Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu
Závislost na cvičení může být velký problém a zbavit se jí rozhodně není jen tak. Jak se vlastně stane, že se pohyb změní ze zábavy na závislost? Statistiky hovoří neúprosně. Zhruba 4 % školáků, 10 % fitness nadšenců a 21 % lidí s poruchou příjmu potravy trápí závislost na cvičení.
Dobrou zprávou ale je, že závislost na cvičení je vlastně závislost jako každá jiná a tudíž ji lze řešit. Chce to ale trpělivost, vůli, čas a ideálně i podporu okolí. Chcete-li se zbavit závislosti na cvičení a znovu najít tu obyčejnou radost z pohybu, vyzkoušejte rady, které opravdu fungují.
Závislost na cvičení a osamělost
Pokud je člověk osamělý, má tendenci k něčemu se upnout. Cvičení je sice dobrá cesta, ale myslete na to, že se nic nesmí přehánět. Příliš se netopte ve svých pocitech, pokud se v nich necítíte příliš komfortně. A rozhodně nebuďte sami se svými myšlenkami. Jestliže jste ve stresu z určité životní situace, řešíte nějaké problémy nebo skutečně s něčím potřebujete pomoct, obraťte se na někoho, komu důvěřujete a s kým si můžete promluvit. Zkuste požádat někoho známého, zda by se s vámi pustit do cvičení. Ve dvou se to lépe táhne a je také menší šance, že spadnete do nezdravé závislosti. Navíc to pro vás bude v náročném životním období jakási emocionální podpora.
Čchi-kung: relaxační a regenerační cvičení pro lepší život
Dechová cvičení zklidní mysl i tělo. Dostaňte tělo zpět do pohody!
Cvičení podle Mojžíšové – pohybová terapie, která pomáhá nejen při otěhotnění
Závislost na cvičení je třeba rozptýlit
Sami nejlépe víte, kdy cvičíte pro radost nebo pro zdraví. A kdy je toho naopak už moc. V případě, že máte nutkání cvičit ze špatných důvodů (například potřeba kompenzace po snědeném jídle, abyste nepřibrali nebo jen při pouhém pohledu do zrcadla), začněte hledat způsob, jak svou mysl rozptýlit. Může jít třeba uklízet, přesazovat květiny, koukat na film nebo jít na kávu s kamarádkou či kamarádem. Jako odreagování skvěle funguje i meditace. Ta pomáhá závislost na cvičení poměrně dobře zvládat. Počítejte ale také s tím, že jakmile omezíte cvičení, nebude se v mozku uvolňovat takové množství endorfinů. To jsou ty hormony, které přinášejí po cvičení pocit úspěchu, potěšení a dobré nálady. A menší produkce endorfinů vás může najednou vyčerpávat.
Závislost na cvičení pomáhá zvládat úzkosti
Závislost na cvičení je problém, kterým většinou překryjeme problém jiný. Často to bývají právě úzkosti, které nás mohou trápit. S tím může pomoci hromadné cvičení s přáteli. Nepořádají se například někde kolem vašeho domu lekce typu košíková, tenis, volejbal nebo nohejbal? Zajďěte si tam. Poznáte nové lidi a přijdete na úplně nové myšlenky. To vám může jen prospět. V létě je navíc velká výhoda, že se tato hromadná cvičení konají venku. Tím spojíte příjemné s užitečným. Budete na čerstvém vzduchu, začnou se tvořit endofriny a budete provozovat zdravý sport. Například jen jednou či dvakrát týdně, což pro radost z pohybu i pro zdraví bohatě stačí.
Závislost na cvičení? Pohyb musí bavit
Neposilujte nebo neběhejte jen proto, že potřebujete zhubnout. Najděte si v pohybu zábavu. Jakmile budete dřít do úmoru těla, můžete si spíše ublížit. Myslete na to, že máte jen jedno tělo a chcete mu přece dopřát to nejlepší. Nadměrným nebo nevhodným pohybem mu ale můžete spíše ublížit. Jestliže se cítíte po tréninku až příliš vyčerpaní, dejte si pauzu nebo na pár dní alespoň zvolněte. Musíte se cítit hlavně dobře a nabití energií.
Závislost na cvičení je jen vaše
Ubližujete sami sobě, vědomě. Ať už je za tím cokoliv, závislost na cvičení není nic, co by vám prospívalo. Je třeba, abyste si uvědomili, že všechno, co děláte, děláte jen sami pro sebe. Nikoliv pro druhé. Možná jste zamilovaní a chcete pro své partnera vypadat dobře. Možná chcete rychle zhubnout. Možná chcete vypadat jako někdo jiný. Možná se potřebujete vejít do šatů na blížící se ples… Nic z toho ale není podstatné. Na to myslete. Důležití jste jen vy a vaše tělo. Necvičte ze špatných důvodů a nenuťte se do něčeho, co vám nedělá dobře. Zkuste popřemýšlet o tom, co vás vede k tomu, že neustále cvičíte. Je to nějaká touha? Stres? Úzkost? Jestliže si sami neumíte odpovědět, pak si zkuste promluvit s odborníkem. Skvěle může pomoci například kouč.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Závislost na cvičení jako velký problém. Obnovte svůj zdravý vztah ke cvičení i k pohybu