Pořiďte si správné oblečení na běhání a sportujte s lepšími výsledky
Běhání se stalo v posledních letech velmi oblíbeným sportem u lidí všech věkových kategorií. Přesto, že na první pohled vypadá běh jako sport, k němuž nejsou potřeba žádné speciální vybavení, není tomu tak beze zbytku. Kvalitní funkční oblečení totiž má na účinek i požitek z běhu poměrně velký vliv. Takže i když k běhání nepotřebujete žádné drahé a speciální pomůcky, je každopádně velmi vhodné si zjistit, jaké specifika má mít oblečení na běhání.
Jak vybírat běžecké oblečení vzhledem k počasí
Možná si říkáte, že běhat se dá ve všem, stačí na sebe přece hodit cokoli, v čem se dá hýbat, jakékoli tenisky a jde se. Jenomže tak jednoduché to není. Tedy alespoň ne v případě, že se při běhání chcete cítit pohodlně, příjemně a neničit si zdraví.
Začněme tedy u nejzákladnější poučky, jak zvolit vhodné oblečení na běhání. První chyba, co se vám může stát, je to, že se oblečete málo, nebo naopak moc. Je potřeba si uvědomit, že při běhu se tělo poměrně hodně zahřeje, takže není dobré oblékat se na běhání stejně, jako byste šli na procházku. Na druhou stranu, pokud budete běhat v mrazivém počasí nedostatečně oblečení, zakládáte si na vážné zdravotní nepříjemnosti.
NÁŠ TIP:
Přečtěte si také náš článek o tom, proč začít běhat a dozvíte se 10 nesporných výhod běhání!
Obecně platí, že když vyjdete před běháním ven, mělo by vám být lehce chladno, ale ne přímo zima. Pokud vám bude teplo už při východu z domu, můžete si být jistí, že po pár kilometrech (možná už metrech) běhu se budete cítit jako na grilu. Pokud se naopak začnete klepat zimou už pět metrů za domem, jste oblečeni málo i na běh.
Není žádným překvapením, že v teplém letním počasí postačí většinou triko a kraťasy i v podvečerních hodinách. V případě větru či chladnějšího počasí je dobré se vybavit ještě lehkou bundičkou či mikinou, popřípadě zvolit i dlouhé kalhoty.
Větší problém možná lidem dělá rozhodnutí, jaké běžecké oblečení zvolit, pakliže je venku opravdu zima. Běhat se dá samozřejmě i ve sněhu a mrazu, ale v této situaci je potřeba oděv dobře promyslet. Pokud jdete běhat, když je venku jen pár stupňů, popřípadě kolem nuly, doporučuje se na vrchní část těla dát tři vrstvy. Funkční tričko s dlouhým rukávem, dále pak tenčí, ale kvalitní mikinu, a nakonec sportovní bundu, která ale nesmí být tak tlustá, aby vás omezovala v pohybu. Samozřejmostí jsou v takovém počasí dlouhé kalhoty, nejlépe z funkčního materiálu. V mrazivém počasí volí spousta lidí i na nohy dvě vrstvy, tedy podvlíkačky a sportovní kalhoty. V případě veliké mrazů je velice vhodné dát si čepici, rukavice a šátek kolem krku a úst. Dýchat ledový vzduch není zdravé.
Kvalitní boty – nejdůležitější součást oblečení na běhání
Kvalitní funkční oblečení ale samozřejmě není to jediné, na to je potřeba myslet. Další, ne-li důležitější součástí jsou beze sporu boty na běhání. To, jaké si pořídíte boty, se sice neřídí počasím, ale to neznamená, že by jejich výběr byl jednodušší než výběr oblečení na běhání. Spíše naopak. Zvolit správné boty je mnohdy oříšek.
