Nefunkční meridián štítné žlázy ovlivňuje imunitu a alergické reakce
Meridiány jsou energetické dráhy v těle, které ovlivňují náš fyzický i psychický zdravotní stav. Většina z nich je přiřazena některému z orgánů v těle. Meridián štítné žlázy je na tom jinak. Nejčastěji se se mu přiřazuje meridián tzv. tří zářičů, tří ohřívačů, tří ohňů, který má větší rozsah než jen vliv na štítnou žlázu. Ať už jen nazveme jakkoliv, má meridián štítné žlázy na starosti hlavně naši vyrovnanost, imunitu, otoky a termoregulaci.
Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle.
Meridián štítné žlázy – charakteristika a průběh dráhy
Meridián štítné žlázy je jangovou drahou a jeho elementem je oheň. Jeho dráha začíná u nehtu prsteníčku ruky, vede přes vnější stranu ruky přes loket a rameno kolem lopatky ke krční páteři. Odtud pokračuje přes klíční a hrudní kost, kde se vnoří do obalu srdce a rozdělí na tři zářiče – horní, střední a dolní.
Další větev zpět k hlavě přes hrdlo až nad ucho, kde se stočí ke spodní čelisti, aby opět stoupala nahoru pod oko. Za uchem vzniká ještě jedna větev, která přes ucho vede k vnějšímu koutku oka. Celá dráha má 23 akupunkturních bodů. Přečtěte si, co to jsou akupunkturní body.
Meridián štítné žlázy nás ovlivňuje nejsilněji v době od 21. do 23. hodiny. Je to období, kdy se pomalu ukládáme ke spánku. Měli bychom zachovat klidový režim, nesportovat, už moct nejíst, nepít alkohol a nekouřit. Přečtěte si o meridiánové masáži.
Oblasti a orgány ovlivněné meridiánem štítné žlázy
- oči, uši, jazyk
- boční část hrudníku
- dýchací soustava
- štítná žláza
- ramena a lokty
- vylučovací soustava
Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu štítné žlázy
Nejzávažnější jsou poruchy lymfatického systému, žláz s vnitřní sekrecí, zadržování vody v těle včetně otoků a poruchy termoregulace. Otoky jsou nejznatelnější v oblastech průběhu dráhy a vedle zadržování tekutin dochází i k zadržování toxinů. Narušený meridián štítné žlázy je ale také spojován s těmito obtížemi:
- hučení v uších, nahluchlost, bolesti za uchem, závratě
- poruchy pocení
- záněty hrdla, otoky tváří
- oslabená imunita
- alergie
- bolesti horních končetin
- zadržování moči, pomočování, bolesti při močení
- nadýmaní
Jak působí meridiány na naši psychiku?
S funkčním meridiánem štítné žlázy je spojená vyrovnanost, lehkost bytí a pocity naděje. Opakem jsou přehnané obavy či starostlivost o sebe i druhé. Projevem nepohody je i nedostatek vstřícnosti ke svému okolí, vznětlivost, panovačnost a zuřivost. Hrozí zde také deprese.
Narušená štítná žláza výrazně ovlivňuje našich schopnost bojovat se stresem a ztrátou energie. Ve spojení s nedostatečným spánkem je to krutá kombinace potíží, které mohou vést až pocitům zoufalství, beznaděje a vytržení ze společnosti.
Jak dostanete svůj meridián štítné žlázy do rovnováhy?
Všechny meridiány lze ovlivnit pomocí akupunkturních masáží. Meridiány pomáhá ovlivnit i výživa – u štítné žlázy je důležité dodržovat pitný režim. Z bylin je vhodné lapačo, aronie a divoký pomeranč.
Možná vás překvapí, že vhodnou „léčbou“ pro meridián štítné žlázy je pravidelný zpěv díky vibracím, které podporují funkci štítné žlázy. Můžete si také masírovat krk od brady směrem ke klíčním kostem.
Tip pro celkovou vyrovnanost: mějte se rádi. Sebeláska podporuje i lásku k okolí a vesmíru, čímž je zachována rovnováha. Pokud dokážeme odpustit sobě, snáze odpustíme i ostatním. Odpuštění je důležité, protože tím neplýtváme energii záští vůči těm, kteří nám ublížili.
Vždy, pokud se bude cítit nevyrovnaní, podívejte se do svého nitra – co vás trápí, co řešíte, co vám ubírá energii? Když vyřešíte své vnitřní pocity, budete lépe zvládat to, co se děje kolem vás.
Diskuse k článku