Funkční meridián tlustého střeva vás zbaví bolesti a smutku
Meridiány jsou energetické dráhy, které na sebe vzájemně působí a ovlivňují, jak se cítíme fyzicky i psychicky. Meridián tlustého střeva nás silně ovlivňuje především v citové hladině, nejvíce v naší schopnosti dávat a přijímat emoce. Také pokud vás bolí zuby či máte zablokovaný krk, může být v nerovnováze právě váš meridián tlustého střeva.
Meridián tlustého střeva – charakteristika a průběh dráhy
Meridián tlustého střeva je jangovou drahou a jeho elementem je kov. Jeho dráha začíná u vnější části ukazováčku ruky vedle nehtu, pokračuje přes hřbet ruky k zápěstí, po vnější straně předloktí, přes loket, paži k rameni. Jedna větev pokračuje dovnitř těla přes plíce k tlustému střevu a druhá větev vede přes krk, tvář a zuby k nosu. Celá dráha má 20 akupunkturních bodů. Přečtěte si také o meridiánové masáži.
Podívejte se na velký přehled meridiánů a jejich funkcí v těle.
Meridián tlustého střeva nás ovlivňuje nejsilněji v době od 5. hodiny do 7. hodiny ranní. V té době se doporučuje zvyknout si chodit na stolici, nespěchat a vyhýbat se stresu. Ideální je probouzet se pomalu a postupně. Zvláště nemocní lidé se v této době cítí velmi špatně. Pomoci může pití bylinkových čajů.
Oblasti a orgány ovlivněné meridiánem tlustého střeva
- ústa a nos
- jazyk a zuby
- hlava
- hrdlo, hlasivky a krk
- tváře
- jícen
- horní končetiny
- kůže
Fyzické potíže při nerovnováze meridiánu tlustého střeva
Hladké svalstvo tlustého střeva samozřejmě ovlivňuje zažívací potíže, které se projevují zácpou nebo průjmem. Dalšími typickými projevy nevyváženého meridiánu tlustého střeva jsou:
- bolest zubů a zvýšená kazivost zubů, citlivost zubů na chlad
- bolest v krku, sucho v krku
- zablokovaný krk, potíže s otáčením hlavy
- zánět hrtanu, hltanu, průdušek a angína
- bolest paže, ramena, neschopnost zvednout paži
- bolesti břicha
- zežloutnutí očí, sucho v očích
- krvácení z nosu
Možná vás překvapí, že potíže s tímto meridiánem stojí i za alergiemi jako je senná rýma, astma, kopřivka, ekzémy. Právě tlusté střevo je ale z velké části sídlem našeho imunitního systému a ne nadarmo se mu říká druhý mozek těla.
Jak působí meridiány na naši psychiku?
S vyrovnaným meridiánem tlustého střeva je spojená velkorysost a schopnost nadchnout se pro věc. V případě funkčního meridiánu nám nedělá potíže odpouštět a nechat věci jít.
Pokud je meridián tlustého střeva narušen, zadržujeme emoce a city, které již nejsou aktuální, a to může jít zpět až do dětství ve formě různých výčitek vůči rodičům i sobě samým. Drží se nám pak negativní emoce jako je smutek a pláč. Z pocitu nedocenění můžeme přejít do lhostejnosti až apatie, nebo naopak do deprese. S tímto meridiánem jsou spojeny pocity viny, lakoty a sobectví. Celkově nám nevyrovnaný meridián tlustého střeva brání emoce dávat a přijímat.
Jak dostanete svůj meridián tlustého střeva do rovnováhy?
Všechny meridiány lze ovlivnit pomocí akupunkturních masáží. Meridiány pomáhá ovlivnit i výživa a u tlustého střeva to platí dvojnásob. Nevhodnou stravou si můžeme přivodit nejen zácpu či průjem, ale narušit i náš imunitní systém, který ve střevech sídlí. Vyhněte se polotovarům, příliš tučným jídlům, omezte sladkosti a zařaďte do svého jídelníčku dostatek zeleniny a ovoce. Důležitý je i dostatečný pitný režim. Z bylin působí pozitivně meduňka lékařská.
V psychické rovině se zamyslete nad tím, jak jste na tom se svou schopností dávat a přijímat. Myšlenky a emoce musíme nechat do našeho života přijít i z něj odejít. Je vaše myšlení aktuální nebo žijete minulostí? Představte si svou mysl jako dům – nahromadili jste v něm tolik emocí, že je v něm přeplněno a špatně se vám dýchá? Ukliďte si v ní, nechte odejít to, co vás zbytečně drží zpátky. Budete mít více prostoru na nové pocity. Bude se vám také lépe hýbat a dýchat.
Přijímáte nové emoce a zážitky nebo se jim bráníte, třeba ze strachu? Strach a životní energie na sebe vzájemně působí – kde je energie, není místo pro strach, kde je strach, není místo pro energii.
Diskuse k článku