Sója patří mezi nejdiskutovanější zdroj fytoestrogenů

Jak moc ovlivňují fytoestrogeny naše zdraví? Pomáhají nebo mohou spíše ublížit?

Fytoestrogeny jsou velkým oříškem i pro mnohé odborníky. Ti se dodnes stále nemohou dohodnout, jak to s jejich působením na lidské tělo vlastně je. Ostatně i studie prokazují, že někdy mohou být fytoestrogeny užitečné a jindy je lepší se jim obloukem vyhýbat. Jak se v tom tedy vyznat?

Zatímco některé studie jednoznačně ukazují, že fytoestrogeny mohou například úspěšně bojovat proti rakovině prsu, jiné studie varují, že nízké koncentrace některých fytoestrogenů zase růst nádorů prsu podporují. A stejně tak je to i s nadbytečných příjmem těchto rostlinných hormonů. Jak tedy fytoestrogeny konzumovat a na co si dát pozor?

Fytoestrogeny v odborných studiích

Účinky fytoestroegenů na lidské tělo jsou poměrně kontroverzní. Máme je tedy konzumovat nebo se jim raději vyhýbat? Slovo fytoestrogeny pochází z řeckého “fyto” čili rostlina a “estrogen” neboli hormon. Estrogen je ženský pohlavní hormon a je nezbytný pro správnou funkci reprodukčního systému. Fytoestrogeny se objevují v přirozeném stavu v některých rostlinách jako přirozená obrana proti býložravcům. Rostliny vylučují tyto hormony, aby modulovaly plodnost zvířat, která je mohou konzumovat. Prakticky se tím snaží eliminovat budoucí “útoky”.

Čtěte také:

Hormony v rovnováze: Jak se dá posílit štítná žláza?

I štěstí můžete pomoci. Hormony štěstí lze totiž jednoduše doplnit!

Lunární jóga a hormonální jóga: Pomohou s otěhotněním i bolestivou menstruací!

Hodné či zlé fytoestrogeny?

To, co z fytoestrogenů dělá “strašáka”, je jejich schopnost napodobovat estrogen. Zároveň ale působí jako antagonista estrogenu, což znamená, že se chovají přesně naopak než náš biologický estrogen. Naše tělo pak ovlivňuí tím, že se váží na estrogenové receptory. Navíc nejsou pro lidskou stravu ani nezbytné, tudíž je nelze považovat za skutečné živiny. 

Nejznámější zdroje fytoestrogenů

Mezi nejprostudovanější fytoestrogenové sloučeniny patří isoflavony. Největší množství jich obsahuje sója a červený jetel. Jenže právě účinky těchto přírodních estrogenů jsou často považovány za převážně negativní. Zvlášť u mladých dívek může nadbytečný estrogen vést k neplodnosti, syndromu polycystických vaječníků a dokonce i k některým typům rakoviny. Podobně nežádoucí je příjem fytoestrogenů u mužů, kteří žádný estrogen navíc pro své tělo rozhodně nepotřebují. Jinak je tomu ovšem u žen v menopauze a po menopauze. U nich totiž hladina přirozeného estrogenu s věkem klesá a fytoestrogeny tak mohou být hodně zajímavým doplňkem stravy

Fytoestrogeny v jídelníčku

Mezi nejběžnější potraviny, které mají vyšší nebo vysoký obsah fytoestrogenů, patří rozhodně sója a výroby z ní. Dále pak lněná a sezamová semínka, ječmen, čočka, jablka a granátová jablka, mrkve, káva, lékořice, pšeničné klíčky, chmel, červený jetel a šalvěj.

Chmel obsahuje vysoké množství fytoestrogenů

Pozitivní účinky fytoestrogenů

Většina studií, které fytoestrogeny zkoumaly, došly spíše k pozitivním závěrům. V některých případech a u některých jedinců mohou tyto látky totiž skutečně prospívat. Fytostrogeny jsou například schopny snížit riziko nebo zabránit některým druhům rakoviny. Především zde může pomáhat apigenin. U prevence či podpory léčby rakoviny prsu se zdá být jedním z nejlepším fytoestrogenů. Rostlinné hormony rovněž zlepšují zdraví srdce, především pak u žen po menopauze. Mohou být využity jako podpůrné léčivo při ateroskleróze. Fytoestrogen genistein je zase skvělým pomocníkem při hubnutí, především u obézních lidí. A další fytoestrogeny, především ty z piva, mohou zvýšit libido u žen a u mužů dokáží zpomalit ejakulaci. 

Negativní účinky fytoestrogenů

S fytoestrogeny může mohou nastat potíže především v oblasti plodnosti a vývoje. Odborné studie varují, že strava bohatá na určité fytoestrogeny může negativně ovlivnit schopnost otěhotnět. Zejména pak fytoestrogeny podávané v raném věku mohou přispívat k pozdějším problémům s plodností. U mužů dokonce fytoestrogeny mohou snížit hladinu spermií. Fytoestrogeny mohou rovněž způsobovat problémy s normální hormonální hladinou. U malých chlapců může způsobit problémy s močovým měchýřem a u dívek pak silnější menstruační krvácení a křeče. Jako nejpravděpodobnější viník byl v tomto směru označen genistein. Konzumace velkého množství fytoestrogenů může narušovat i kognitivní funkce a je možné, že má určitou souvislost i se vznikem demence.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 21. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
PÁTEK 22. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
SOBOTA 23. 11. 2024
lev
Měsíc putuje znamením Lva a je v ubývající fázi. Běžte na procházku, ale nepřetěžujte se, srdce je dnes namáháno více, než v jiné dny. Snažte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 24. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 25. 11. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
ÚTERÝ 26. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 27. 11. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Jogurt

Moje snídaně již několik roků je jogurt....

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Urgentní půjčka pro ženy na mateřské dovolené a na MD v ČR Hrozí vám nepředvídat...

Regenerace suché a jemné kůže

Zdravím, potřebovala bych poradit ohledně zdravotního problému tatínka. Má už roky prob...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

prodáváme všechny druhy léků Morfin Zolpinox Sanval Frontin Adderall Ritalin Oxykodon Xana...
Zobrazit všechna témata

Duševní zdraví investora – jak se o něj starat?

Investování do různých finančních instrumentů, nemovitostí či alternativních forem ukládání kapitálu může přinést značné zisky, ale často je spojeno se značným stresem. Investoři se často nadměrně obávají ztrát...

Jmelí si můžete vypěstovat i sami na zahradě. Jak na to?

Jmelí je oblíbený i tradiční symbol Vánoc všude na světě a spjat je zejména s polibkem pod ním, který má přinést dvěma lidem dlouhotrvající a šťastnou lásku nebo vztah. Dle evropských pověr pak představuje symb...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Znáte PQQ? Doplněk stravy, který chrání mozek a posílí svaly

Doplněk stravy PQQ není příliš znám. Avšak jde o poměrně silný a zajímavý suplement, který bychom neměli přehlížet. Lidskému organismu totiž nabízí nesčetně výhod. Dokáže navýšit energetickou hladinu, je preven...

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.