Meridiány v těle, které nás ovlivňují – velký přehled
Meridiány jsou energetické dráhy, které proudí tělem a podle čínské medicíny ovlivňují naše zdraví. Každý meridián má několik akupunkturních bodů, které určují a ovlivňují dráhu meridiánů v těle. Přečtěte si, jaké meridiány a meridiánové dráhy máme a co v těle ovlivňují. Možná se vám díky tomu podaří zjistit, proč vás bolí hlava, břicho, máte časté záněty nebo se netěšíte dobré náladě. Vše má nějaký důvod, který lze řešit.
Meridiány a jejich přehled
Meridián plic
Meridián plic vede dvěma dráhami v těle. První z nich začíná ve střední části břicha a pokračuje přes plíce a hrtan podél vnitřní strany paže dolů k palcům. Jakýkoliv problém s meridiánem plic může negativně ovlivnit nejen plíce, ale také kůži, nosohltan, hlasivky, průdušky, horní cesty dýchací nebo i tlusté střevo. Projevy nerovnováhy meridiánu se v těle mohou projevit dýchacími potížemi, kožními problémy (kopřivka, ekzémy), bolestmi různě po těle nebo melancholií, která může přerůst až v depresi.
Přečtěte si celý článek na téma meridián plic.
Meridián ledvin
Meridián ledvin neovlivňuje jen ledviny, ale také močový měchýř, klouby, kosti a zuby. Energetická nerovnováha meridiánu ledvin se projevuje nemocemi ledvin a jejich sníženou funkcí. Mezi nejčastější projevy při špatně fungujícím meridiánu ledvin patří nechutenství, onemocnění kůže, ekzémy, astma nebo angína. A jak meridián ledvin dostat do rovnováhy? Udržujte ledviny v teple, hodně pijte, jezte zdravě, dbejte na harmonické vztahy a vyhýbejte se dlouhodobému stresu.
Přečtěte si celý článek na téma meridián ledvin.
Meridián slinivky
Meridián slinivky má celkem 21 akupunkturních bodů a nejvíce aktivní je v době od 9 do 11 hodiny dopolední. V této době je tělo schopné přijímat a trávit sladkosti, proto se nemusíte bát dopřát si sladkou snídani a svačinu v podobě ovoce nebo například bílého jogurtu s medem. Mezi orgány a oblasti ovlivněné meridiánem slinivky břišní patří břicho, střeva, žaludek, játra a dolní končetiny. Při nesprávné funkci slinivky může dojít k zadržování vody v těle, ke špatnému spánku, k otokům končetin nebo k anémii či zvýšené krvácivosti.
Přečtěte si celý článek na téma meridián slinivky.
Meridián tenkého střeva
Meridián tenkého střeva je nejvíce aktivní denně od 13 do 15 hodin, kdy se snižuje citlivost zubů, proto je nejvhodnější volit návštěvu zubaře právě na tuto denní dobu. Mezi oblasti a orgány ovlivněné meridiánem tenkého střeva patří hlava, šíje, ústa, záda a paže. Při problémech s meridiánem tenkého střeva můžete pociťovat bolesti v krku, ramene, nadloktí nebo šíje. Dále vám může hučet v uších, mohou vás trápit záněty nebo problémy se zrakem. Meridián tenkého střeva bývá spojován s radostí, při jeho špatné funkci se vám může zhoršovat nálada, která může přejít až v depresi.
Přečtěte si celý článek na téma meridián tenkého střeva.
Meridián srdce
Elementem meridiánu srdce je oheň a jeho dráha je jingová. Meridián srdce je nejsilnější v době od 11. do 13. hodiny, kdy se nedoporučuje jíst příliš těžká jídla nebo se věnovat náročné práci. Mezi oblasti a orgány ovlivněné meridiánem srdce patří samozřejmě srdce, ale kromě toho také hrudník, nervová a cévní soustava a horní končetiny (paže, dlaně, ramena). Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu srdce se projevují bušením srdce a srdečními problémy (infarkt), bledostí nebo červenáním, bolestí pod žebrama nebo zvýšenou citlivostí (například na chlad a teplo).
Přečtěte si celý článek na téma meridián srdce.
Meridián žlučníku
Meridián žlučníku nás ovlivňuje nejsilněji v době od 11 hodiny večerní do 1 hodiny ranní. Nerovnováha meridiánu se v tuto denní i noční dobu může projevovat problémy se spánkem (nespavost, noční můry a děsy, žlučníkové záchvaty). Celá dráha meridiánu má 44 akupunkturních drah, které vedou různě po těle. Mezi fyzické potíže při nerovnováze meridiánu žlučníku patří zvracení, hořko v ústech, bolest hlavy, onemocnění uší a očí, napětí zad a šíje, hemoroidy nebo silná bolest v kříži, kyčlích, kolenou a kotnících.
Přečtěte si celý článek na téma meridián žlučníku.
