Chcete konečně začít cvičit? Poradíme, jaký pohyb je vhodný právě pro vás
Novoroční předsevzetí možná už vzalo zasvé, ale s blížícím jarem nás přece jen láká dostat se do formy a možná si i trošku zformovat postavu. Jenže jak na to? Ideálně bychom měli zvolit cvičení, které nás bude opravdu bavit. A že je z čeho vybírat!
Ze všech stran slýcháme, jak je nutné udržovat se v kondici a fit. Jenže jak na to? Univerzálních a zaručených návodů je sice všude spousta, ale ne všechny fungují na každého. Musíme si sami vybrat to, co nám dělá dobře. Chceme-li být ve formě, musíme zapracovat na svém jídelníčku i duševní pohodě. A nutný je pochopitelně i správný pohyb.
Pohybem vstříc zdraví
Naše tělo je stvořeno k pohybu. Budeme-li fit, je mnohem větší šance, že naše tělo bude fungovat lépe. Vysoká úroveň kondice je jednoznačně spojována s nižším rizikem vzniku chronických chorob a rovněž s lepší schopností zvládat případné zdravotní problémy, které se objeví. Lepší kondice podporuje lepší funkčnost těla i mobilitu. A v neposlední řadě prokazatelně zlepšuje zdraví a prodlužuje život. Aktivní pohyb navíc může už v krátkodobém horizontu pomoci zlepšit náladu, posílit spoustředění a vylepšit spánek.
Čchi-kung: relaxační a regenerační cvičení pro lepší život
Lunární kalendář: Masáže a cvičení podle postavení Měsíce!
Cvičení podle Mojžíšové – pohybová terapie, která pomáhá nejen při otěhotnění
Není jen jeden správný pohyb
Je důležité vědět, že existuje mnoho různých způsobů, jak být fit. Jestli si nejste jistí, jak na tom se svojí kondicí jste, můžete to zjistit napříkad z následujících bodů:
- Svaly a vytvrvalost: Máte svalovou sílu? A jste schopni ji aktivně využívat?
- Rovnováha: Umíte zůstat vždy a za všech okolností stabilní? Vydržíte stát, třeba i na jedné noze, aniž byste se vyhli padání?
- VO2 max: Parametr, který vám mohou ukázat chytré hodinky, fitness náramek či jiný fitness pomocník. VO2 max je běžně používané měřítko, které prozradí, jak je vaše tělo schopno přijímat a využívat kyslík, který vyživuje tkáně. Podle expertů to přímo souvisí s vaším zdravím a kvalitou života.
- Flexibilita: Jaký rozsah mají vaše klouby? Ohnete se bez problémů a bez bolestí?
- Rychlost: Vyjdete bez většího zadýchání schody? Můžete běhat s dětmi po zahradě?
Začněte cvičit pomalu a postupně
Chcete-li se dostat do kondice, nejlepším řešením je pomalý start. Začněte nejdřív třeba jen procházkami, vynechání výtahu nebo pravidelnými protahovacími cviky u kancelářského stolu. Jestliže se chcete rovnou pustit do fitness či posilování, pak si raději najměte na pár hodin trenéra. Dá vám alespoň základy toho, jak byste se měli správně pohybovat a posoudí, jaký pohyb by pro vás mohl být tím pravým.
Běžné druhy cvičení
Základem každého fitness programu je kardiovaskulární čili aerobní cvičení. Takzvané kardio zlepšuje srdeční frekvenci i frekvenci dýchání a celkově tedy zlepšuje celkovou kardiorespirační zdatnost. Patří sem svižná chůze, běh, jízda na kole, plavání, tenis, tanec, skákání přes švihadlo, ale třeba i práce na zahradě.
Další možnožností cvičení je pak silový trénink. Zlepšuje pohyblivost i celkové fungování těla, především s přibývajícím věkem. Jak stárneme, ztrácíme svalovou hmotu, což může mít významný dopad na kvalitu života. Silový trénink buduje nejen svaly, ale i kosti. A chrání tak tělo před pády a zlomeninami.
A zapomínat nesmíme ani na flexibilitu a mobilitu. Jsou nezbytnou součástí zdravého pohybu. Flexibilita je schopnost šlach, svalů a vazů natahovat se a pohyblivost je schopnost těla otočit kloub v plném rozsahu pohybu. I toto cvičení je nezbytné pro celkovou fyzickou zdatnost.
Po cvičení nezapomínejte na strečink
Protažení před i po cvičením by mělo být důležitou součástí každého cvičení. Předcházíme tím i případným úrazům. Rozhodně se nikdy nepouštějte do cvičení bez rozcvičky. A po ukončení tréninku se zase pořádně protáhněte, uděláte tím dobře celému svému tělu.
V případě, že cvičíte opravdu pravidelně, jsou pak vhodné dny odpočinku a relaxace. Alespoň dva dny v týdnu byste měli nechat své tělo odpočívat nebo cvičit jen lehké cviky. Tělu tak poskytnete čas na případnou “opravu” a ve výsledku tak budete silnější a fit.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Chcete konečně začít cvičit? Poradíme, jaký pohyb je vhodný právě pro vás