Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?
Běhání je činnost prospěšná. Nejen pro naše tělo, ale i pro ducha. Během běhání jsme schopni dokonale vypnout hlavu, odpočinout si od stresu a na chvíli zapomenout na starosti. Zároveň posilujeme tělo, budujeme vytrvalost a posilujeme dokonce i naši obranyschopnost. Jenže v chladných měsících roku se nám často ven vyběhnout vůbec nechce. Může být tedy běžecký pás vhodnou alternativou?
Na první pohled by se dalo říci, že je to vlastně úplně jedno. Důležité je, že se vůbec hýbeme. Pojďme si však shrnout klady a případně i zápory obou možností. A zjistěte, co bude lepší právě pro vás.
Běhání a běžecký pás
Běžecký pás je dnes naprosto standardní vybavení každé posilovny. Za poměrně rozumný peníz je možné pořídit i jej i domů. A když si připlatíte, můžete mít rovnou i běžecký pás, který je schopen regulovat terén, má dobré odpružení, měří tlak, tep, je možné připojit jej k aplikaci, má spoustu zajímavých funkcí a podobně. Vybírat můžete rovněž běžecký pás motorový a bezmotorový. Motorový je součástí většiny fitness center. Bezmotorový je vhodnou variantou domů, vyjde skutečně jen na pár korun. Záleží ovšem, co vlastně chcete a co od běžeckého pásu očekáváte.
Proč začít běhat? Známe 10 nesporných výhod běhání
Běhání v zimě vyžaduje pečlivou přípravu, ale není třeba se ho bát
Pořiďte si správné oblečení na běhání a sportujte s lepšími výsledky
Běžecký pás a výhody běhání uvnitř
Běžecký pás má rozhodně jednu obří výhodu. Je vždycky dostupný. Kdykoliv si vzpomenete. Můžete běhat brzy ráno, pozdě večer, v jakýchkoliv klimatických podmínkách… V chladných měsících roku nemusíte přemýšlet o vhodném oblečení, nebude vám chladno, nenastydnete. Většina zastánců běžeckého pásu rovněž argumentuje tím, že jde o rozhodně lepší volbu než běhání venku. Na dobrém běžeckém pásu si nastavíte terén, jaký chcete běžet a pustíte se do toho. Rozhodně je zde tedy důležité zmínit i úsporu času. Běžecký pás je rovněž vhodný pro jedince při rekonvalescenci. Například po nějakém úrazu, kdy se zase snaží vrátit do běžného života a potřebují se postupně rozcvičovat. Nehrozí tu žádný kluzký terén, žádné nerovné povrchy. I pro klouby je to tedy rozhodně lepší varianta než běhání venku. Pro běhání na pásu i tak ale doporučujeme boty na běžecký pás. Většina běžeckých pásů má polstrované pásy, které absorbují nárazy. Což silnice, chodníky nebo tvrdá půda venku rozhodně nemají.
Nevýhody běhání na běžeckém pásu
Obrovskou nevýhodou je pochopitelně místo. Zatímco při venkovním běhání si můžete užívat okolní přírodu a pohled na vše kolem, na vnitřním pásu se díváte jen na jedno místo před sebou. Což může být časem značně nudné. I když dnes už jsou běžecké pásy, které mají připojenou obrazovku a na ní je možné promítat si například simulaci venkovního běhu, včetně hezké přírody. Ani tak to však nikdy nebude odpovídat venkovnímu běhání.
Je běhání venku příjemnější?
Běhání venku i běhání na běžeckém pásu přináší rozhodně spoustu zdravotních výhod. Jako je zachování optimální hmotnosti, nižší krevní tlak, lepší vytrvalost, nižší riziko depresivních stavů a podobně. Nicméně oproti běžeckému pásu je venkovní běh rozhodně atraktivnější. Ať už běháte například v parku, v lese nebo třeba kolem řeky. Vždy vás čeká měnící se scenérie, čerstvý vzduch, zajímavý terén a vlastně i neomezené možnosti běžeckých tras. Větší rozmanitost má tu výhodu, že může zvyšovat motivaci člověka pokračovat ve cvičení. Navíc nerovný terén aktivuje další svalové skupiny a rozvíjí lepší rovnováhu. A pomineme-li pořizovací cenu kvalitních bot na běhání, případně i oblečení na běhání, je běhání venku rozhodně ekonomicky výhodnější záležitostí.
Nevýhody běhání venku
Zvlášť v chladném, mlhavém, chmurném počasí se člověku většinou ven vůbec nechce a musí se k tomu přemlouvat. Logicky nám bude lépe v suchu a v teple. Proto je rozhodně nutné vždy se na venkovní běhání správně obléknout. Běhání v mrazu nebo naopak i v horku přináší pak ještě zvýšené riziko dehydratace. Běháte-li na silnici nebo naopak v čase, kdy není příliš dobře vidět, je nutné myslet i na to, abyste na sobě měli dostatek reflexních prvků, případně i čelovku.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Běhání v chladných měsících. Je lepší běhání venku nebo na běžeckém pásu?