa i beta karoten, echinenon, kryptoxantin, lutein a zeaxantin) a chlorofyl (hojí rány a působí dezinfekčně, detoxikuje a prokrvuje důležité orgány). Spirulina nepostrádá pochopitelně ani bílkoviny, sacharidy či tuky.
Mořské řasy v akci: Spirulina a další cenné látky
Obrovské množství pak obsahuje spirulina aminokyselin. A to navíc ještě ve vyvážených poměrech. Tedy přesněji řečeno – zcela ideálních pro lidské tělo. Právě díky tomu je spirulina velmi vhodným doplňkem pro jedince, kteří mají specifické požadavky na výživu. Zejména tedy vegetariány a vegany. Spirulina ukrývá zejména obrovský obsah ribozomů, v nich probíhá syntéza bílkovin.
Z esenciálních aminokyselin pak obsahuje látku zvanou leucin. Ten je důležitý pro správnou práci svalů a mozku. Spirulina obsahuje rovněž lysin – ten napomáhá správné funkci a růstu buněk, posiluje oběhovou soustavu. Tryptofan zajistí dobrou náladu, posílí nervy a zvýší vstřebatelnost vitamínů skupiny B. U neesenciálních aminokyselin je pak dobré zmínit, že spirulina obsahuje třeba tyrosin. Ten se stará o to, aby buňky nestárly tak rychle.
Spirulina – účinky na zdraví
Spirulina je patří mezi širokospektré mořské řasy. Může pomoci vylepšit zdraví. Minimálně tím, že během detoxikace pomáhá lépe očistit tělo a my se pak budeme cítit lépe. Při pravidelném užívání může spirulina pomáhat obnovovat sliznice. Spirulina je vhodným doplňkem pro diabetiky, především pak II. typu. Díky jednoduše vstřebatelným cukrům pomáhá v těle udržovat stálou hladinu krevního cukru. Spirulina také snižuje chuť k jídlu. A až se najíme, může nám pomoci lépe jídlo trávit.
Spirulina – Guacamole se spirulinou
Co budeme potřebovat:
- 2 avokáda
- 1 nakrájené rajče
- 1/2 nakrájené cibule
- šťáva z 1/2 citrónu
- 1 lžička mleté spiruliny
- česnek
- sůl, pepř
Jak na to?
Dostatečně zdralé avokádo pomačkáme a přidáme ostatní suroviny. Promícháme. Guacamole se spirulinou je vynikající zejména v kombinaci s hovězím masem.
DALŠÍ DÍLY SERIÁLU:
Mořské řasy jako superpotraviny: Pomůže kelp na štítnou žlázu? - 1. díl
Napsat komentář: Mořské řasy jako superpotraviny: Poradí si spirulina s žaludečními vředy? – 2. díl
RE: Mořské řasy jako superpotraviny: Poradí si spirulina s žaludečními vředy? – 2. díl