Ničí vás stres? Známe 6 jednoduchých způsobů, jak snížit hladinu stresového hormonu kortizolu
Stres je téma, o kterém se mluví dnes a denně. O něco méně se pak hovoří na téma “stresové hormony”. Jak v našem těle fungují, co všechno dělají a zda jen škodí nebo jsou také k něčemu dobré. Víte, jakou roli v lidském těle stresové hormony mají?
Mezi stresové hormony patří kortizol. Jde o stresový hormon, který uvolňují nadledvinky. Našemu tělu pomáhá vypořádat se se stresovými situacemi. Náš mozek totiž spouští jeho uvolňování prostřednictvím sympatického nervového systému. Tedy systému “bojuj nebo uteč”.
Stresové hormony a kortizol
A zatímco krátkodobé uvolnění kortizolu může pomoci rychleji utéct před nebezpečím, jeho dlouhodobé uvolňování nám může spíše ublížit. Jestliže nás stres ovládá každodenně, může uvolňování kortizolu vést časem k řadě zdravotních problémů. Jako je například přibírání na váze, vysoký krevní tlak, cukrovka, srdeční onemocnění, potíže se spánkem nebo nespavost, náladovost nebo nedostatek energie.
Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?
I štěstí můžete pomoci. Hormony štěstí lze totiž jednoduše doplnit!
Lunární jóga a hormonální jóga: Pomohou s otěhotněním i bolestivou menstruací!
Stresové hormony páchají velké škody
Stresové hormony umí napáchat pořádné škody. Měli bychom se tedy zaměřit na to, abychom jejich hladiny účinně snižovali. Vědci totiž varují, že střední až vysoké hladiny kortizolu mohou vést k řadě zdravotních problémů. Například:
- Chronické nemoci: stresové hormony mohou zvyšovat riziko vysokého krevního tlaku i onemocnění, která se týkají kardiovaskulárního systému. Dokonce mohou vyvolat cukrovku II. typu nebo osteoporózu.
- Přibývání na váze: zvýšená hladina kortizolu může zvýšit chuť k jídlu a zároveň signalizuje tělu, aby ukládalo tuk.
- Málo spánku: stresové hormony mohou narušit přirozenou tvorbu spánkových hormonů, což může ovlivnit kvalitu spánku.
- Soustředění: dlouhodobě zvýšená hladina kortizolu může vyvolat takzvanou “mozkovou mlhu”. A problémy nastávají i se soustředěním.
- Slabý imunitní systém: zvýšené hladiny kortizolu oslabují imunitní systém. Ten tak obtížněji bojuje s případnými infekcemi.
Jak snížit stresové hormony?
Rozhodně bychom se měli snažit o to, abychom stresové hormony v našem těle maximálně snížili. Zvýšené hladiny kortizolu ale mohou být způsobeny nejen nadměrným stresem, ale i některými zdravotními problémy (problémy s hypofýzou či nadledvinkami, obezita) nebo vedlejšími účinky léků (především některé druhy hormonálních léků). A jak na to?
- Dostatečný spánek: před spaním se zklidněte, choďte spát i vstávejte každý den ve stejnou dobu, necvičte a nejezte před spaním, omezte příjem kofeinu, spěte v zatemněné a naprosto tiché místnosti, spěje ideálně 8 hodin denně.
- Cvičení: pravidelné cvičení upevňuje zdraví jedince, je spojováno s větší odolnosti vůči stresu, pomáhá snižovat stresové hormony (kortizol), cvičte maximálně 20-30 minut denně.
- Stres: zahoďte přílišné obavy za hlavu, naučte se meditovat, nestresujte se kvůli zbytečnostem.
- Dech: hluboké dýchání je jednoduchá technika pro snížení stresu, řízené dýchání stimuluje parasympatický nervový systém a snižuje hladiny kortizolu, vhodný nácvik dechu mohou pomoci i některé druhy cvičení (jóga, čchi-kung, tai-či a podobně).
- Smích: dobrá nálada podporuje uvolňování endorfinů a potlačuje stresové hormony (jako například právě kortizol), smích umí zahnat stres, vhodnou metodou je například i takzvaná “jóga smíchu”.
- Vhodné potraviny: do jídelníčku zařaďte potraviny, které jsou schopny stresové hormony snižovat. Patří sem například hořká čokoláda, celozrnné obiloviny, čerstvé ovoce a zelenina, zelený čaj, probiotika a prebiotika, fermentované potraviny, zdravé tuky (rybí tuk či za studena lisované oleje).
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku