Cvičení podle Mojžíšové – pohybová terapie, která pomáhá nejen při otěhotnění

Cvičení podle Mojžíšové – pohybová terapie, která pomáhá nejen při otěhotnění

Rehabilitační pracovnice Ludmila Mojžíšová navrhla specifické svalové cvičení, které dnes pomáhá odstraňovat některé druhy funkční sterility u žen. Cvičení spočívá v uvolnění svalové spazmy v oblasti páteře a pánevního dna. Jak tato slavná metoda vznikla, v čem spočívá, pro koho je určena a jaké má benefity? To vše si ukážeme v tomto článku. Závěrem jako ochutnávku uvedeme i některé konkrétní cviky.

Metoda Ludmily Mojžíšové je originální rehabilitační metoda, která může pomoci s léčbou neplodnosti u žen. Jedná se o druh neplodnosti, který je způsoben špatným stavem pohybového systému. Původně se přitom jednalo o řadu kompenzačních cviků sestavenou pro pacienty s bolestí zad a hlavy. Nejdříve je vhodné naučit se cviky pod vedením zkušeného fyzioterapeuta, který cvičence kontroluje a doplňuje cvičení dle Mojžíšové napravováním, odblokováním páteře a odstraňováním svalových křečí. Pak již není problém cvičit pravidelně doma.

Historie cvičení podle Mojžíšové

Ludmila Mojžíšová začínala jako zdravotní sestra na Fakultě tělesné výchovy a sportu, kde se později stala asistentkou na katedře rehabilitace. Léčila studenty fakulty s poraněními pohybového aparátu a starala se o jejich dobrou fyzickou kondici. Během své dlouhé praxe nasbírala spoustu poznatků a připomínek, které přetavila v celkový systém léčby.

Metoda Mojžíšové se ukázala být velmi účinnou při léčbě všech poruch pohybového systému, především vertebrogenních potíží. Časem se k Ludmile Mojžíšové začaly obracet ženy s dotazem, zdali neexistuje souvislost mezi její léčbou a neplodností. Jakmile jejich vertebrogenní bolesti zmizely, ženy totiž často otěhotněly nebo je přestala trápit bolestivá menstruace.

Mojžíšová se proto obrátila na gynekologa MUDr. Evžena Čecha, který jí začal posílat své pacientky s problémy s neplodností. Díky těmto empirickým zkušenostem Mojžíšová ověřila, že její metoda je také schopna léčit některé druhy gynekologických potíží.

Princip metody Ludmily Mojžíšové

Metoda Mojžíšové je založena na tom, že kondice pohybového aparátu přímo souvisí s vnitřními orgány a jejich správnou funkcí. Je důležité si uvědomit, že v lidském těle zkrátka všechno souvisí se vším. V důsledku úrazu, nedostatku pohybu či stresu mohou být některé svaly v našem těle v nepřirozeném napětí, tzv. spasmu neboli sevření, které nemůžeme vůli ovládat. Jiné svaly zase mohou být díky našemu způsobu života ochablé. To vše vede ke špatnému držení těla, k problémům s nesymetrickým postavením kostry a k nutnosti tyto asymetrie kompenzovat.

Napětí svalů ovlivňuje činnost nervů a prokrvování v dané oblasti a tím se napětí přenáší i na svalovinu vnitřních orgánů. Napětí svalů dutiny břišní, zádových svalů a svalů pánevního dna má proto často za následek problémy s fungováním pohlavních orgánů – bolestivý pohlavní styk či menstruaci, anovulační cykly a u mužů možné zhoršení spermiogramu.

Cílem rehabilitační metody podle Mojžíšové je opětovně dosáhnout svalové rovnováhy, tedy uvolnit napjaté a posílit ochablé svaly. Tím dojde k odstranění bolesti pohybového aparátu a zprostředkovaně také ke zlepšení činnosti vnitřních orgánů.

Pro koho je metoda Ludmily Mojžíšové vhodná?

Metoda Ludmily Mojžíšové je vhodná pro každého trpícího některými z následujících obtíží:

  • funkční neplodnost
  • bolestivá či nepravidelná menstruace
  • bolesti při pohlavním styku, anorgasmie
  • obrácená poloha dělohy, neprůchodnost vejcovodů
  • opakované spontánní potraty
  • patologický nález spermiogramu u mužů
  • funkční bolesti zad
  • skolióza u dětí do 15 let
  • artrózy kyčlí, bolesti kostrče
  • poruchy spánku
  • bolesti hlavy, únava, deprese
  • problémy s retencí moči, inkontinence
  • zácpa
  • šetrné provádění v těhotenství navíc usnadňuje porod

Vždy je vhodné před zahájením cvičení dle Mojžíšové svou diagnózu konzultovat s lékařem.

