Slunečnice topinambur se pěstuje pro chutné hlízy. Ty lze využít v mnoha pokrmech.

Slunečnice topinambur: Vitamínová bomba, z které lze uvařit skvostná jídla

Slunečnice topinambur je vlastně příbuzná klasické velkokvěté slunečnice roční. Taktéž oplývá krásnými, avšak podstatně menšími kvítky žluté barvy. Hlízy této rostliny jsou cenným zdrojem mnoha vitamínů, minerálů a inulinu, který reguluje hladinu krevního cukru. Po uvaření má topinambur mírně nasládlou chuť. Někteří lidé tvrdí, že tak trochu připomíná chřest.

Pokud jste ještě topinambur neochutnali, máte nyní příležitost. Neobávejte se a zakomponujte jej do svých pokrmů. Můžete ho smažit, vařit, nebo třeba péct. Jídlu dodá velmi nezvyklou a téměř až kouřovou chuť. Kromě jiného je vhodný i pro diabetiky pro minimální obsah škrobu. Inspirujte se těmito tipy.

Slunečnice topinambur: Večeře z jednoho pekáčku pro celou rodinu s lososem a smetanou

V tomto typu pokrmu vám topinambur zcela jistě zachutná. Příprava je velmi snadná a rychlá. Vše naskládáte do pekáčku a o zbytek se postará trouba. Zapečený topinambur s lososem a smetanou zachutná všem. Je vhodný na lehkou rodinnou večeři. Potřebovat budete tyto suroviny:

Čtěte také:

Topinambury jako moderní a velmi zdravá potravina

  • topinambur: 600 gramů
  • brambory: 300 až 400 gramů
  • červená cibule: asi 4 větší kusy
  • máslo: 150 gramů
  • uzený či čerstvý losos: 350 gramů
  • smetana na vaření: 300 mililitrů
  • sůl a mletý černý pepř: dle chuti
  • trochu vody a šťáva z ½ citronu

Nejprve si oloupejte topinambur, opláchněte jej a pak naložte do mísy se studenou vodou s trochou šťávy z citronu (tak předejdete tomu, aby nezčernal). Následně se pusťte do loupání brambor, které opláchněte, nakrájejte na půlcentimetrové plátky a dejte společně se stejně pokrájeným topinamburem vařit na 3 minuty do mírně osolené vody. Mezitím si orestujte dozlatova tenká cibulová kolečka na troše másla. V další fázi si k ruce vezměte pekáček, vymažte jej máslem, poklaďte na něj krátce povařené plátky topinamburů a brambor, na ně navrstvěte restovanou cibulku, poté přidejte kousky uzeného, nebo čerstvého lososa, opět překryjte topinambury a bramborami, přelijte vše osolenou a opepřenou smetanou na vaření, na vrch naskládejte plátky másla, přikryjte plech alobalem a dejte zapéct do trouby na zhruba 45 minut při 180 stupních Celsia. Pokrm podávejte teplý. Dobrou chuť!

Slunečnice topinambur má krásné žluté květy a nasládlé hlízy.

Slunečnice topinambur: Chuťovka k dobrému filmu aneb dokonalé placky pro každou příležitost

Jak bylo uvedeno již v úvodu, topinambur lze zpracovat jakýmkoliv způsobem. Chutný tedy bude i v plackách, které si s námi nyní můžete připravit. Hodit se budou dokonale jako chuťovka k oblíbenému filmu, nebo jako pohoštění pro vegetariánskou návštěvu. Potřebné ingredience:

  • topinambur: ½ kilogramu
  • eidam (bloček): 150 gramů
  • česnekové stroužky: 2 až 3 kusy
  • mletý muškátový oříšek: špetka
  • sušený či čerstvý tymián: 1 až 2 lžíce
  • kari koření: 1 až 2 lžičky
  • drcený kmín: 1 lžička
  • provensálské koření: 1 až 1 a 1/2 lžíce
  • vejce: 1 ks
  • hladká mouka: 80 až 100 gramů
  • sůl a mletý černý pepř: dle chuti
  • slunečnicový olej: dle potřeby na smažení placek

V první fázi je potřeba si oloupat, omýt a následně nahrubo nastrouhat topinambur do větší mísy. Pokud pustí tekutinu, odlijte ji. K topinamburům dále přisypte veškeré koření, sůl, pepř dle chuti, vložte vejce, hladkou mouku, nahrubo strouhaný eidam, lisovaný česnek a dobře suroviny zamíchejte. Mělo by vám vzniknout husté těstíčko, z kterého lze tvarovat placky. Ty tvořte ve velikosti dlaně, a nakonec smažte na rozpáleném slunečnicovém oleji dozlatova z obou stran. Podávejte například se zakysanou smetanou, nebo bílým řeckým jogurtem. Přejeme dobrou chuť!

Slunečnice topinambur: Něco pro věčné „dietáře“ a milovníky červené čočky

Topinambur se bude skvěle vyjímat i v čočkovém salátu se sušenými rajčaty. Ten si určitě zamilujete. Nadšení z něj budou především ti jedinci, kteří myslí na svou štíhlou linii. Je totiž velmi zdravý a v podstatě nízkokalorický. Na přípravu salátu si obstarejte tyto suroviny:

  • červená čočka: 90 gramů
  • topinambur: 800 gramů
  • sušená rajčata (mohou být i v oleji): 1 a půl šálku
  • česnekové stroužky: 2 kusy
  • citronová šťáva: asi 2 lžíce
  • oregano: 1 a ½ lžíce
  • čerstvá bazalka: ½ šálku
  • sůl: dle chuti
  • olivový olej: 2 až 3 lžíce

Nejprve si dle návodu uvařte červenou čočku a pak ji nechte vychladnout. Následně si oloupejte topinambur, pokrájejte ho na středně velké kusy a dejte vařit do mírně osolené vody do změknutí. Do tekutiny také kápněte trochu citronové šťávy. Doba varu se odhaduje asi na půl hodiny. Posléze topinambury slijte a rovněž nechte vychladnout. V další fázi si pokrájejte na nudličky sušená rajčata, slisujte česnekové stroužky a vložte do velké mísy, dále přidejte i uvařenou červenou čočku a topinambury. Zakápněte citronovou šťávou, olivovým olejem, ochuťte dle potřeby solí, oreganem, jemně nasekanou bazalkou, důkladně zamíchejte a podávejte například k večeři s plátkem celozrnného chleba. Dobrou chuť!

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...