Máte sedavé zaměstnání nebo jste neustále v pohybu? Víme, jaký sport je pro vás nejvhodnější
Chtěli byste se začít hýbat a rozhodli jste se, že pustíte do nějakého sportu? Možná ale přemýšlíte, jaký sport by vás vůbec mohl bavit. Na jaký sport budete mít dostatek času či energie. V první řadě je však nutné začít se rozhodovat podle toho, jakou aktivitu máte v práci a kolik času a energie jste ochotni sportovní aktivitě obětovat.
Pohybový aparát je od toho, aby se hýbal. Což je v dnešní době vcelku problém. Nejen u dospělých, ale bohužel i u dětí. Pokud se nehýbeme, začnou se dříve či později nějaké problémy objevovat. Nejčastěji jsou to bolesti kloubů, nadváha či takzvaná civilizační onemocnění. Zkrátka nemoci z nedostatku pohybu. Do čeho se tedy pustit, aby byl náš pohybový aparát spokojený?
Sedavé zaměstnání a sport
Sportů je tolik, kolik je profesí. Rozhodně si tedy každý vybere něco, co mu bude přesně vyhovovat. Jestliže máte sedavé zaměstnání, pak je pro vás aktivní pohyb nutností. Omezeni jste prakticky jen svojí pracovní dobou. I když i během přestávek v práci se můžete jít třeba projít nebo se v mezičase v kanceláři protáhnout. Sedavý způsob života je pro náš organismus prakticky likvidační. Lidské tělo je stvořené k pohybu a nadměrná sedavá aktivita naše tělo ničí. Vystavujeme se riziku kardiovaskulárních onemocnění i nadváze. A rovněž potížemi s páteří, především pak problémům s dolní částí zad. Je proto důležité hýbat se, cvičit či se věnovat sportu alespoň 3x týdně po dobu 45 minut.
Jak zhubnout stehna a zadek? Myslete na zdraví a pohyb celého těla
Feldenkraisova metoda – vědomý pohyb ke zdraví
Ve Švédsku vznikl nový sport plogging. Je zdarma, a navíc pomáhá přírodě
Vhodné sporty při sedavém zaměstnání
Vyberte si sport, při kterém se zapotíte a rozcvičíte celé tělo. Zároveň by vás měl takový sport bavit a přinést vám absolutní mentální uvolnění. Pro protažení zad “zkoucených” od počítače je vhodný běh, kraul nebo klidnější pilates. Jestliže chcete zlepšit držení těla, pak rozhodně nezapomeňte posilovat břišní svaly a takzvaný hluboký stabilizační systém neboli core. Nejčastější výmluvou bývá čas. Rozdělíte-li si sportovní aktivitu na 2x 25 minut, ráno a večer, dopřejete svému tělu dokonalou péči. Ráno můžete celé tělo jen protáhnout a lehce posílit a po práci si můžete jít zaběhat. Třeba rovnou cestou z práce domů. Případnou alternativou pak může být i rychlá chůze, ideálně s holemi.
Home office a sport
V posledních letech se čím dál tím víc rozmáhá práce formou home office, tedy práce z domova. Tato forma zaměstnání má rozhodně své plusy i mínusy. Mezi plusy patří rozhodně to, že se můžete kdykoliv protáhnout a zacvičit si. I kdyby to mělo být jen na chvíli. Pokud vás trápí bolest zad, pak se naučte cvičit metodou doktora Smíška a pomůcky na cvičení si pořiďte přímo domů. Na dokonalé protažení vám postačí 2x denně desetiminutové cvičení.
Vhodné sporty při home office
Protože jste doma zavření nejspíš sami, rozhodně vám prospěje nějaký týmový sport. Například volejbal, fotbal, synchronizované plavání, hromadné nordic walking vycházky a podobně. Jestli ale o kolektivní sporty ani tak příliš nestojíte, pak vyrazte na kolo, zajděte si na kolečkové brusle nebo vyrazte do venkovní posilovny na vlastní hiit trénink. Protáhnete celé tělo, započíte se a bude vám dobře.
Noční zaměstnání, práce na směny a sport
Práce v noci nebo práce na směny značně narušuje naše vnitřní hodiny a podporuje vznik poruch spánku i nadváhu. Může za to nesprávné vnímání hladu a větší podrážděnost. Sport může pomoci tyto nežádoucí účinky eliminovat. Je však nadmíru důležité zvolit správný čas na cvičení. I vhodný sport, pochopitelně.
Vhodné sporty při nepravidelné pracovní době
V každém případě byste se měli vyhnout intenzivnímu sportování hned po práci. Je zde totiž vyšší riziko, že se zraníte kvůli vyčerpání, budete hodně unavení, nebude vás to bavit a nebudete cvičit naplno. Před zahájením kardio aktivity si odpočiňte alespoň šest hodin. Rozhodně pak preferujte raději venkovní sporty. Nejen kvůli vitamínu D a venkovnímu světlu, ale také kvůli regulaci hormonů citlivým na denním světlo.
Nadměrně stresující zaměstnání a sport
Stres v práci je dnes téměř u všech denním chlebem. Ať už jde o vedoucí či jinak zodpovědnou pozici, náročného šéfa nebo mentálně náročné zaměstnání. Sport vám pomůže odpoutat mysl, soustředit se chvíli jen sami na sebe a odbourat stres. Pomůže vám srovnat hormonální hladiny a zklidní vás.
Vhodné sporty při nadměrně stresujícím zaměstnání
V závislosti na svých denních aktivitách střídejte klidné a aktivní druhy sportů. Pokud potřebujete uvolnit nadměrné napětí, jste psychicky unavení nebo naštvaní, pak se pusťte do vysoce intenzivních tréninků, zkuste crossfit, squash nebo kruhový trénink. Budete-li potřebovat spíše klidnější aktivitu a celkové zklidnění, zkuste jógu, strečink nebo relaxační cvičení s důrazem na správné dýchání. Uvolníte tak napětí z celého dne.
Práce na nohou a sport
Pokud máte práci, kdy celý den stojíte na nohou a chodíte, pak vás rozhodně fyzická aktivita na dolní končetiny spíše míjí. Stejně tak je důležité pečovat i o záda, která dostávají pořádně zabrat. Na ty můžete vyzkoušet některou z relaxačních metod, jako je například McKenzie cvičení.
Vhodné sporty při zaměstnání náročném pro nohy
Zkuste se zaměřit na vhodní sporty. Ty pečují o zdravou funkci nohou a pečují o zdravý žilní a cévní systém.Vhodná je například aquagymnastika, aquabike nebo bazénová trampolína. Po cvičení vám pak prospěje i vířivka, kterou dnes nabízí drtivá většina veřejných bazénů a koupališť. Na suchu se pak zkuste občas věnovat pomalejšímu cvičení, třeba pilates, a nezapomínejte ani na strečink.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Máte sedavé zaměstnání nebo jste neustále v pohybu? Víme, jaký sport je pro vás nejvhodnější