Úspěšnost metody dle Mojžíšové

Úspěšnost metody při léčbě neplodnosti u žen je zhruba 33 %. Pacientka se navíc zbavuje bolestivé menstruace, bolestí hlavy a páteře. Pravidelné cvičení této metody vykazuje 100% zlepšení při pomočování u žen, 70 – 80 % pacientů potvrzuje zlepšení při strukturálních vertebrogenních obtížích, 60% úspěšnost při řešení absence menstruačního krvácení. Muži pak hlásí zlepšení o 37 % na poli oligospermie.

Úspěšnost cvičení dle Mojžíšové samozřejmě záleží na motivaci pacientky k poctivému každodennímu cvičení, dále na patologii nálezu, na věku a četnosti problémů.

Rehabilitační cviky podle Ludmily Mojžíšové pomáhají nejen ženám při potížích s bolestivou menstruací nebo problémy s otěhotněním, mohou být ale také řešením pro neplodnost mužů.

Jak cvičit

Základním doporučením je zahájit léčbu pod vedením fyzioterapeuta, který je pro metodu Mojžíšové vyškolen. Velmi důležité je vstupní vyšetření, protože fyzioterapeut pak svá doporučení pro další léčbu upraví podle aktuálního stavu pacientky. Vstupní vyšetření se provádí první týden po skončené menstruaci. Na základě něj fyzioterapeut provede terapii – mobilizaci žeber, páteře a pánve, uvolnění či stimulaci potřebných svalů.

Každá další kontrolní návštěva se provádí (dle stavu pacientky a dle výsledku vstupního vyšetření) každý další první týden po menstruaci jedenkrát za měsíc. Při návštěvě se kontroluje způsob provádění cviků a jsou případně opět provedeny mobilizace páteře, žeber a pánve.

Samotné cvičení musí být prováděno pravidelně každý den a dlouhodobě. Cvičit dle Mojžíšové by se mělo minimálně šest měsíců, aby se svaly posílily a udržely pánev v ideální poloze. Ideální je cvičit dvakrát denně, nejméně dvě hodiny po jídle a bez rušivých vlivů.

Příklady cviků podle Mojžíšové

Cvik č. 1

Položte se na záda, ruce dejte podél těla, nohy opřete o chodidla, chodidla i kolena mějte asi 20 cm od sebe. Přitiskněte postupně bederní páteř k podložce, vtáhněte pupík, vytáhněte dolní část přímého břišního svalu nahoru k bradě, stáhněte hýždě (půlky k sobě) a volně dýchejte asi 6 sekund. Po 6 sekundách nadechněte, stáhněte všechno ještě víc, pomalu vydechněte a povolte. Při cvičení nezapínejte jiné svaly než ty v oblasti pánve (žádná zvednutá ramena, hlava či propnuté nohy).

Opakujte první týden 15x denně, každý další týden přidejte pět opakování a skončete na čtyřiceti opakováních.

Cvik č. 2

Zaujměte stejnou polohu jako výše. Přitiskněte bederní páteř k podložce, vtáhněte pupík, vytáhněte přímý břišní sval nahoru k bradě, stáhněte hýždě k sobě, držte a volně dýchejte a zároveň velmi pomalu (obratel po obratli) zvedejte pánev rovně nahoru. Neprohýbejte se. Pak se pomalu stejným způsobem vracejte k podložce, asi 5 cm nad zemí se zastavte, nadechněte, stáhněte ještě víc, vydechněte, položte se a povolte.

Opakujte stejně jako u cviku č. 1

Cvik č. 3

Zaujměte stejnou polohu jako výše, akorát nohy natáhněte, paže vzpažte volně podél uší. Přitiskněte bederní páteř k podložce, vtáhněte pupík a jednou až dvakrát volně nadechněte a vydechněte, aniž povolíte napětí. Potom se hluboce nadechněte a vytahujte se za rukama a do pat, jako byste se chtěli prodloužit na skřipci. V maximálním tahu a nádechu setrvejte, pak vydechněte a povolte. Po celou dobu vytahování musí bederní páteř zůstat na podložce. V případě, že bedra neudržíte po celou dobu na podložce, cvičte tento cvik s pokrčenýma nohama a chodidly u sebe.

Opakujte 10 – 15x denně a počet opakování nezvyšujte.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.