Slunečnice topinambur: Vitamínová bomba, z které lze uvařit skvostná jídla
Slunečnice topinambur je vlastně příbuzná klasické velkokvěté slunečnice roční. Taktéž oplývá krásnými, avšak podstatně menšími kvítky žluté barvy. Hlízy této rostliny jsou cenným zdrojem mnoha vitamínů, minerálů a inulinu, který reguluje hladinu krevního cukru. Po uvaření má topinambur mírně nasládlou chuť. Někteří lidé tvrdí, že tak trochu připomíná chřest.
Pokud jste ještě topinambur neochutnali, máte nyní příležitost. Neobávejte se a zakomponujte jej do svých pokrmů. Můžete ho smažit, vařit, nebo třeba péct. Jídlu dodá velmi nezvyklou a téměř až kouřovou chuť. Kromě jiného je vhodný i pro diabetiky pro minimální obsah škrobu. Inspirujte se těmito tipy.
Slunečnice topinambur: Večeře z jednoho pekáčku pro celou rodinu s lososem a smetanou
V tomto typu pokrmu vám topinambur zcela jistě zachutná. Příprava je velmi snadná a rychlá. Vše naskládáte do pekáčku a o zbytek se postará trouba. Zapečený topinambur s lososem a smetanou zachutná všem. Je vhodný na lehkou rodinnou večeři. Potřebovat budete tyto suroviny:
- topinambur: 600 gramů
- brambory: 300 až 400 gramů
- červená cibule: asi 4 větší kusy
- máslo: 150 gramů
- uzený či čerstvý losos: 350 gramů
- smetana na vaření: 300 mililitrů
- sůl a mletý černý pepř: dle chuti
- trochu vody a šťáva z ½ citronu
Nejprve si oloupejte topinambur, opláchněte jej a pak naložte do mísy se studenou vodou s trochou šťávy z citronu (tak předejdete tomu, aby nezčernal). Následně se pusťte do loupání brambor, které opláchněte, nakrájejte na půlcentimetrové plátky a dejte společně se stejně pokrájeným topinamburem vařit na 3 minuty do mírně osolené vody. Mezitím si orestujte dozlatova tenká cibulová kolečka na troše másla. V další fázi si k ruce vezměte pekáček, vymažte jej máslem, poklaďte na něj krátce povařené plátky topinamburů a brambor, na ně navrstvěte restovanou cibulku, poté přidejte kousky uzeného, nebo čerstvého lososa, opět překryjte topinambury a bramborami, přelijte vše osolenou a opepřenou smetanou na vaření, na vrch naskládejte plátky másla, přikryjte plech alobalem a dejte zapéct do trouby na zhruba 45 minut při 180 stupních Celsia. Pokrm podávejte teplý. Dobrou chuť!
Slunečnice topinambur: Chuťovka k dobrému filmu aneb dokonalé placky pro každou příležitost
Jak bylo uvedeno již v úvodu, topinambur lze zpracovat jakýmkoliv způsobem. Chutný tedy bude i v plackách, které si s námi nyní můžete připravit. Hodit se budou dokonale jako chuťovka k oblíbenému filmu, nebo jako pohoštění pro vegetariánskou návštěvu. Potřebné ingredience:
- topinambur: ½ kilogramu
- eidam (bloček): 150 gramů
- česnekové stroužky: 2 až 3 kusy
- mletý muškátový oříšek: špetka
- sušený či čerstvý tymián: 1 až 2 lžíce
- kari koření: 1 až 2 lžičky
- drcený kmín: 1 lžička
- provensálské koření: 1 až 1 a 1/2 lžíce
- vejce: 1 ks
- hladká mouka: 80 až 100 gramů
- sůl a mletý černý pepř: dle chuti
- slunečnicový olej: dle potřeby na smažení placek
V první fázi je potřeba si oloupat, omýt a následně nahrubo nastrouhat topinambur do větší mísy. Pokud pustí tekutinu, odlijte ji. K topinamburům dále přisypte veškeré koření, sůl, pepř dle chuti, vložte vejce, hladkou mouku, nahrubo strouhaný eidam, lisovaný česnek a dobře suroviny zamíchejte. Mělo by vám vzniknout husté těstíčko, z kterého lze tvarovat placky. Ty tvořte ve velikosti dlaně, a nakonec smažte na rozpáleném slunečnicovém oleji dozlatova z obou stran. Podávejte například se zakysanou smetanou, nebo bílým řeckým jogurtem. Přejeme dobrou chuť!
Slunečnice topinambur: Něco pro věčné „dietáře“ a milovníky červené čočky
Topinambur se bude skvěle vyjímat i v čočkovém salátu se sušenými rajčaty. Ten si určitě zamilujete. Nadšení z něj budou především ti jedinci, kteří myslí na svou štíhlou linii. Je totiž velmi zdravý a v podstatě nízkokalorický. Na přípravu salátu si obstarejte tyto suroviny:
- červená čočka: 90 gramů
- topinambur: 800 gramů
- sušená rajčata (mohou být i v oleji): 1 a půl šálku
- česnekové stroužky: 2 kusy
- citronová šťáva: asi 2 lžíce
- oregano: 1 a ½ lžíce
- čerstvá bazalka: ½ šálku
- sůl: dle chuti
- olivový olej: 2 až 3 lžíce
Nejprve si dle návodu uvařte červenou čočku a pak ji nechte vychladnout. Následně si oloupejte topinambur, pokrájejte ho na středně velké kusy a dejte vařit do mírně osolené vody do změknutí. Do tekutiny také kápněte trochu citronové šťávy. Doba varu se odhaduje asi na půl hodiny. Posléze topinambury slijte a rovněž nechte vychladnout. V další fázi si pokrájejte na nudličky sušená rajčata, slisujte česnekové stroužky a vložte do velké mísy, dále přidejte i uvařenou červenou čočku a topinambury. Zakápněte citronovou šťávou, olivovým olejem, ochuťte dle potřeby solí, oreganem, jemně nasekanou bazalkou, důkladně zamíchejte a podávejte například k večeři s plátkem celozrnného chleba. Dobrou chuť!
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku