Spinning: výborný spalovač tuku, u kterého se musíte hlídat

Spinning: výborný spalovač tuku, u kterého se musíte hlídat
31. 03. 2015 Přečteno: 13972x

Známe ho snad všichni. Kolo, které se nepohne z místa, ale přitom na něm může člověk ujet spousty kilometrů. Je součástí většiny posiloven a wellnes center, hojně se objevuje i v domácnostech. A především je základem pro jeden z nejpopulárnějších aerobních sportů - spinning.

Co je to spinning?

Slovo spinning je odvozeno od anglického slova „spin", což znamená točení, rotaci. Název tohoto sportu tak vystihuje jeho pravou podstatu – hlavním cílem je pořádně točit nohama. Jedná se totiž o skupinové cvičení, kdy v jedné místnosti šlape na speciálních spinningových kolech najednou více lidí, kterým tempo a frekvenci jízdy určuje melodická hudba a vyškolený instruktor. Každý účastník lekce spinningu si volí zátěž na kole sám, nemusí se tedy vždy podřídit tempu ostatních. Málokdo si však troufne vystoupit z řady a raději se i přes hranici vlastních fyzických sil snaží udržet se skupinou. To však probereme důkladněji ještě později.

A k čemu spinning dobrý?

Spinning je jedním z nejúčinnějších kardiovaskulárních cvičení, to znamená, že příznivě působí na práci srdce a cév. Sportovci, kteří berou spinning jako doplněk k nějakému svému hlavnímu sportu, si díky této aktivitě udrží a ještě zlepší fyzickou kondici. Spinning je ale samozřejmě vhodný i pro úplné začátečníky v oblasti sportu, kteří chtějí nabrat fyzičku nebo jen shodit pár kilo. Tréninkem na spinningovém kole navíc posílíte komplexně ruce, trup i nohy, převážně ženy poté ocení pevnější hýždě. Výhodou jízdy na kole je také nezatěžování kloubního aparátu, který naopak více trpí například při běhání.

Čtěte také:

Spinning a další formy indoor cyclingu

Makám na spinningu jako stroj, ale nehubnu

A že se vám hubnout díky spinningu nedaří? Je to jednoduše způsobené tím, že na kole šlapete moc intenzivně, což spalování tuků nepomáhá. Jestli začínáte sportovat za účelem hubnutí, měli byste si pamatovat poučku, že pokud chcete správně spalovat, měli byste se držet na zhruba 50 – 60 % své maximální tepové frekvence (trénovaní sportovci to zvládnou na 70 – 80 %). Pokud nemáte speciální přístroje, které snímají vaši tepovou frekvenci, zapamatujte si, že takový stav poznáte podle toho, zda při aktivitě můžete pohodlně mluvit. Pokud se při mluvení zadýcháváte a lapáte po dechu, tempo je příliš vysoké a měli byste ubrat.

Jak se na spinningu "neutavit"

Právě v tom ale často bývá při skupinovém cvičení, a spinningu obzvlášť, kámen úrazu. Nikomu z nás totiž není příjemné, když například při simulované jízdě do kopce na těžší převod už nemůžeme, musíme zvolnit a zabořit se do sedla, zatímco ostatní vedle nás rytmicky dupou do pedálů a ještě u toho stojí. A než abychom prožili tento pocit hanby, tak se překonáváme, s vypětím všech sil se podřizujeme tempu a zátěži skupiny a jen čekáme, jestli nám vybuchne dřív srdce nebo plíce. Děláte to však pro sebe, takže musíte i při spinningu naslouchat hlavně svému tělu více než motivujícím hláškám instruktora.

Pokud však při tréninku nešlapete příliš intenzivně, hlídáte si svou tepovou frekvenci, a přesto vám nejdou shazovat kila, problémem nebude spinning, ale nejspíš vaše stravovací návyky. Pokud si po odchodu z posilovny nebo spinningového centra zajdete hned například na pizzu či hamburger a večer to poté zalijete pěti pivy, veškerá snaha přichází vniveč. To však platí napříč u všech sportů, spinning zde rozhodně není výjimkou.

Spinning ve skupině vs. doma

V dnešní době plné specializovaných obchodů na internetu či kamenných prodejen není vůbec složité si domů koupit spinningové kolo, tzv. spinner. Aby vám čas strávený v sedle rychleji ubíhal, postavíte si ho před televizi. Pokud jste stydliví či plaší, tak se v útulném domově nemusíte bát představy, že se znemožníte před skupinou dalších lidí. Jenže se nabízí hlavní otázka – bude pro vás takto praktikovaný spinning efektivní?

Pro ty z vás, kdo máte silnou vůli a motivaci, tak odpověď bude ano. K tomu je potřeba si vytyčit jasný cíl, čeho chcete dosáhnout, a odhodlaně jít za jeho splněním. Je to důležité kvůli tomu, že doma vás nikdo cvičit nepřinutí. Pouze vy sami. Zajezdíte si "jako na spinningu" jednou, podruhé, potřetí už se vám nebude chtít, a tak si řeknete, že si zajezdíte příště. A od té doby se na spinningové kolo už bude možná jen prášit.

Outdoor spining

To se vám ale při skupinovém cvičení nestane. Lekce mají přesně daný harmonogram, a když si navíc předem zaplatíte určitý počet hodin, tak nebudete chtít nechat jedinou lekci propadnout. Pokud nejste úplný samotář, tak vás spinning bude bavit i díky tomu, že na něj můžete vyrazit společně s vašimi blízkými lidmi. Navíc vás hudba, instruktor spinningu i ostatní lidé namotivují k lepším výkonům, kterých byste sami doma nejspíše nedosáhli. Nevýhodou ovšem je případ, kdy místnost není dostatečně dobře odvětrávaná a vy tak cítíte, jak se vaši kolegové při cvičení potí. Což samozřejmě dojem z celého spinningu kazí.

Co na spinning potřebuji?

  • spinningové kolo (jen v případě tréninku doma)
  • pohodlné a čisté boty (někde je i možnost použít speciální cyklistické boty s nášlapným systémem)
  • sportovní oblečení (tričko, kraťasy, podle potřeby třeba také cyklistické rukavice, šátek či čelenku)
  • láhev s pitím (na doplňování tekutin)
  • ručník (na osušení zpoceného obličeje, rukou či sedla)

Netradiční formy spinningu

Klasický indoor spinning (halový) má pět základních stylů jízdy, tři pozice rukou a dvě pozice těla (v sedle, ze sedla). Existují však i jiné, inovativní formy klasického spinningu. Například aerospinning kombinuje tradiční jízdu na spinningovém kole s prvky fitness cvičení a kruhového tréninku. To znamená, že budete šlapat na kole a zároveň u toho provádět různé protahovací cviky, kdy se už nebudete držet oběma rukama řidítek, což je základní pravidlo indoor spinningu.

Poněkud méně intenzivní formou spinningu, která je spíše relaxací než aerobním cvičením, je aqua spinning. Jak už název napovídá, tato aktivita se vykonává na rotopedu, který je umístěn ve vodě. Výhodou cvičení, ve kterém se objevují i prvky jógy, je svalová hydromasáž. Ta pozitivně působí na rozproudění lymfatického systému, pomáhá i na redukci celulitidy. Pokud ale máte nízký tlak nebo problémy se závratěmi, budete se muset při šlapání ve vodě nejdříve vyrovnat s nepříliš příjemným pocitem, který se podobá stavu beztíže.

Spinning tedy rozhodně stojí za to vyzkoušet, ať už jste trénovaní sportovci, nebo úplní začátečníci. Dbejte ale na to, abyste se nenechali strhnout atmosférou, čehož by vaše svaly i nespálené tuky určitě litovaly.



Napsat komentář: Spinning: výborný spalovač tuku, u kterého se musíte hlídat

RE: Spinning: výborný spalovač tuku, u kterého se musíte hlídat

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.