I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů
Jestliže pravidelně cvičíte, měli byste myslet především na své svaly. Nikoliv pouze na to, jak po cvičení rostou. Ale zejména na to, abyste jim dopřávali pravidelnou regeneraci a předcházeli tak i zranění svalů.
Svaly se regenerují u každého jinak dlouho. Je to pochopitelné, jelikož zde hraje roli spoustu věcí. Jestli jste muž nebo žena, kolik vám je let, jaký druh tréninku jste si dopřáli, v jaké intenzitě a podobně. Své slovo zde má i genetika, metabolismus, strava, spánek, životní styl, užívání doplňků stravy a tak dále. Nicméně komplexní regenerace svalů trvá průměrně 48-72 hodin. Poradíme vám, jak ji urychlit.
Svaly potřebují hydrataci
Je fakt, že fyzická námaha vede ke značným ztrátám vody z organismu. Dochází k tomu pochopitelně pocením, které reguluje tělesnou teplotu anebo také využitím zásob glykogenu při výrobě energie, která je pro cvičení nezbytná. Zvlášť v případě, že cvičíte pravidelně a chcete-li i předcházet zranění svalů, měli byste své tělo hydratovat rovnoměrně v průběhu celého dne. Přičemž hodinu až dvě před začátkem fyzické aktivity, byste měli tělu dopřát tekutin více. Stejně tak následně i po tréninku. V tuto chvíli jsou pak už vhodné zejména alkalické vody, které pomáhají vyrovnávat kyselost svalů a omezují riziko křečí.
Nezbytná výživa pro svaly
V případě, že pravidelně sportujete, je nutný vyvážený jídelníček. Některé diety s nízkým obsahem cukrů mohou tělu způsobit nedostatek energie během cvičení. Tělo pak čerpá ze svalů a využívá zásoby bílkovin. Což není žádoucí, jelikož se oslabuje a postupně i odbourává svalová hmota. A jak tedy správně jíst? Krom kvalitních bílkovin jsou nezbytné i tzv. pomalé sacharidy: cereálie, chléb, celozrnné těstoviny nebo rýže. Po cvičení si pak můžete dát nějaký rychlý cukr, například ovoce či cereální fit tyčinku.
Spánek pro silné svaly
Jedním z klíčových faktorů výkonnosti je kvalitní spánek. Je to zdroj odpočinku i regenerace. Svalová vlákna se hojí a rostou hlavně, když spíme. Spánek navíc pomáhá regulovat naše rozpoložení, náladu, fyzickou sílu i sytost. Když jsme unavení, je naše tělo zranitelné. Díky pořádnému spánku můžeme dokonale zregenerovat. Průměrný dospělý člověk by měl spát zhruba 8 hodin.
Svaly potřebují trénink i strečink
Abychom předešli zranění svalů, je třeba klást důraz na pořádné zahřívání a protahování. Pochopitelně před sportovní aktivitou, ale i po ní. Před tréninkem se svaly skvěle na cvičení připraví a nebude hrozit tedy žádný úrad. Po tréninku se svaly zase pořádně protáhnou a budeme se cítit mnohem lépe. Pořádným protahováním a strečinkem pomáháme svaly a šlachy udržovat pružné. Což má blahodárný vliv na jejich regeneraci.
I svaly musí poslouchat signály těla
Ke zranění svalů může dojít i ve chvíli, kdy své tělo neposloucháme. Když nás prosí, abychom si dali pauzu, ale my se rozhodneme “překonat sami sebe” a pokračovat v tréninku dál. Když jsme unavení a přetahujeme se, protože si potřebujeme “cosi” dokázat. Když cvičíme přes značnou bolest… Když už ke zranění svalů dojde, pak je pochopitelně nutné sportovní aktivitu ihned ukončit a nesnažit se sval protahovat. Ideální je pak bolavý sval chladit formou obkladu a nechat jej zcela v klidu. V opačném případě bychom si mohli zadělat na ještě větší problém.
Svaly ocení dobrou masáž
V případě, že sportujete pravidelně, měli byste také pravidelně docházet na masáž. Ať už sportovní, regenerační nebo relaxační. Masáž je totiž jeden z nejefektivnějších způsobů regenerace. Napomáhá k odplavení laktátu, transportuje energii do svalů, minimalizuje riziko křečí, podporuje kloubní pohyblivost a urychluje transport veškerých tělních tekutin organismem.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : I svaly potřebují péči. Tipy, jak účinně předcházet zranění svalů