Meridián tlustého střeva
Meridián tlustého střeva má 20 akupunkturních bodů a nejsilněji nás ovlivňuje v době od 5 hodiny do 7 hodiny ranní. V tuto dobu byste neměli spěchat, měli byste se vyhýbat stresu, a hlavně vstávat postupně. Mezi oblasti a orgány ovlivněné meridiánem tlustého střeva patří kromě tlustého střeva také jícen, ústa, jazyk, zuby, hrdlo, hlasivky, tváře, hlava nebo kůže. Při nefunkčním meridiánu může docházet k alergiím, k bolestem (břicha, zubů, dutiny ústní, paží), dále ke krvácení z nosu nebo k zánětu hrtanu či nosohltanu. Správnou činnost meridiánu zajistí vyrovnaný život, správná životospráva a pohyb. Z bylin působí pozitivně meduňka lékařská.
Přečtěte si celý článek na téma meridián tlustého střeva.
Meridián jater
Meridián jater ovlivňuje kromě jater také žlučník, svaly, šlachy, oči, slinivku, vaječníky a dělohu i nehty. Pokud je meridián jater v nerovnováze, dochází k nechutenství, k bolestem v podbřišku, ale i ke svalovým křečím nebo rozostřenému vidění. S těmito problémy umí pomoct meridiánová masáž. Jedná se o příjemnou masáž, která pracuje s meridiánovými drahami a snaží se za pomoci rozpouštění energetických bloků, zajistit průchodnost meridiánových drah. Meridiánové dráhy si můžeme představit jako elektrické rozvody, které mají jasně danou dráhu a nacházejí se zhruba 3 až 5 mm pod naší kůží.
Přečtěte si celý článek na téma meridián jater.
Meridián močového měchýře
Meridián močového měchýře má celkem 67 akupunkturních bodů v těle, což z ní dělá nejdelší meridiánovou dráhu. Nejaktivnější je v době od 15 do 17 hodin, kdy má největší účinek pít bylinkové čaje, trávit vydatné jídlo nebo se věnovat náročné fyzické aktivitě. Mezi projevy při nerovnováze meridiánu močového měchýře patří inkontinence, potíže s prostatou, hemoroidy, bolesti nohou, především lýtek a pod koleny a další problémy. Naopak s vyrovnaným meridiánem močového měchýře je spojen klid, důvěra, odvaha a dobrá nálada.
Přečtěte si celý článek na téma meridián močového měchýře.
Meridián štítné žlázy
Meridián štítné žlázy má 23 akupunkturních bodů a mezi oblasti a orgány nejvíce ovlivněné meridiánem štítné žlázy patří hrudník, oči, uši, dýchací soustava, ramena i vylučovací soustava. Při špatném fungování štítné žlázy dochází k problémům. Nejzávažnější jsou poruchy lymfatického systému, zadržování vody v těle včetně otoků a poruchy termoregulace těla. Na štítnou žlázu zabírá zdravý životní styl, pravidelný pitný režim a absence stresu. Z bylin je vhodné lapačo, aronie a divoký pomeranč.
Přečtěte si celý článek na téma meridián štítné žlázy.
Meridián osrdečníku
Osrdečník chrání srdce před škodlivými vlivy, proto je fungující meridián osrdečníku pro tělo velmi důležitý. Meridián osrdečníku nás nejsilněji ovlivňuje v době od 19 hodiny do 21 hodiny, kdy je naše tělo celkově vnímavější. Proto je vhodné v tuto dobu užívat léky, natírat se mastmi nebo se jinak léčit. Špatně fungující meridián osrdečníku přináší potíže se srdcem, například silné bušení srdce, bolest na hrudi či angínu. Dalšími projevy nevyváženého meridiánu osrdečníku jsou bolesti paží, pocení dlaní, nevolnost, žloutnutí očního bělma nebo škytavka.
Přečtěte si celý článek na téma meridián osrdečníku.
Meridián početí
Meridián početí bývá také nazýván jako služebník a je takovým vůdcem mezi panovníky, alespoň co se týká doby, kdy je aktivní. Meridián početí totiž vládne dobrou polovinu dne od 5 hodiny ranní do 17 hodiny odpolední. Má celkem 24 akupunkturních bodů různě po těle a jak jinak, než že ovlivňuje početí. Kromě toho ale nerovnováha meridiánu početí může způsobit menstruační potíže, bolesti prsů, potraty, výtoky nebo potíže v klimakteriu u žen. Obecně je meridián početí spojován s průjmem a zácpou, s bolestmi zubů a břicha, s kašlem, vysokým krevním tlakem a s akné.
Přečtěte si celý článek na téma meridián početí.
Meridián žaludku
Energetická dráha meridiánu žaludku sestupuje od hlavy k noze a prochází celým tělem. Meridián žaludku má kromě žaludku a trávicí soustavy největší vliv na ústní dutinu, hlavu i dolní končetiny. Při správné funkci meridiánu žaludku budete spokojení a vyrovnaní. Žaludek se probouzí kolem 7 až 9 hodiny ranní. V tuto dobu je dobré zdravě posnídat a udržovat tělo a žaludek v teple. Vhodný je teplý čaj nebo vlažná voda s citrónem. Nevhodné jsou naopak studené sprchy, které tělo ochlazují.
Přečtěte si celý článek na téma meridián žaludku.
Diskuse k článku