Ženské hormony v hlavní roli. Vyzkoušejte přírodní prostředky, které hormony umí srovnat
Hormony s námi umí pěkně zatočit. A ty ženské hormony řídí úplně všechno. Naše rozpoložení, náladu, výšku, šířku, plodnost… Zkrátka téměř všechno. Hormonální systém je proto nutné udržovat v rovnováze, což se ne vždy musí podařit. Pokud se někdy nebudete cítit úplně ve formě, zkuste sáhnout pro první pomoc do přírodní lékárničky.
Ženské hormony jsou náramně složité. Ovšem fyziologické změny probíhají pod kontrolou hormonálního systému a jsou nutné pro reprodukci. Je tedy důležité uvědomit si, že tento proces k ženám patří, a naučit se s ním zacházet. K hormonální rovnováze a podpoře ženské plodnosti může pomoci i pravidelné pití bylinných čajů nebo užívání bylinných doplňků stravy. A které jsou pro ženské hormony nejlepší?
Ženské hormony versus fytohormony
Kontryhel je pro ženské hormony značně významnou bylinou. Je totiž bohatým zdrojem fytohormonů. To jsou látky, které se kladně podílejí na zdraví ženy. A to tak, že v těle stimulují procesy řízené vlastními, tělem produkovanými hormony. Bylina však pomáhá nejen na hormony, ale je užitečná rovněž při mnoha dalších zdravotních obtížích, jako jsou průjmy, poruchy fungování žaludku a střev, zánětlivá onemocnění žaludku a střev, vnitřní krvácení, onemocnění ledvin, poruchy močového ústrojí, silná a bolestivá menstruace nebo k potlačení klimakterických příznaků. V těhotenství pomáhá k posílení dělohy před porodem a využívá se i při redukční dietě.
Bylinky pro ženy i muže - které pomohou s podporou hormonální rovnováhy či sexuálním apetitem?
Hormony v rovnováze: Jak se dá posílit štítná žláza?
Lunární jóga a hormonální jóga: Pomohou s otěhotněním i bolestivou menstruací!
Čaj na ženské hormony: Čistý kontryhel
Přísady:
- 3 čajové lžičky sušeného kontryhelu
- ¼ litru vroucí vody
Příprava:
Nálev krátce povaříme, odstavíme a necháme 20 minut louhovat. Čaj je připraven k okamžité konzumaci. Na ženské hormony se doporučuje pít 1 až 2 šálky denně. Při obtížích je dovoleno vypít až 3 šálky.
Čaj na ženské hormony: Zmírnění křečí během menstruace
Přísady:
- ½ lžičky kontryhele
- ½ lžičky maliníku
- ¼ lžičky meduňky
Příprava:
Bylinky společně důkladně promícháme. Zalijeme vroucí vodou a necháme deset minut louhovat. Tento čaj je vhodný pít týden před začátkem menstruace, kdy se objevují bolesti v podbřišku. Pokud bolesti přetrvávají i během menstruace, můžete ho pít i v tomto čase. Je-li žena těhotná, doporučuje se užívání čaje (maximálně dva šálky denně) těsně před porodem (od ukončeného 38. týdne těhotenství), kdy se děloha připravuje na porod. Může pomoci ke zmírnění krvácení během porodu.
Čaj na ženské hormony: Otěhotnění
Přísady:
- 50 g kontryhelu
- 50 g yzopu lékařského
- 50 g kotvičníku zemního
- 50 g tužebníku jilmového
Příprava:
Jednu polévkovou lžíci směsi zalijeme 250 ml vroucí vody. Louhujeme 15-20 minut. Následně scedíme a užíváme prvních sedm dnů po menstruaci dvakrát denně nalačno. Další dny už pijeme pouze jednou denně, nejlépe nalačno. Užíváme alespoň po dobu tří menstruačních cyklů. Během samotné menstruace však čaj vynecháme.
Čaj na ženské hormony: Podpora ženské plodnosti
Přísady:
- 5 dílů kontryhelové nati
- 2 díly šalvějové nati
- 2 díly nati řebříčku
- tinktura ze jmelí
Příprava:
Dvě polévkové lžíce směsi zalijeme ½ litrem vroucí vody a necháme maximálně dvacet minut louhovat. Poté scedíme a přidáme dvě kapky kvalitní tinktury ze jmelí. Pijeme tři šálky denně – ráno, v poledne a večer. Užíváme maximálně po dobu tří týdnů.
Ženské hormony srovná i pupalka dvouletá
I pupalka je řazena mezi přírodní ženské hormony. Nejčastěji ji seženeme ve formě sušeného květu, tobolek nebo čistého oleje. Právě olej ukrývá mnoho biologicky aktivních látek, které jsou pro zdravý organismus nezbytné. Dodávají tělu totiž nenasycené mastné kyseliny. Především pak kyselinu linolovou (cca 70 procent) a kyselinu gama-linoleovou (cca 9 procent). Právě ta umí zabránit v těle zadržování sodíku a vody. Krom toho však pupalka rovněž mírní menstruační potíže, je protizánětlivá, zlepšuje libido, pomáhá ženám v klimakteriu. A také si poradí, aby pleť, vlasy i nehty byly krásné.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku