Oxytocin nehraje roli jen při porodu. V běžném životě nám zajistí dobrou náladu, radost i pocit bezpečí. Můžeme si ho nějak vytvořit sami více?
Oxytocin je extrémně důležitý nejen při porodu a kojení, ale rovněž pro navazování a budování vztahů. Rovněž je oxytocin hormonem dobré nálady. Vyvolává v nás radost, štěstí, spokojenost i pocit bezpečí.
Oxytocin je považován za vůbec jedním z nejdůležitějších hormonů, který savci produkují. Co tedy můžeme udělat pro to, aby naše tělo produkovalo oxytocin ještě více?
Oxytocin nejen pro maminky
Oxytocin je znám jako “mateřský hormon”. Významnou roli totiž hraje právě u rodící ženy. Během porodu se uvolňuje a do těla ve velkém množství vypouští tohoto hormonu. Vytváří totiž intenzivnější děložní stahy, které napomáhají otevření děložního čípku, aby mohlo dítě lépe projít ven. Oxytocin je během porodu produkován v obrovské míře. Pomáhá totiž rovněž snižovat bolest rodičky. Po porodu pak oxytocin napomáhá rychlejšímu stahování dělohy. U novopečených matek rovněž účinně snižuje stres, úzkost či dokonce krevní tlak. Eliminuje i případnou poporodní depresi.
I štěstí můžete pomoci. Hormony štěstí lze totiž jednoduše doplnit!
Léčivé kameny: Tygří oko přitahuje štěstí a chrání před nepřáteli
Oxytocin při kojení
Jakmile se dítě narodí a začne sát z matčina prsu, oxytocin u matky způsobí uvolňování mateřského mléka. Zároveň pak novopečené mamince pomáhá, aby se se svým potomkem lépe “propojila”. Právě proto je oxytocin označován jako “mateřský hormon”.
Oxytocin pro všechny
Nejen novopečené maminky však mohou čerpat benefity z oxytocinu. Jakmile se seznámíte s někým novým a začnete spolu trávit čas, oxytocin vás podpoří ve vytváření vzájemného pouta. Říká se, že oxytocin podporuje sociální vazby a pomáhá člověku, aby byl otevřenější a propojenější s ostatními. Vyšší hladiny oxytocinu v těle způsobují, že se cítíme klidnější a lépe se vypořádáváme se stresem. Oxytocin dokonce může zvyšovat i pocity odpuštění, radosti a pečuje rovněž o partnerskou věrnost. A to stále není všechno. V partnerském vztahu pak oxytocin pomáhá u žen i mužů prožít intenzivnější orgasmus.
Jak zvýšit hladinu oxytocinu?
Jestliže se vám líbí, co všechno oxytocin umí a jak může posloužit i v partnerském životě, můžete se pokusit jeho hladinu ve svém těle navýšit. A jak na to?
Fyzický kontakt – objetí, masáže či intimní spojení pomáhají vytvářet oxytocin. Jeho hladinu může zvýšit dokonce i to, když vám podá ruku někdo, kdo je vám sympatický nebo vás přitahuje.
Oční kontakt – dívat se do očí někoho, koho milujete, zvedne hladinu oxytocinu ve vašem těle přímo raketově. Stejně tak, pokud se spolu mazlíte nebo milujete.
Smích – smějte se s přáteli, koukněte se na skvělou komedii nebo si s partnerem vyprávějte vtipy. Je vlastně jedno, co budete dělat. Ale hlavně se smějte. Smích je totiž ideální činností pro uvolňování oxytocinu.
Domácí mazlíčci – pohlazení psa, kočky či jiného domácího mazlíka, udělá rovněž skvělou službu. Ostatně bylo prokázáno, že už jen pouhá přítomnost zvířecích kamarádů posiluje imunitu a zajišťuje dobrou náladu.
Hudba či meditace – uvolníte se, bude vám dobře a hladina oxytocinu v těle poroste. Budete se cítit skvěle.
Pohyb a cvičení – pohybové aktivity všeobecně mohou napomoci vyplavování oxytocinu. Ostatně nemusí to být jen rychlé cvičení, bohatě postačí i příjemná dlouhá procházka. Ideálně s někým, s kým je vám dobře.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku