Sportovní nápoje - víte, jaký je rozdíl mezi izotonickým a hypotonickým nápojem?
Při zvýšené fyzické aktivitě dochází k nadměrnému pocení a k vylučování vody i důležitých látek. Kromě vody ztrácí lidské tělo při sportování i ionty, které uvádí v činnost buňky. Jejich nerovnováha proto může způsobovat nejrůznější zdravotní problémy. Za účelem hydratace a doplnění iontů a dalších látek se používají sportovní nápoje, určené pro rekreační, kondiční i profesionální sportovce. Pojďme se blíže podívat na základní dělení sportovních nápojů, abyste věděli, který typ nápoje je vhodný právě pro vás a kdy je dobré po něm sáhnout.
Sportovní nápoje - ochrana před dehydratací
Dehydratace patří k velkým strašákům každého sportovce. Negativně se totiž podílí na samotném výkonu, může způsobit zdravotní problémy, často vede i ke kolapsu organismu a ve výsledku ke mdlobě. Při sportovním výkonu dáváme našemu tělu opravdu zabrat, přičemž dochází k vylučování velkého množství vody z těla a s ní i důležitých látek.
Při fyzické zátěži dochází k vylučování i velkého množství iontů. V mimobuněčné tekutině je hlavním iontem sodík, ve vnitrobuněčné tekutině zase draslík. Může dojít k výraznému vylučování jen jednoho z nich, organismus se tak dostane do značné nerovnováhy a opět hrozí zdravotní problémy včetně kolapsu. Sportovní nápoje mají sportovce chránit před dehydratací, kromě vody obsahují i ionty a umožní tak dosáhnout opětovné rovnováhy. Proto se označují také jako iontové nápoje a jejich dělení spočívá na základě obsaženého množství iontů.
Dělení iontových nápojů podle osmolarity
Základním hlediskem při rozdělování sportovních nápojů je jejich osmolarita, čili množství osmoticky aktivních látek v rozpouštědle, laicky řečeno hustota. Obsah osmotických látek v nápoji se srovnává s obsahem v krevní plazmě. Sportovní nápoje, které svým obsahem těchto látek odpovídají krevní plazmě a mají tak stejnou osmolaritu, se označují jako izotonické nápoje. Je-li osmolarita nápoje nižší, patří do skupiny hypotonických nápojů, pokud zase výrazně vyšší, jde o nápoje hypertonické.
Izotonické nápoje
Jak jsme uvedli výše, izotonické nápoje se vyznačují tím, že mají stejnou osmolaritu jako krevní plazma. Po vypití izotonického nápoje dodáme organismu poměrně velké množství iontů, které se však do organismu vstřebávají výrazně pomaleji ve srovnání s ionty u hypotonických nápojů. Z toho důvodu se tento typ iontových nápojů doporučuje těm sportovcům, kteří vykonávají kratší fyzickou zátěž (maximálně 1 hodinu) a kteří při sportování zapojují svalstvo a jejichž aktivita je spíše anaerobní než aerobní.
Izotonické nápoje užívají často např. tenisté, kteří ze sebe musí dostat velké množství energie ze svalů za krátkou dobu. U takového druhu sportování je totiž pot mnohem koncentrovanější, nedochází ke ztrátě velkého množství tekutin, naopak se z organismu dostává nadměrné množství iontů. Jde především o draslík, sodík nebo hořčík. Izotonickým nápojem tak disharmonii iontů opět vyrovnáme. Při aerobní aktivitě izotonické nápoje nepodávejte, učiňte tak eventuálně až po samotném výkonu.
Hypotonické nápoje
Naopak při aerobní aktivitě a dlouhodobé zátěži je třeba používat nápoje hypotonické. Ty mají ve srovnání s krevní plazmou menší osmolaritu, hlavní složkou je voda, která zabrání dehydrataci. Při dlouhodobém aerobním sportu (běhu, cyklistice) dochází k nadměrnému pocení a vylučování vody, doplnit tekutiny je proto základním úkolem hypotonických nápojů. Díky nízké osmolaritě se však obsažené ionty dostanou do krve mnohem rychleji.
Téměř ihned po napití tak dochází k vyrovnání hladiny iontů. Před výkonem není třeba žádné iontové nápoje podávat, pokud však už přeci jen chcete po nějakém sáhnout, pak volte právě nápoj hypotonický. Volbou izotonického nápoje v nesprávnou chvíli totiž může dojít k vyššímu příjmu minerálů a tedy i k vytvoření disharmonie.
Hypertonické nápoje
V oblasti sportovních nápojů se s hypertonickými nápoji prakticky nesetkáte. Vyznačují se tím, že jejich osmolarita je vyšší než u krevní plazmy. Díky silnější koncentraci dochází k pronikání tekutiny v buňce do okolního prostředí, díky čemuž dochází ke ztrátě tekutin. Díky tomu vede popíjení hypertonických nápojů paradoxně k prohlubování dehydratace.
Speciálně připravené hypertonické prostředky se používají především k léčbě. Setkáme se s nimi však všude kolem nás, funkci hypertonických nápojů plní např. kolové nápoje nebo džusy, z toho důvodu není jejich příjem během sportovního výkonu vhodný.
Dělení sportovních nápojů podle obsahu energie
Kromě osmolarity se sportovní nápoje rozdělují také podle obsahu energie na rehydratační a energetické. Mezi rehydratační patří právě iontové nápoje, jejichž hlavním úkolem je zabraňovat dehydrataci, doplnit vypocené tekutiny a doplnit ionty, které byly fyzickou zátěží vyloučeny. Nápoje, které slouží k rehydrataci, obsahují zpravidla kolem 8 % sacharidů. Díky tomu umožňují přiměřené dodání energie, ale i rychlé doplnění potřebných látek s efektem takřka okamžitého vstřebávání do organismu. Běžné iontové nápoje obsahují obvykle jednoduché sacharidy – glukózu, maltodextrin nebo fruktózu.
Jinak je to s energetickými nápoji, jejichž hlavním úkolem je doplnění vyčerpané energie. Tyto nápoje obsahují více než 10 % sacharidů. Jejich podáváním lze zajistit prodloužení vytrvalosti při dlouhé zátěži, hodí se rovněž po samotném výkonu či zátěži. Energetické nápoje bývají často doplněny i o další látky, podporující nervovou soustavu a o stimulanty, jakými jsou např. taurin, kofein nebo karnitin.
Příjem iontových nápojů musí být kontrolovaný
Používání iontových nápojů je pro sportovce důležité, je však třeba si uvědomit, že jde o speciální sportovní výživu. Iontové nápoje by tak rozhodně neměly být přijímány bez zvýšené fyzické zátěže, nejde o tekutinu pro běžné popíjení. Při častém příjmu iontových nápojů bez fyzické zátěže dochází k vytváření nerovnováhy a k disharmonii, což může být pro organismus značně problematické. Je také třeba upozornit, že iontové nápoje nemusí být vhodné pro každého. Např. ionty K výrazně zatěžují ledviny, nejsou tak vhodné pro osoby, které onemocněním ledvin trpí.
Věříme, že jste na základě výše uvedených charakteristik získali základní povědomí o různých typech sportovních nápojů, které jsou na trhu dostupné. Je třeba si uvědomit, že izotonické, hypotonické i hypertonické nápoje mají odlišné složení a hodí se pro různé účely. Doporučujeme mít po ruce především nápoje hypotonické, se kterými doplníte tekutiny a nepřeženete to s dávkou iontů, které bude vaše tělo potřebovat.
Diskuse k článku
RE : Sportovní nápoje - víte, jaký je rozdíl mezi izotonickým a hypotonickým nápojem?