Přepadl vás nervózní smích? Víme, proč se to děje a jak se z nepříjemné situace dostat ven
Znáte to. Jste například na pracovní schůzce, nevíte, jak se vlastně v dané situaci chovat, jste v rozpacích a vůbec nevíte, co dělat. Začnete se usmívat a pak třeba i smát. Ale je to nervózní smích, nucený. Vlastně k němu dochází právě v určitých nevhodných situacích nebo v situacích, kdy se necítíme příliš komfortně. Tento projev emocí, někdy přehnaný a nekontrolovaný, je často spojen právě se stresem a vede k pocitu studu.
Nervózní smích odpovídá vlastně jakémusi emocionálnímu uvolnění, kdy čelíte určité například napětí, frustraci nebo nepohodlí. Obecně se pak vyskytuje zejména v situacích, kdy to není vůbec žádoucí. Může to být nejen na schůzce, ale i na vyšetření u lékaře, na úřadech při důležitém jednání, na pohřbu a stát se to může třeba u herce na jevišti, když zapomene text.
Nervózní smích a stres
Právě stres je hlavním spouštěčem pro takzvaný nervózní smích. Ale není rozhodně sám. Nervózní či falešný smích se může objevit rovněž při podráždění, při nadměrné únavě nebo jakémkoliv nepohodlí, kdy se naše tělo snaží něco vyjádřit a vlastně chce zároveň z dané situace utéct. A proč vlastně nervózní smích vzniká? Tělo se tak snaží odstranit negativní myšlenky nebo zdroje napětí. Podvědomě se distancujete od situace, které vás přivádí do rozpaků, znepokojuje vás nebo se z ní jednoduše snažíte nějak uniknout. Nervózní smích ukazuje, že skrýváme nepohodlí a může dokonce naznačovat špatné zvládání emocí a přemíru pocitů, které je pro nás v danou chvíli náročné zvládnout.
Jak zvládat emoce? Řešení hledejte v ovládnutí vlastních myšlenek
Metoda EFT - placebo efekt, nebo účinná terapie?
Terapie smíchem: Cesta ke zdravému vnímání reality a získání nadhledu
Nervózní smích versus pláč
Podle psychologů nervózní smích jednoznačně ukazuje, že skrýváme nepohodlí a může naznačovat dokonce i špatné zvládání emocí a přemíru pocitů, které je pro nás obtížné zvládnout. Neurologové dokonce podotýkají, že smích a pláč mají stejný původ. A to v oblasti mozku, která řídí naše sociální pouto a naši “obrannou zónu” vůči vnějšímu světu. K nervóznímu smíchu tedy dochází, když je naše tělo vystavené příliš velkému napětí a v tomto stavu uvolňuje endorfiny, které smích navozují.
Následky nervózního smíchu
V nevhodné situaci může mít výskyt nervózní smíchu za následek rozpaky, slzy, pocit viny či ostudy a dokonce i křeče. Bohužel zadržovat nervózní smích v nevhodné situaci také není to správné rozhodnutí. Čím více se jej budeme snažit potlačit, tím bude ve výsledku silnější a méně kontrolovatelný. Rozhodně je tedy dobré nic nezadržovat. Máme-li možnost omluvit se a z dané situace na chvíli odejít, je to asi to nejlepší rozhodnutí. Ne vždy je to však možné. Jestliže se tedy vzdálit nemůžete, zkuste alespoň nějak odvést svoji pozornost.
- Nedívejte se na osobu, která váš smích způsobila.
- Zavřete na chvíli oči, abyste se zklidnili.
- Svoji pozornost zaměřte na hluboký břišní dech, tím se rychleji uklidníte.
Nervózní smích v rukou odborníka
Pokud se vám stane jednou či dvakrát, že vás nervózní smích v nevhodné situaci přepadne, rozhodně nepanikařte. Stát se to může každému. Jestliže se vám to ale stává poměrně pravidelně, je vhodné domluvit se s nějakým odborníkem a zapracovat na sobě. Psycholog vám může pomoci pomocí takzvané kognitivně behaviorální terapie. Nervózní smích často potkává jedince, kteří trpí úzkostí, mají poruchy soustředění a jsou nadmíru plačtiví. A ještě jedna rada: pokud jste v situaci, kdy se vám chce smát a rozhodně to vhodné není, snažte se okamžitě nějak zaměstnat svůj mozek. Můžete třeba počítat do stovky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku