Hormony v rovnováze: Jak se dá posílit štítná žláza?
Hormony mají obrovský vliv na fyzické i psychické zdraví člověka a ovlivňují nás po celý život. Pouze ve chvíli, kdy jsou naše hormony v rovnováze, se cítíme zdraví. V opačném případě trpí naše vitalita i imunitní systém. Důležité je zejména dbát o zdraví štítné žlázy. Její hormony totiž ovlivňují téměř celý hormonální systém. Jak se dá štítná žláza posilnit?
Lidský hormonální systém je komplexním útvarem, na kterém se podílí několik hormonálních žláz, mezi nejvýznamější patří štítná žláza. Hormony, které žlázy produkují, dokáží během pár minut ovlivnit orgány a nastartovat látkovou výměnu. Lidské hormonální žlázy se neustále snaží o vyrovnání nerovnováhy, jejíž příčinou jsou škodlivé látky. Ty pochází například ze vzduchu, který vdechujeme. Jen nepatrné hormonální změny mohou mít dopad na celkové fungování našeho těla. S hormonálními problémy se častěji potýkají ženy, protože jejich hormonální systém je mnohem komplikovanější a náchylnější k poruchám než ten mužský.
Proč je štítná žláza důležitá?
Štítná žláza je největší hormonální žlázou v těle. Je řídící žlázou pro nadledviny a pohlavní žlázy, které spolu při hormonálních poruchách často reagují. Štítná žláza produkuje hormony s obsahem jódu, reguluje energickou výměnu látek v těle a ovlivňuje také tělesnou slabost. Téměř polovina hormonálních poruch souvisí s nesprávnou funkcí štítné žlázy.
Štítná žláza svými hormony výrazně ovlivňuje emociální prožívání. Je spojená s nervovým systémem, který následně ovlivňuje. Je v koordinaci s nadledvinami, které připravují různé emocionální odpovědi na stres.
Jak posílit štítnou žlázu?
Dopřejte si správnou stravu
Jezte potraviny bohaté na živiny, které jsou co nejméně průmyslově zpracované. Vybírejte různé druhy ovoce a zeleniny. Zařaďte do jídelníčku jáhly, pohanku, oříšky, semínka a klíčky. Minimálně jedenkrát týdně si dopřejte vejce a trochu másla.
Dávejte si také pozor na nedostatek jódu. Jód je pohonnou látkou pro náš motor látkové přeměny, kterým je právě štítná žláza. Nejvíc jódu je obsaženo v mořských řasách. Jeho zdrojem je například i avokádo.
Hormony naopak negativně ovlivňuje bílý cukr, alkohol nebo kofein. Omezte také syrové zelí, arašídy a hořčici, které snižují schopnost organismu využívat jód.
Odpočívejte
Hormony z těla vylučujeme podle toho, jak se svým tělem zacházíme. Velkou roli hraje spánkový režim. Dostatek kvalitního a pravidelného spánku příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu. Vyzkoušejte také meditaci, která je pro podporu štítné žlázy nesmírně příznivá. Vydejte se do přírody a vdechujte vonné látky ze stromů a keřů.
Hýbejte se
Štítná žláza lze posilovat cvičením a pravidelným pohybem. Zaměřte se na pohybovou aktivitu, při které se pořádně zapotíte. Odborníci doporučí i pravidelnou návštěvu sauny. Z hlediska hormonální rovnováhy jsou ale vhodné spíš klidnější sporty jako je jóga. Vznikla taky specializována jóga pro ženy, která je zaměřená na podporu hormonálního systému.
Jaké jsou projevy hormonální nerovnováhy?
- velká únava
- nafouklé břicho
- zažívací potíže
- nechutenství
- návaly horka
- váhové výkyvy
- psychická rozladěnost
- kožní problémy
- pocení
- menstruační problémy
Kdy zvolit hormonální léčbu?
Někomu stačí srovnání životního stylu a stravy, pokud je ale štítná žláza ve velké nerovnováze, je nutné zahájit hormonální léčbu. Životní styl může k jejímu fungování výrazně pomoci, někdy je ale hormony třeba doplnit jinak. Cílem hormonální léčby je obnovit rovnováhu všech hormonů. Zda je léčba nutná odhalí pouze kompletní vyšetření u lékaře.
Diskuse k článku