Klášter premonstrátů v Želivě byl vždy centrem duchovního života a stejně tak je tomu i dnes. Klášter je národní kulturní památkou, vyhledávaným poutním místem a cílem mnoha českých i zahraničních turistů. Bratři premonstráti se s v čele s opatem Jáchymem věnují duchovním činnostem a žijí ve společné komunitě. Současně mají na starosti správu majetku kláštera, ke kterému patří i ubytování, pivovar, restaurace, rybníky, polnosti a lesy.
Přijďte na prohlídku kláštera v Želivě
Chcete se dozvědět více i životě premonstrátů a o historii kláštera? Pak přijďte na jednu z pravidelných prohlídek konventu kláštera s přilehlým kostelem Narození Panny Marie, který po požáru v 18. století přestavěl známý český architekt Jan Blažej Santini. Během sezóny probíhají prohlídky každý den, mimo sezónu pak o víkendech.
Provoz klášterního pivovaru
Vaření piva v premonstrátském klášteře na Želivě má mnohaletou tradici. Podle historických pramenů pochází první zmínky o vaření piva v tomto klášteře již ze 14. století. V roce 2003 došlo k obnově tradice, když Kanonie premonstrátů ve spolupráci se 2 společníky založila Klášterní pivovar Želiv. Pivovaru se příliš nedařilo, protože využíval zastaralou technologii. V roce 2009 byl proto uzavřen. Kanonie však hned následující rok založila nový Želivský klášterní pivovar s moderní výrobní technologií, který úspěšně funguje i dnes. Pro širokou veřejnost jsou připraveny prohlídky a exkurze pivovaru i s výkladem, dále možnost zážitkového vaření piva nebo uspořádání netradiční firemní akce.
Hotel a restaurace na Želivě
Kanonie premonstrátů má na starosti provoz a správu přilehlého hotelu i restaurace. Hotel Klášter Želiv se nachází v barokní budově opatství, kde jsou k dispozici zrekonstruované historické pokoje vybavené replikami historického nábytku. V provozu je také restaurace s pestrou nabídkou pokrmů české i zahraniční kuchyně. V letních měsících je v provozu venkovní terasa v klášterní zahradě. Hotel a restaurace se využívají i při pořádání oslav, svateb, konferencí a dalších významných společenských událostí.
V jaké pozici spíte? Podle odborníků je pro zdravý a klidný spánek je nejvhodnější ležet na zádech
Rozhýbejte své lopatky a dejte do pořádku mezilopatkové svaly
Venkovní tlak vzduchu s námi může pořádně zamávat. Na co si dávat pozor, když je příliš vysoký nebo nízký?
Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?
Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?