Běžecká obuv navíc není nejlevnější záležitostí, takže volba špatných bot vás může přijít draho. Věnujte tedy výběru dost času, projděte několik specializovaných obchodů a nechte si poradit od tamějších zaměstnanců. Ti by se v tomto oboru měli vyznat a být vám schopni na základě vašich představ o budoucích běžeckých výkonech, vašich zkušeností, charakteru vašeho chodidla a dalších věcí pomoct vybrat ideální model. V těch nejkvalitnějších prodejnách vám nabídnou přímo speciální test vaší nohy, na základě kterého je výběr vhodné obuvi jednodušší a přesnější.
V běžecké botě se musíte od samého začátku cítit dobře. Je nesmysl očekávat, že boty „nějak rozchodíte“. Pokud jsou vám nepohodlné už v obchodě, běhat se vám v nich dobře nikdy nebude. Volba špatné obuvi je navíc nebezpečná i pro vaše zdraví. Můžete si totiž zajistit všelijaké deformace chodidel, problémy s klouby či se zády.
A s botami souvisí samozřejmě také ponožky. V obchodech najdete celou řadu ponožek určených přímé pro běhání. Bývají ale často hodně drahé, jelikož obsahují speciální vlákna zamezující vzniku puchýřů, otlaků a zápachu. Mnoho lidí si oblíbilo také kompresní ponožky či návleky, které dbají na odtok krve v žilách zpět do srdce. Pro delší a náročnější tratě se tedy jedná o velmi užitečnou pomůcku. Pokud netrváte na dokonalém profesionálním vybavení od hlavy až k patě, vystačíte si však i s obyčejnými ponožkami. Základem je však vždy to, aby se vám nijak neshrnovaly a perfektně seděly na noze.
Funkční oblečení na běhání zajistí komfort, pohodlí a dobrý pocit
Při nákupu oblečení na běhání je nutné dbát na několik věcí. První z nich je materiál. Pro jakékoli sportovní oblečení platí, že nejlepší je funkční oblečení, tedy oblečení ušité přímo z takových materiálů, které jsou připraveny dokonale odvádět pot. Funkční oblečení totiž v zimě zahřeje, aniž by bylo příliš tlusté a omezovalo vás v pohybu. Za jakéhokoli počasí navíc perfektně odvádí pot, takže vás nic nestudí a vy můžete v naprostém pohodlí podávat své sportovní výkony.
Další charakteristikou, kterou běžecké oblečení u řady lidí musí splňovat, je přiléhavost. Především kalhoty na běhání totiž mohou dělat problémy, jsou-li plandavé. Často se setkáváme s tím, že lidé mají z běhání odřené či spálené vnitřní strany stehen. Důvodem bývají nevhodné volné kraťasy, které se při běhu otírají o stehna a tím na nich po čase způsobují nepříjemné pálivé vyrážky.
Samozřejmostí je pohodlnost. Pokud vás oblečení na běhání kdekoli škrtí, tlačí, táhne či způsobuje jiné nepříjemné pocity, vyřaďte ho. Běhání v nekomfortním oblečení vám totiž nepřinese ani požitek, ani radost a často ani dobré výsledky.
Doplňte své běžecké oblečení o praktické prvky
Kromě kvalitní obuvi a správného oblečení můžete svůj běžecký outfit doplnit i o různé doplňky. Pokud například běháte dlouhé trasy, bude se vám hodit ledvinka nebo kapsička na drobnosti či energetické gely a podobně. Velmi praktickou věcí na delší tratě jsou také nosiče vody, které mohou mít podobu bederních pásů, ledvinek či známých camelbaků do batohu. Pro běh ve večerních či brzkých ranních hodinách si pořiďte čelovku. Spousta běžců nedá také dopustit na speciální běžecké vložky do bot. Velice moderní a přínosnou záležitostí jsou i sporttestery neboli měřiče tepové frekvence, které vám pomůžou držet správné tempo a poskytnou vám údaje o vaší rychlosti, času, který běžíte, tepu a podobně. Díky nim tedy můžete dobře pozorovat své pokroky.
Diskuse k článku
RE : Pořiďte si správné oblečení na běhání a sportujte s lepšími výsledky