Jód jako nezbytný doplněk stravy. Proč by o jeho správnou hladinu měly pečovat zejména ženy?
Jód je považován za jeden z nejdůležitějších doplňků stravy pro zdraví. Rozhodně není určen jen pro zdraví štítné žlázy, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Především právě ženám může jód pomoci při ovulaci nebo premenstruačním syndromu. Hodí se, když se objeví cysty na vaječnících nebo má žena problémy s prsy. V čem je tak potřebný?
Jód rozhodně není doplňkem stravy jen pro štítnou žlázu. Je nezbytný pro mnoho dalších tkání a orgánů, včetně mozku, imunitního systému, vaječníků, dělohy, prsou a rovněž prostaty. Více než 70 procent jódu v těle je koncentrováno právě v těchto tkáních, nikoliv ve štítné žláze. Jód hraje velkou roli v imunitním systému, během procesu detoxikace a u žen právě také velkou měrou ovlivňuje tvorbu estrogenu a ovulaci.
Jód pro zdraví žen
Obrovské množství jódu v těle se ukrývá ve vaječnících. Podle odborníků je jedním z jeho úkolů podpora zdravé ovulace. Jód, mimo jiné, snižuje bolest při ovulaci, zabraňuje tvorbě cyst a zvyšuje hladinu progesteronu, zatímco tvorbu estrogenu potlačuje. Dělá to proto, aby udržel hormony v rovnováze. Právě proto je také jód jeden z dominantních prvků, které jsou schopny regulovat nadměrnou tvorbu estrogenu a s tím spojené obtíže, jako je bolest prsou, cysty na vaječnících nebo premenstruační syndrom.
Mořské řasy - opomíjený elixír života i krásy
Jód ve stravě nebo v doplňcích stravy?
Jód je možné do těla dostat pochopitelně jak přirozenou stravou, tak i suplementy. Pokud máte obtíže se štítnou žlázou, pak al musíte být velice opatrní, nadbytek jódu by mohl napáchat více škody než užitku. Rozhodně v takovém případě konzultujte jeho doplňování s vaším ošetřujícím lékařem či endokrinologem.
Existují tři hlavní formy suplementace jódu: jodid draselný, molekulární jód a mořské řasy. Ve srovnání s jodidem se molekulární jód rychleji vstřebává do prsní tkáně a pomaleji do štítné žlázy. Díky tomu je právě molekulární jód bezpečnější formou právě pro štítnou žlázu a vůbec celkově pro zdraví žen. I tak je ale důležité užívat jen velmi nízké dávky. S těmi vám poradí opět lékař nebo farmaceut přímo v lékárně. Nejbezpečnější a nejlepší formou, jak doplňovat jód do těla, jsou mořské řasy. Například oblíbená řasa wakame je přirozeným zdrojem jódu, pochopitelně bez nežádoucích účinků.
Jód a jeho nedostatek
Nedostatek jódu můžete zjistit doma pomocí testů, které se běžně prodávají. Avšak mnohem lepší diagnostikou je odběr v laboratoři. A rozhodně je také nutné, před případnou suplementací zjistit, jak jste na tom se štítnou žlázou. Test opět může udělat laboratoř, případně vám krev na test nabere váš ošetřující lékař či endokrinolog. Nicméně dobrým vodítkem případného nedostatku jódu může být i vyšší citlivost prsou. A kdo je nedostatkem jódu nejvíce ohrožen? Ženy ve věku 40-49 let (v tomto věku bývají obtíže s nadbytkem estrogenu), těhotné ženy a vegetariáni.
Přirozené zdroje jódu
Mezi nejlepší zdroje jódu patří mořské řasy, především pak již zmiňovaná wakame, kombu, kelp či nori řasa nebo spirulina. Dobrým zdrojem je i arónie, kvalitní sůl, vařená treska či vařená vejce. A za zmínku stojí i krevety, tuňák nebo sušené švestky.
Jód versus selen
Budete-li z nějakého důvodu a po dohodě s lékařem doplňovat do těla jód, pak byste měli užívat také selen. Jód i selen se obvykle užívají zároveň a krátkodobě. A k čemu je selen dobrý? Chrání štítnou žlázu před poškozením a před nadměrnou stimulací jódem. Selen se ukrývá rovněž v mnoha potravinách, jako jsou například mořské plody, mořské řasy, houby a listová zelenina.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku